Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çiftçiliği bir meslek haline getirmek, ziraat ve hayvancılık alanlarında dışa bağımlılığı azaltmak ve kentlerdeki nüfus yoğunluğunu ortadan kaldırmak amacı ile geçtiğimiz yıllarda köye dönüş projesi başlatılmıştır. Memleketine göç etmeye karar verenler bu anlamda devlet eli ile desteklenmekte ve köye dönüş yardımlarından faydalanabilmektedir. Çiftçiler 300 koyun ya da 30 bin TL bağışlama ile köye dönüş yasası kapsamında desteklenmeye devam etmektedir.

Memlekete Göç Projesi 2020

Ülkemiz ekonomik anlamda dışa bağımlıdır. Ziraat ve hayvancılık alanlarında ihracat yaptığımız benzer biçimde ithalat da yapmak durumundayız. İşte devlet bu mevzuyu çevresel faktörler ile birleştirerek, bir çözüm getirmek adına çeşitli emekler yapmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan illerdeki vatandaşların memleketlerine dönmesi sonucu hem ülke çapında nüfus benzeşik bir halde yayılacak, hem tarımsal etkinlik artacaktır. Hem de üretimlerin artması ile beraber ithalat oranlarının azalması ve ihracatın artırılması hedeflenmektedir. Bilhassa köyden kente göç eden vatandaşlar bu ortama adapte olamamakta ve çeşitli sıkıntılar ile karşılaşmaktadır. Hatta bu proje kapsamında köylerine geri dönmek isteyen fakat maddi imkansızlıklar yüzünden göçlerini götüremeyen pek oldukca vatandaşımız bulunmaktadır. İlgili bakanlık bu mevzuda vatandaşlara lüzumlu imkanları sağlamak adına bir proje başlatmıştır. Projede verilecek olan tarımsal yardımlar bağışlama olarak verilmektedir. Sadece bulunduğunuz belediyeye giderek durumunuzu anlatmanız durumunda da tarafınıza çeşitli yardımların yapılması söz mevzusudur. Belediye bünyelerinde tersine göç büroları mevcuttur.

tersine-göç

Memleketine dönmek isteyenlerin nakliye gereksinimleri belediyeler tarafınca karşılanmaktadır.

Eşyalarını maddi durumlarından dolayı memleketlerine taşımakta sorun yaşayan vatandaşlar için nakliye mevzusunda yardım yapılmaktadır. Sadece belirtmek gerekir ki bu yardım maddi olarak sunulmaz. Doğrusu vasıta temini ve eşyaların nakliye aracına yönlendirilmesi, ailenin memleketlerine dönmek için biletlerinin alınması benzer biçimde yardımlar aileye para olarak verilmemekte ve hizmet olarak sunulmaktadır. Yakın illere gidecek olan vatandaşların göçlerinin aynı nakliye aracına yüklendiği de görülmüştür. Her belediyenin bu hizmeti sunmak adına bir ödeneği bulunmaktadır. Doğrusu memleketinize göç etmek istiyor ve maddiyat mevzularında sorun yaşıyorsanız bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşerek durumunuzu ifade etmeniz gerekiyor.

Memleketine dönüş hayata geçirmeye karar verenlerden pek bir çok da işsizdir. Köye dönüş projesi ile ek olarak ülkemizdeki işsizlik oranının azalacağı düşünülmektedir. Bilhassa eğitimini tamamlamış sadece iş bulma problemi yaşayan gençlere Genç Ziraatçi projesi ile istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Özetle proje, pek oldukca alana hizmet etmektedir. Genç Çiftçi hayvan teslim sürecinin iyi mi işlediğini biliyor musunuz?

