Mazotun Yarısı Devletten Yılda 2 Defa Verilecek!

2020’da daha önceleri hayvancılık ve ziraat sektörünü desteklemek adına genç çiftçi projesine imza atan hükumet bu kez havza bazlı üretime destek vermek adına çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten kampanyasını başlattı. Geçtiğimiz yıllarda devrin başbakanı sayın Bin Ali YILDIRIM bey efendi tarafınca verilen bu müjdeli habere nazaran çiftçinin kullanacağı mazotun yarısı devletten kampanyası ile yılda 2 kez %50 ucuz mazot desteği sağlanacaktır.

Devlet Destekli Mazotun Yarısı Devletten Teşvikleri

Tam 941 havzanın tamamına devlet mazot desteği sunulacağının müjdesini veren Başbakan Sn. Bin Ali YILDIRIM ziraat bakanlığı ile meydana getirilen emek verme neticesinde doğru ürün için doğru alan da yetiştiriciliğinin aranan ilk şartların başlangıcında geleceğinin altını çizdi. Buna kısa bir de örnek veren Başbakan YILDIRIM çeltik için sulak bir alanda yetiştiricilik yapmayan çiftçiye destek verilmeyeceğinin altını çizdi. Mazotun yarısı devletten desteği yalnız Ziraat bakanlığı tarafınca belirlenen bölgelerde belirle ürün yetiştiriciliği için verilecek..

Buğday ve yem bitkisi yetiştiriciliğine tam destek!

Başbakan Sn. Bin Ali YILDIRIM buğdayın ve yem nebat yetiştiriciliği ile uğraşan tüm çiftçilerimizin Türkiye’nin her neresinde olursa olsun aldıkları mazotun yarısına devlet desteği alacaklarının altını çizdi. Buna gerekçe olarak ülkemizin nerede ise her yerinde rahatlık ile buğday ve yem bitkisi yetiştiriciliği icra edilebilecek topraklara haiz bir coğrafi yapıya haiz bulunduğunun altını çizdi.

Doğru ürün doğru toprakta ekilmeyen çiftçiye destek yok!

Toprağına ve coğrafi yapıya uygun bir halde ürün ekimi yapmayan çiftçiye devlet mazot desteği vermeyecek! Başbakan YILDIRIM amacın tüm çiftçilerin havzasına nazaran ekim yapmasının, çiftçinin akıllı ve planlı bir üretim stratejisi sahibi olarak, böylelikle çiftçinin de devletinde zarar etmeyeceğini belirtti. İlla uygun olmayan havzaya desteklenmeyen ürün ekmek isteyen çiftçimiz olursa da ona da engel olmayacak isterse ekebilir fakat devletten mazot desteği alamaz dedi.

Ekilen ürüne ve ekim yapılacak olan havza alanına nazaran destek verilecek

ciftciye-mazotun-yarisi-devletten-destegi

Başbakan Sn. Bin Ali YILDIRIM çiftçinin ve devlettin kazanabilmesi için ne olursa olsun fakat ne olursa olsun ürün ekimi yapmadan ilkin hangi ürünü nereye ve hangi alana ekmesi icap ettiğinin planlamasını iyi yapması icap ettiğinin belirtti. Amacın tüm çiftçilerin her yıl aynı ürüne yüklenmemesinin önüne geçilmesini özetleyen Başbakan örnek vererek, 1 yıl buğday kazandırıyorsa tüm çiftçiler öteki yıl buğday ekiyor ve piyasada aşırı bir buğday olduğundan ürünlerini zararına veriyorlar dedi. Bu durumda devlettin de dış ülkelerden tahıl ürünü ithal etmiş olduğu ve dolayısı ile zarara uğradığının altını çizdi. Çiftçinin en fazlaca gereksinim duyan gübre için %23 indirimin arkasından bu yıl itibarı ile %50 indirimli mazot uygulaması başlayacağını açıklandı. Buna da bir örnek veren Başbakan çiftçinin alacağı 100 TL ‘lik mazotun 50 TL si çiftçinin cebinden 50 TL si ise devletten çıkacağını belirtti. Gübrede ise 100 TL lik gübrenin 23 TL si devletten!

Mazotun yarısı devletten destekleri ne süre verilecek?

Tüm çiftçilerin özellik ile haberin çıkması ile en fazlaca merak ettikleri sorunların başlangıcında mazotun yarısı devletten destekleri ne süre verilecek sorusu gelmektedir. Bu soruya aydınlık getiren Başbakan Sn. Yıldırım desteklerin yılda iki kere verileceğini bir kısımın ürünlerin ekim zamanında bir bölümde ürünün hasat zamanında verileceği belirtti. Şu demek oluyor ki ilk desteğin ay olarak ise nisan ve mayıs ayının bulunduğunu ikinci desteğin ise eylül, ekim aylarında bulunduğunu söylemiş oldu.

Mazot destek video

About admin

Check Also

KOSGEB Kredi Veren 13 Banka Hangisi?

KOSGEB anlaşmalı bankalar aracılığı ile başta kredi faiz desteği imkanları sunar iken terör ve naturel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>