Mazot Parası Yerine Devletten Elektrikli Traktör Müjdesi 2020

Tarımsal faaliyetler ile uğraşan çiftçilerimizin en mühim giderlerini mazot ve gübre kalemleri oluşturuyor. Mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması neticesinde çiftçilerimiz üretim yaparken zorlanıyor. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilerimize yönelik olarak verilen bir destek bulunuyor. Sadece bakanlık çiftçilerimizin mazot giderlerinden kurtulması amacı ile bir ilke imza atacak. Yerli ve ulusal traktör yardımıyla üreticilerimiz mazot parasından kurtulmuş olacak. Bakanlık da böylece mazot desteğinin yanı sıra üretilen elektrikli traktör alımları için ön ayak olacak. Detaylar haberimizde.

Elektrikli Traktör Geliyor

Tarlaların sürülmesi, ekilmesi, ürünlerin hasat edilmesi benzer biçimde üretimin her mevzusunda üreticilerimiz traktör ve traktörlere bağlı olarak tarımsal ekipmanları kullanmaktadır. Bu aletlerin kullanılması, tarımda makineleşmesinin sağlanması, üreticilerimizin süre ve emek mevzularından tutum etmeleri amacı ile çeşitli destek sunar verilmektedir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde doların artması ile beraber vatanımızda fiyat artışları baş göstermiştir. Mazot tutarları şu anda neredeyse benzinle rekabet halindedir. Oluşan bu fiyat artışı, ürün fiyatlarına direkt yansımıştır. Tüm bunların yanı sıra üretilen ürünlerin pazarlara ya da tedarikçilere ulaştırılması da masraflı işlerden bir tanesidir.

Bilinmiş olduğu benzer biçimde Ziraat ve Orman Bakanlığı, il ve ilçe müdürlükleri aracılığı ile her yıl belirlenen tarihler içinde mazot ve gübre destek başvurularını almaktadır. Havza bazlı üretim modeli kapsamında bakanlıkça belirlenen havzalarda gene belirlenen ürünlerin üretimini icra eden çiftçilerimize belirlenen tutarlarda mazot ve gübre desteği verilmektedir.

Devlet tarafınca verilen mazot desteği tutarları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Ürünler Mazot TL/dekar
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale 15 TL
Çeltik, Pamuk 40 TL
Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye 14 TL
Aspir 12 TL
Yağlık Ayçiçeği, Soya Fasulyesi, Dane Mısır, Patates 19 TL
Kanola (Kolza), Soğan, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri ve Öteki Ürünler 10 TL
Nadas 6 TL

Mazot destekleri ekilen ürünlere bakılırsa değişen tutarlarda dekar başına veriliyor. Sadece bu destek sunar kafi değil. Üretim için verilen mazot desteği devede pire kalıyor. Bundan dolayı üretim için lüzumlu olan pek oldukça girdi var. Ziraatçi tohumunu alacak, ekecek, sulayacak, gübreleyecek, hasat edecek, pazara götürecek, satacak vs. derken eline geçen esasen 3 kuruş. İşin içine bir de tedarikçilerin girmesi ürün fiyatlarını bir fazlaca artırdı. Tüm bu giderlerin azaltılması amacı ile bakanlık çalışıyor.

2020 senesinde Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilerimize artık mazot desteği vermek yerine, elektrikli traktör alımları için destek olacak.

Elektrikli Traktör Geliyor

Elektrikli traktör üretimi yapılacak.

Bakan Bekir Pakdemirli Alaşehir Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda cumhur ittifakı tarafınca düzenlenen programa katıldı. Bu programda bakan çiftçilerimizi sevindirecek müjdeli bir haber verdi;

🚜 Yerli ve ulusal traktör geliyor. 

🚜 Günlük 7 TL şarj ile dolacak.

🚜 8 saat çalışabilecek. 

🚜 Seri üretime hazırlanıyoruz.

🚜 Traktörün debriyajı yok.

🚜 4 tondan fazla bir su tankını çekiyor.