Köye Dönüş Yardımları

Memleketine dönerek geçimini orada sağlamak isteyen vatandaşların karar vermesi ihtiyaç duyulan ilk mevzu geçini hangi faaliyetle sağlamak istediğidir. Üretimin kaliteli ve çağdaş yapılması amacı ile hem ziraat hem de hayvancılık alanlarında Bakanlık ve pek oldukca finansal müessese destek sağlamaktadır. Tercihini hayvancılıktan yana kullananlar için büyükbaş, küçükbaş ve arıcılık destekleri sağlanacaktır. Tarımsal üretim yapmak isteyenler ise mantar yetiştiriciliği, sera faaliyetleri, fide ve fidancılık, meyve, sebze üretimi benzer biçimde mevzularda destek alabilecektir. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca meydana getirilen bu yardımın halk içinde malum adı köye dönüş parasıdır. Yardım bağışlama olarak yapılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz benzer biçimde eşyalarını taşıma ve ulaşım mevzularında sorun yaşayanlar için de nakliye hizmeti verilmektedir.

Devletimiz her mevzuda çeşitli bağışlama ve destekleme ödemeleri yapmaktadır. Girişimciler, yatırımcılar, mevcud iş yerlerini büyütmek isteyenler, iş yeri açmak ya da yapınak oluşturmak isteyenler bağışlama ve krediler ile desteklendiği benzer biçimde ziraat ve hayvancılık alanlarında da üreticiler ve çiftçiler desteklenmeye devam etmektedir. Devlet haricinde finansal kuruluşlar da müşterilerine belirli koşullar dahilinde kredi sunmaktadır. Bu bağlamda çiftçilere 30 bin TL bağışlama kredi verilmektedir. Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyene 30 bin TL hibe veriliyor.

Yardımdan Yararlanmak İçin Lüzumlu Şartlar

TKDK ile Ziraat Bankası imzaladıkları protokol neticesinde köye dönüş yapmak isteyenlere bağışlama kredi vermektedir. Bu bağışlama krediden faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar;

köye-dönüş-şartları

Çalışmak istediğiniz alanı belirlemelisiniz.

 1. Türk vatandaşı olmak
 2. Herhangi gelir getirici bir işte çalışmıyor olmak
 3. Toplumsal güvencesi olmamak
 4. Etken olarak talebe durumunda olmamak. Sadece bu durumun bir istisnası bulunmaktadır. Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim gören öğrencilerin yardım taleplerinde bulunmalarının önü açıktır.
 5. Aynı proje ile aynı kurum tarafınca daha ilkin herhangi bir yardım almamış olmak
 6. 18 yaşını tamamlamış olmak
 7. 41 yaşına girmemiş olmak
 8. Okur-yazar durumda olmak gerekiyor.
 9. Vergi mükellefleri ne yazık ki köye dönüş projesi dahilinde değildir. Doğrusu esnaf ve sanatkar olunmamalıdır.


Ziraat Bankası’ nın sunmuş olduğu bu kredi imkanından faydalanabilmeniz için bir iş planı sunmanız gerekiyor. Hayvancılık ile uğraşmayı planlayanların tavuk yetiştiriciliği ve yumurta satışı, kurbanlık yetiştiriciliği, et üreticiliği, damızlık, süt satışı benzer biçimde işlerde bulunması gerekiyor. Bu sebeple iş planında yapmayı hedeflediğiniz faaliyeti detaylandırarak anlatmalısınız. Devlet haricinde herhangi bir katılım bankasından da aynı mevzuda kredi çekmek istediğinizde sizden kendilerine bir iş planı sunmanızı isteyecektir. Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın yapmış olduğu izahat neticesinde verilen bağışlama tutarı 30 bin TL’ dir. Gezi ve nakliye yardımı bu tutarın haricinde tutulmuştur. Bu yardımları almak için Belediye Başkanlıkları, Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvurunuz.

İş Planı

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Ziraat Bankası’ ndan teşvik ve bağışlama kredi alabilmek için iş planı sunulması gerekmektedir. Kuruma sunulan iş planında ise tüm bilgileri belirtmelisiniz. Aslına bakarsak en mühim nokta ikna kabiliyetinizin olmasıdır. Bunu sağlamak için de sorulabilecek tüm soruları evvelde düşünüp onlara yanıt arayarak hareket etmektir. İş planında niçin hayvancılık yapmak ya da tarımla uğraşmak istediğinizi, memleketinizin seçtiğiniz hayvan ya da nebat türlerine uygun koşullar vaat edip etmediği, köyünüzde herhangi bir arazinizin olup olmadığı, ziraat ile uğraşacaklar için bölgedeki sulama ihtiyacını iyi mi karşılayacağınızı sebep netice ilişkisi ile ifade etmelisiniz.

