Milletvekili Olmak İçin Kaç Para Gerekir? (GÜNCEL)

Milletvekili denildiği vakit her insanın gözünde ekip elbiseli, kimi vakit sert duruşa haiz kimi zamanda desteğe koşan ve halkımızın isteklerini göz önünde bulundurarak onlara destek vermeye çalışan resmi beyefendiler yada hanımefendiler canlanmaktadır. Ek olarak milleti temsil etmeleri için halk tarafınca seçilen Milletvekilleri hakkında tamamlanmamış bilgilere haiz olduğumuz kaçınılmaz bir gerçek ve bu sebeple de bir çoğumuz Milletvekili iyi mi olunur? Kaç para gerekir? Görevleri nedir? Üst üste kaç dönem seçilebilirler benzer biçimde soruları merak ediyoruz. Milletvekili seçimleri her dört yılda bir yapılmaktadır. Fakat bu seçimlere giderken bilinçsiz olarak oy veriyor yada kulaktan dolma bilgiler yardımıyla gözü kapalı oy veriyoruz. Tüm bu bilinçsizliğin önüne geçilmeli ve yeni gelen nesillerimizi daha sıhhatli bilgiler ile yetiştirerek bilgili bir seçmen olmalarına destek olabiliriz. Ek olarak yalnız seçmen olarak değil sıhhatli ve bilgili nesiller yetiştirerek gençlerimizin yolunu açabilir ve Milletvekilliği olmaları yönünde destek sunar verebiliriz.

Milletvekili Olma Şartları?

25 yaşlarının doldurmuş olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan hepimiz milletvekili olabilir. Doğal olarak ki yasanın altını çizmiş olduğu konuların haricinde kalan yurttaşlarımız milletvekilliğine aday olabilirler. Yasanın altını çizerek belirtmiş olduğu mevzular ise aşağıda maddeler halinde yer alacaktır.

 • Okuma ve yazması olmayanlar yada okur yazarlığı olup ilk okul mezunu bile olmayanlar
 • Askerlik görevini yapmamış olanlar
 • Taksirli suçlar sebebi ile toplamda bir yıldan fazla hapis cezasına tutulmuş olan kişiler
 • Ağır hapis cezasına yargı giymiş olanlar
 • Kamu hizmetinden yasaklılar
 • Sahtecilik, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, hırsızlık, rüşvet, kaçakçılık, devlet gizemini açığa vurma, terör eylemlerine katılma benzer biçimde herhangi suçlardan dolayı yargı giyen kişiler.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddelerden herhangi birine uyum elde eden kişiler millet vekilliğine aday olamazlar. Ek olarak bazı meslek gruplarında bulunan kişilerde görevlerinden çekilme etmeden millet vekili talibi olamazlar. Bu meslek grupları ise aşağıda yer almıştır.

 • Hakimler
 • Savcılar
 • Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları
 • Yüksek yargı mensupları
 • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlar
 • Silahlı kuvvetlerde vazife alan şahıslar

Özetle 25 yaşını doldurmuş olan ve minimum ilköğretim mezunu olan ve yukarıdaki maddelerin haricinde kalan yurttaşlarımız milletvekili olma hakkına sahiptirler. Milletvekilliğine aday olabilmek için ise istemiş olduğunuz herhangi bir partiye giderek milletvekilliğine aday olmak için müracaat yapmanız gerekmektedir. Doğal olarak ki milletvekilliği aday adaylığına müracaat yaparken belirli bir ücret ödemesi yapmanızda gerekecektir. Ödeme yapacağınız ücret türü her siyasal parti için değişim göstermektedir. Hanım ve engelli olan yurttaşlarımızın adaylık başvurusu için alınacak ücret pozitif yönde ayrımcılık yapılacaktır.

Milletvekili Olmak İçin Kaç Para Gerekir?

Milletvekilliğine aday olmak için müracaat yapacağınız esnada sizden belirli bir ücret talep edilecektir. Ve bu ücretler partiden partiye bakılırsa değişim gösterecektir. Bu sebeple de hangi siyasal partiyi seçeceğiniz ehemmiyet taşımış olduğu benzer biçimde aday adaylığı için yatıracağınız ücret hakkında net bir informasyon vermek elbetteki doğru olmayacaktır. Eğer milletvekilliğine aday olmak istiyorsanız seçmiş olduğunuz siyasal partiye giderek bu mevzu hakkında detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Millet Vekilliğine aday olmak kafi olmayacaktır. Eğer seçimleri kazanıp milletvekili olmak istiyorsanız. Seçimlerden ilkin güzel yatırımlar yaparak halkınızın arkasında olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Seçim bürosu açarak işe başlayabilirsiniz. Kiralayacağınız mütevazı bir seçim bürosunun averaj maliyeti 3.000 Türk Lirası civarında olacaktır. Vasıta kiralayıp giydirmeniz gerekeceği benzer biçimde ek olarak bir konvoy ekibi de oluşturmanız gerekecektir. Konvoyda bulunan araçları giydirmek, her bir aracın benzinini doldurmak, broşürler bastırıp dağıtmak ve daha bir fazlaca giderleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Milletvekili olmak için seçimden ilkin harcanacak olan giderler için averaj bir meblağ verecek olursak 10 bin dolar civarında bir sayı çıkacaktır. Belirtmiş olduğumuz bu meblağ minimum bir sayı olacaktır. Belirtmiş olduğumuz benzer biçimde 10 bin dolar ve üstünde bir meblağ harcanması yaparak aday adaylığınızı koruyabilirsiniz. Bu yazımızdan 2020 yılı milletvekili maaşları ile ilgili informasyon alabilirsiniz.

vekil

Milletvekili iyi mi olunur?

 

Milletvekili Görevleri Nedir?

Milletvekilinin anayasamızda belirlenmiş olan görevleri aşağıda maddeler halinde yer almıştır.

 1. Türkiye Büyük Millet Meclisinin üye tam sayısının beşte üçlük oy çoğunluğunun sonucu ile genel ve hususi af ilanlarının kararını vermek,
 2. Kanun koymak, kaldırmak ve değişiklik yapmak,
 3. Cenk ilanına karar vermek,
 4. Para basılmasına karar vermek,
 5. Bakanlar kurulunu ve bakanları denetlemek,
 6. Milletler arası antlaşmaların onaylanmasına onay vermek,
 7. Bütçe ve kati hesap tasarılarını görüşmek ve kabul etmek,
 8. Bakanlar kuruluna belirlenmiş olan bazı mevzularda kararname çıkarma yetkisi vermek,
 9. Anayasanın öteki maddelerinde ön görülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek olarak sayılabilir.

Üst üste Kaç Dönem Seçilebilirler?

Milletvekilleri lüzumlu şartlara uyum elde etmiş oldukları taktirde ve seçimler sonucunda lüzumlu oy oranını toplamış oldukları taktirde görevlerini yerine getirmelerinde hiçbir engel yoktur. Fakat bazı partiler iç tüzüklerinde milletvekillerinin kaç dönem seçilebileceklerine dair ibreler koymuştur. Mesela Ak partiden aday olan milletvekilleri en fazla üç dönem süresince vazife yapabilirler. HDP’de milletvekillerinin vazife süreleri 2 yıl olmaktadır.

Nereye Başvurmak Gerekir?

Milletvekili olmak için müracaat makamı TBMM olsa da, bu işlemler siyasal partiler tarafınca yürütüldüğünden siyasal partilerden herhangi birine başvurmak gerekmektedir.

Yeni Bakanlıklar Listesini incelediniz mi?


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>