🚜 Çiftçilerimizin mazot derdini bitireceğiz.

Mazot Derdi Bitiyor

Manisa Programı kapsamında Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilerimize oldukça çeşitli mevzularda destek verileceğini belirtti. Merkezi yönetim ile mahalli yönetimler içinde senkronun görülmesi açısından Manisa ve Alaşehir bölgesinde olan uyuma değindi. Tüm bunların yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi ile beraber üzüm üreticilerini destekleyeceklerini ve, sulama tesisleri ile bu bölgeye göletler inşa edeceklerini belirtti. Yerli elektrikli traktör için de çalışmaların bittiğini ve ilk yerli traktörün hazırlandığını açıkladı. Traktörün üretime hazır bulunduğunu ve çiftçilerimizin mazot dertlerinin bu sayede biteceğine dikkat çekti.

“Dünyada bu kadar elektrikli araçlar konuşulurken, elektrikli traktör de üretilsin dedim ve üreticileri çağırarak faaliyete başlamış olalım.” ifadelerini kullanan bakan, vatanımızda sanayinin elektrikli traktör üretimi için oldukça hazır olmadığını sadece çalışmalara başlandığını belirtti. Dünya genelinde elektrikli vasıta üretimi icra eden firmaların da yerli ve ulusal traktörün üretildiği firmaya gelmiş olarak beraber üretim yapmak istediklerini belirtti. Emekler kısa zamanda bitti ve ilk örneği teşkil eden prototip oluşturuldu. Hem yakıt hem elektrik enerjisi ile çalıştırılan hibrit traktörler olduğu benzer biçimde, bir tek elektrik enerjisi ile çalıştırılan traktörler de bulunuyor.

Mazot Derdi Bitiyor

Mazot Derdi Bitiyor

Elektrikli Traktör Üreten Firmalar Var mı?

Tarımda mevcud ihtiyacın organik bir süreci olarak üretilen elektrikli traktörlerin üretim motorlarını icra eden ülkelerin başlangıcında ABD, Japonya, Cenup Kore ve öteki Avrupa Birliği ülkeleri gelmektedir. Tarımsal mekanizasyon üretimi icra eden küresel firmalardan olan;

  • Tesla Motors,
  • Cummins,
  • John Deere,
  • AGCO GmbH-Fendt,
  • Escorts Group,
  • Dongfeng,
  • Solectrac,
  • Alke,
  • Farmtrac,
  • Simai de elektrikli traktör üretimi yapıyor.

Aslına bakarsan bir traktöre sahipseniz, traktör yenileme devlet desteği alabilirsiniz.

Elektrikli Traktörlerin Sağlamış olduğu Avantajlar

FENDT markası da E100 Vario modelini geliştirmiştir.Üstünden 650 Volt batarya bulunuyor. 50 kW güç üretimine haiz. Tek şarj ile gün içinde 5 saat aralıksız çalışabiliyor. Bir tek 40 dakikada bataryası %80 oranında doluyor. Öteki aksamları ise, düzgüsel traktörlerde olduğu benzer biçimde kullanılıyor. Yerli ve ulusal traktörün ise 8 saat aralıksız olarak çalışabileceği belirtiliyor.

Elektrikli Traktörlerin Sağladığı Avantajlar

Elektrikli traktörler maliyetten tutum etmenizi sağlıyor.

1- Yakıt bağımlılığının azalması : Avantajlardan ilki şüphesiz fosil yakıtlara olan bağlılığın azalmasıdır. Hibrit ya da elektrikli traktör kullanan işletme sayısı yurt haricinde bayağı fazla. Mazot çıkardığı egzoz ile hava kirliliği yaratırken, elektrikli traktörler çevreci.

2- Enerji verimi : Mazotlu traktörlerde motor termal enerjiyi sadece yüzde 35 oranlarında mekanik enerjiye dönüştürüyor. Elektrikli motorların ise dönüştürme oranı bu oranın neredeyse 3 katı. Güneş enerjisi, rüzgar ya da bioyakıt ile kullanıldığında oldukça da verimli oluyor. Kalan fazla enerjinin kaybolmaması adına da depolayıcı piller kullanılıyor. Böylece harcamalar da minimum inmiş oluyor.