Ziraat ve Hayvancılık alanlarında destek veren kurumlardan biri de Kosgeb‘ dir. Kosgeb girişimci olmak isteyenlere destek vermektedir.

desteklenen-sektörler

Kosgeb ziraat ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenleri desteklemektedir.

Tabloda gösterilen ifadeler NACE kodu adını almaktadır. Görüldüğü benzer biçimde ziraat ve hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere destek verilmektedir. Kuruma iş planı sunulması dahilinde 50 bin TL bağışlama ve 100 bin TL geri ödemeli kredi alabilirsiniz. Sadece bu aşamadan ilkin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altında verilen ve 32 saatten oluşan kurslara katılmanız zorunludur. 2020 senesinde 150 bin TL’ lik bağışlama başvuruları alınmayacaktır. Kosgeb yeni destekleme programları ile girişimcileri desteklemektedir.

500 Bin Koyun ve 250 Bin Düve

Geçtiğimiz aylarda TİGEM, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat ve Orman Bakanlığı içinde imzalanan protokol neticesinde tarımsal kalkınmayı sağlamak amacı ile vatandaşlara destek verileceği duyuruldu. Hedeflenen miktara erişebilmek için anaç hayvan sayısının artırılması gerekmektedir. Geçen yıllarda verilen 300 koyun desteğinde olduğu benzer biçimde bu projede temel amaç iş istihdamı sağlamak değildir. Proje ile üretim kalitesinin ve üretim miktarının artırılması hedeflenmektedir.Bu bağlamda destek verilecek olan çiftçilerin de mevzusunda uzman olmaları gerekiyor. Hayvan yardımlarının yanı sıra çiftçilere 100 bin TL’ ye varan tutarlarda da kredi kullandırılacaktır. Kredinin %20′ si ise yem temin etmek için verilecektir. Destekten yararlanmak için üreticinin ahırı olması gerekiyor.

Ziraat Bakanlığı

Yeni adı ile Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın hayvansal desteklemeleri aşağıdaki tabloda yer verilmiştir. Başvurular il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşmak isteyenler buzağı, anaç manda, malak, arı benzer biçimde hayvansal ve çoban benzer biçimde teknik mevzularda desteklenmektedir. Ek olarak her yıl ödenen 30 bin TL bağışlama ödemesinin başvuruları  tamamlanmış durumdadır.

Müracaat İçin Lüzumlu Evraklar

Ziraat ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine durumunuzu ifade eden bir dilekçe yazarak işe başlamalısınız.

 • T.C. kimlik belgeniz
 • Diplomanız
 • Herhangi bir işte çalışmadığınızı kanıtlayan geliri yoktur belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Tapu evraklarını dilekçeniz ile beraber kuruma teslim etmelisiniz.

Bu proje ile beraber 300 koyun damızlık olarak verilecektir. Ek olarak koyun sahibi olan kişilere asgari ücret tutarında maaş bağlanacak ve sigortaları da yatırılacaktır. Burada amaç alım-satım yapmak değildir. Bu sebeple koyunların tüm gereksinimleri da devlet tarafınca karşılanacaktır. Yem, ilaç, baytar benzer biçimde eksikler giderilecektir. Bunlar karşılığında da köyde bulunan arazinin tapusu güvence olarak gösterilecektir. 300 koyun 300 yavru manasına gelmektedir. Yavrular sonraki dönemlerde satılabilmektedir.

Köye dönüş projesi için verilecek olan destek sunar 2020 yılı için geçerli olmayacaktır. Projenin süresi dolmuştur. Sadece ziraat ve hayvancılık mevzularında destek almak isteyenler bakanlık tarafınca açıklanacak olan tarihlerde başvurularını yapmak sureti ile bu desteklerden yararlanabilirler.


About admin

Check Also

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Bayanlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>