Meslek Lisesi Mezunlarına KOSGEB 370 Bin TL Hibe Kredi

Meslek lisesi mezunu iseniz iş hayatına KOSGEB üstünden atılabilirsiniz. Kendinize ilişkin kuracağınız herhangi torna, elektrik yada mezunu olduğunuz başka iş kolları için devletten bağışlama desteği bu yılda almaya devam ediyorsunuz. 60 bin TL den başlayıp 370.000 TL kadar çıkan bu teşvikler için üstelik ”Girişimcilik Belgesi” almanızda gerek yok! Lise yada Üniversite mezunu olun mobilya yada branşınız inşaat olsun bu destek sunar den iyi mi yararla bilirsiniz? biliyor musunuz?

KOSGEB’den Meslek Lise Mezunlarına Dev Destek!

Hangi branş üstünden mezun olur iseniz olun KOSGEB meslek lisesi mezunlarına ”Girişimcilik Belgesi” alamdan da destek sağlamaktadır. Kendi meslek dalınız da işletme kurmanız durumunda HALBANK üstünde de kredi alabileceğiniz şeklinde KOSGEB’den de bağışlama alabilmekte siniz. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında 60.000 TL ve İleri Girişimcilik Destek Programından ‘da 225.000 TL kadar bağışlama sizleri bekliyor. İş fikrinizin KOSGEB tarafınca desteklenen sektörlerde olması durumunda şu şartları da sağlamanız halinde bu hibeleri sizlerde milyonlarca meslek lisesi mezunu şeklinde kolaylık ile alabilirsiniz.

 1. 18 Yaşından büyük olmanız halinde
 2. Daha ilkin devletten bağışlama alması iseniz
 3. Herhangi bir yasa dışı kabahat örgütüne kayıtlı değilseniz

Bu bağışlama miktarlarından yararlanabilirsiniz. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında kuracağınız işletme için sizlere ”Girişimcilik Belgesi” almadan aşağıdaki destek sunar verilir.

 • Geleneksel Girişimcilik Desteği

İş fikri ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” içinde yer edinen meslek lisesi mezunları için aşağıdaki deste tablosu uygulanır.

Meslek lisesi mezunu işletmesini kurduğu an 5.000 TL bağışlama alır. Eğer lise mezunu girişimci bu desteği 30 yaş altında başvurdu ise yada 1. aşama şehit yakını yada Gazi yada engelli ise o süre bu destek miktarı 10.000 TL olur. Aynı şekilde işletmenin 2. senesinde bu destek girişimciye verilir. Toplamda ise kurum desteği olarak lise mezunu 20.000 TL bağışlama alır.

 • İşletmesinin ilk yılını doldurması ile beraber pirim ödeme toplam gününe nazaran şu hibeleri almaya gerçek sahibi olur.
  1. 180 ile 539 gün pirim ödemesi için 5.000 TL
  2. 540 ile 1079 gün için 10.000 TL
  3. 1080 ya üstünde bir prim ödemesi için ise 20.000 TL bağışlama alır.
 • İşletmesinin 12 ile 24 ay içinde ise;
  1. 360 ile 1079 gün pirim ödeme yapılmış oldu ise 5.000 TL
  2. 1080 ile 1439 gün içinde bir pirim ödemesi için 15.000 TL
  3. Eğer 1440 gün üstünde bir pirim ödemesi var ise o süre 20.000 TL bağışlama alır.

Her iki dönemde toplam olarak lise mezunu girişimci 60.000 TL kadar bu şekilde bağışlama alabilmektedir.

 • İleri Girişimcilik Destek Programı

İş fikri ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içinde olan meslek lisesi mezunları yukarıdaki tablo haricinde aşağıdaki destek programından da yararlanır.

 • Düşük Orta-Düşük olması durumunda 75.000 TL 100.000 liralık harcama yapılması ile alınır.
 • Orta-Yüksek düzeyde ise 150.000 TL bağışlama 200.000 TL makine alımları için verilir.
 • Yüksek düzeyde ise 225.000 lira 300.000 liralık makine alımları için meslek lisesi girişimciye verilir.

Not: Alınacak olan makinelerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Yerli Malı Tebligatına uygun olması şarttır.!

Meslek Lisesi Mezunu Devlet Desteğine Iyi mi Müracaat Yapar?

Türk Tecim Kanunu kapsamında işletmesini kurmuş olan meslek liseli tablolarda yer edinen destek başvurusunu yapabilmesi için belirtilen şartları sağlaması yeterlidir. Müracaat işlemleri için ise ön kayıtlarını e-Devlet üstünden yapması gerekir. Bu işlemler için GİB kaydının olması gerekir. Eğer işletmenizi yasalara uygun bir halde kurdu iseniz müracaat işlemleriniz için şu yolu izleye bilirsiniz.

 1. İlk olarak KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olunuz.
 2. KOBİ beyannamesi doldurunuz.
 3. e-Hizmetler üstünden ”Tüm Hizmetleri Göster” diyerek.
  1. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı
  2. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulununuz.

Başvurular sonrası almış olduğunuz çıktılar ile İl Müdürlüğüne müracaat edin. Müracaat için işletme belgelerinizi de yanınızda ne olursa olsun götürün. Size hafta bir toplanan kurul iş planını sunumu yapmanız için bigün verecektir. Verilen tarih ve saate iş planı sunumu yapar ve onaylatır iseniz tüm bu destekleri almaya gerçek sahibi olmuş olursunuz.!

About admin

Check Also

Market Açmak İsteyen Girişimcilere KOSGEB’ den Hibe!

Şarküteri yada süper yada hiper market açmak isteyen yeni girişimciler bu yılda KOSGEB üstünden devlet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>