3- Konfor : Traktörler yüksek sesli olarak çalışıyorlar ve bakımları zor. Bundan dolayı hareketli parçaları oldukça fazla. Sadece elektrikli traktörlerde hareketli parça sayısı azca olmakla beraber bakımları da daha kolay oluyor. Ek olarak öteki traktörlere bakılırsa oldukça sessiz motorlara sahipler.

4- Maliyet : Bir ziraatçi için en mühim unsurların başlangıcında maliyet gelmektedir. 1 litre mazot fiyatına tüm gün traktörü kullanabilirsiniz. Sadece en az yakan traktör modelleri de bu mevzuda işinizi görebilir.

Elektrikli Traktör Tutarları

Alibaba.com üstünden bazı traktör marka ve modellerine ilişkin fiyat detayları edindin.

Model Fiyat
FOTON LOVOL 60hp M604-B 8.000,00 $
CHANGHUI  404 6.000,00 $
Rej empty 29336 (mini) 1.555,00 $
Robeta CM151 1.900,00 $
HUAXIA 404 4.400,00 $
Luzhong Luzhong904 12.300,00 $
HUABO TY 6.500,00 $
SX 20 (mini) 1.200,00 $
HLF Rej, 29336 10.000,00 $

Elektrikli traktör fiyatları hakkında informasyon alabilirsiniz. Yerli üretim traktör ile ilgili hemen hemen bir informasyon olmasa da yurt haricinde tutarları oldukça yüksek görünüyor. Traktör alımları için pek oldukça banka kredi veriyor. Bu kredilerden yararlanarak elektrikli traktör alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Veriyor mu?

Ziraat Bankacılığı sistemi ile traktör ve tarımsal ekipman kredisi elde eden bankaların başlangıcında Ziraat Bankası geliyor. 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz, hasat ödemeli kredi kampanyaları ile banka çiftçilerimize yönelik olarak düşük faiz oranları sunmaktadır. Ek olarak Tarımsal İşletmelere Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Karar neticesinde Ziraat Kredi Kooperatifleri ile banka ortaklığında yatırım ve işletme dönemlerine ilişkin olarak düşük faizli krediler verilmektedir.

Ziraat Bankası tarafınca zirai kredilendirme belgesine haiz olan traktörler için kredi verilmektedir. Üreticilerin bitkisel, hayvansal (küçükbaş, büyükbaş, kanatlı) konularının herhangi birinde üretim yapıyor olmak kaydı krediden yararlandırılıyorlar. Ek olarak verilen kredi kapsamında 0 ve 2. el traktör alımı da yapabiliyorsunuz. İkinci el traktör alımları için 8 yaşa kadar kredi veriliyor. Ziraat Bankası traktör kredisini 72 ay vadeli olarak veriyor.

Bu kapsamda traktör alınması amacı ile 500 bin TL’ye kadar kredi verilecektir. Yatırım dönemine ilişkin ve traktör alımları için alınacak kredinin faiz oranına ise %50 indirim yapılacaktır. Gerçek ve tüzel kişiler verilen bu kredilerden yararlanabilecektir. Ek olarak banka tarafınca verilen tarımsal mekanizasyon kredileri ile hasat makinesi, biçerdöver, traktör, silaj, davet biçme, balya, süt soğutma tankı, pulluk, suluk, yemlik vb. de alınabilir. Kredi almak için Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz.

Halkbank traktör kredisi bağlantısından da faiz oranlarına bakabilirsiniz. Devlet traktör alımı için destek veriyor mu diyenler; Devlet destekli traktör kredisi adlı içeriğimizi de inceleyebilirler.

Çiftçilerimiz tarafınca daha evvel TKDK destekleri kapsamında traktör hibesi verildiği bilinmektedir.  Sadece IPARD 2 programı kapsamında 2020 yılı içinde verilecek herhangi bir traktör desteği verilmemektedir.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>