Milli Tarım Projesi 2020 Yılında Devam Ediyor!

Ziraat ve Orman Bakanlığı, Ulusal Ziraat Projesi kapsamında çiftçilere destek olmaya 2020 yılı itibari ile de devam ediyor. Hangi illerde uygulanacağı dört gözle beklenen proje resmi gazetede gösterildi. Devlet destekli ve ziraat proje örneklerini inceleyerek düşünce sahibi olabilirsiniz.

2020 Senesinde Ulusal Ziraat Projesi Sürüyor!

Ziraat ve Orman Bakanı açıklamada bulunmuş oldu ve bu izahat üstüne Ulusal ziraat projesi senesinde düzenlenecek yeni yılda Ulusal ziraat projesi hayata geçirilecektir. Bitkisel üretimde yeni bir modelin başlayacağını da açıklamalarına ekleyen Bakan belirlenen ürünler belirlenmiş olan havzalarda üretilecektir diyerek sözlerini tamamlamıştır.

Ulusal Ziraat Projesindeki Detaylar Nedir?

Ziraat ve Orman Bakanı; bir tv programına katılarak açıklamada bulunmuştur. Yapmış olduğu izahat 2020 senesinde devam eden Ulusal Ziraat Projesi üstüne olmuştur. Sayın Bakan Bitkisel üretimde yeni bir modele geçileceğini açıklarken sözlerine şu yönde devam etmiştir. Bitkisel üründe üretilecek olan ürünler belirlenen havzalarda üretilecek ve üreticinin yüksek gelir elde etmesini sağlayacak olan bir projedir. Bu düzenlenen projede parçalı araziler birleştirilecek ve verim arttırılacaktır. Bu proje hayata geçirildiği tarihten itibaren bir fazlaca vatandaşımız pozitif yönde etkilenecek ve yüksek gelirler elde edecektir. Ulusal ziraat projesi yardımıyla ithalata dayalı hayvancılık modelinin de ortadan kaldırılacağını belirterek kamu bankası olan Ziraat Bankası da organik afetlerden ziyan olan vatandaşların gereksinimlerini giderecek kısaca gereksinim duyan vatandaşlara kredi imkanı elde edecektir. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu mevzu üstüne kati yönerge vererek vatandaşın arkasında bulunduğunu göstermiştir.

Ulusal Ziraat Projesi Nedir?

Bu projenin hayata geçirilmesini dört gözle bekleyen çiftçiler Ziraat ve Orman Bakanı’ nın yapmış olduğu açıklamanın üstüne ziraat ile uğraşan yurttaşlarımızın yüzü gülmüştür. Ulusal ziraat projesi bir tek ziraat için değil hayvancılık üstüne de oluşturulmuş bir projedir. Hayvancılık üstüne düzenlenen bu proje ise kendi kendine yeten hayvancılık ve ziraat projesi olarak adlandırılmıştır. Bu iki proje hayata geçirilecek ve ülkenin refah oranı ve gelir düzeyi artış gösterecektir.

Devletimizde bulunan 941 havza çalışmaların yürütüleceği gündeme gelmiştir. Hangi bölgede sıhhatli ve verimli bir halde ürün üretileceğinin de sonucu evvelinde belirlenmiştir. Destek verilen ziraat ürünleri destekleme ödemeleri olarak belirlenen bu bölgelerde ekilecek olan ürünlerinde belirlendiği ortaya çıkmıştır. Bu sayede ekim yapılacak ve verim arttırılacaktır. Alternatifli ürünler sunulacak ve bu mevzuya destek verilecektir. Üreticiler belirlenen ürünlerin ve belirlenen bölgelerde değişik ürünler ekerse bu mevzuda devlet tarafınca destek göremeyecek ve verimsiz olarak üretim yapmış olacaktır. Bu proje yardımıyla Hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımız için de emekler yapılmaktadır.

Hayata geçirilecek olan Ulusal ziraat projesi ithalata dayalı hayvancılık anlayışı ortadan kaldırılacak ve bu sayede hayvancılık sektöründe de değişiklik meydana gelmiş olacaktır. {Özel sektör} ve kamu, damızlık çiftlikleri kuruyor böylece hayvancılık ile uğraşmak isteyen yurttaşlarımız ve hangi cins ve ırktan hayvanı almak isterse, yurttaşlarımız için hayata geçirilen bu proje yardımıyla kamu ve hususi sektörün birleşerek kurmuş oldukları çiftliklerden hayvan almaları sağlanacaktır. Hayvan ithali icra eden değil hayvan üretimi icra eden bir sistem kurulmuş olacaktır.

Ulusal Ziraat Projesinde 2020 Senesinde Desteklenecek Ürünler

Ziraat ve Orman Bakanlığı 2020 senesinde tarımsal üretime ilişkin, hangi illerden hangi ürünlerin ekilmesi gerektiği, hangi  ürüne destek verileceği yer edinen havza bazlı üretim projesini yayımlandı. Buna nazaran 2020 yılında Desteklenecek Ürünler listesini inceleyerek data alabilirsiniz. Bu listede il ve ilçe bazında tek tek desteklenecek olan ürünler listelenmiştir.

Ek olarak proje kapsamında çiftçinin almış olduğu mazotun yarısı devlet tarafınca karşılanacak. Ziraatçi 100 TL’ lik mazotun 50 TL’ sini ise kendisi karşılayacak. Gübrede ise Topyekün Savaşım Programı ile beraber %5′ ten %16,5 oranlarına kadar indirim yapıldığı duyuruldu. 25 değişik ilde mera hayvancılığı yapmak için bölgeler kurulacak. 7 milyon hektar arazinin ise 2020 yılına toplu hale getirilecek ve sulama faaliyetlerine ağırlık verilecek. Piyasanın düzenlenmesi için TMO ile ortaklaşa çalışacaktık. Bahsettiğimiz program dahilinde TMO tohum fiyatlarında %10 indirime gidildiğini duyurmuştur. Destek sunar ise yılda 2 kez verilecek şekilde ayarlandı ve başvurular 2020 yılı itibari ile alınmaya devam edecek. Havza bazlı üretim yapılacak. Çiftçinin ekeceği ürünler  artık devlet tarafınca belirlenecek ve ziraatçi havzasında üretim meydana getirecek.

2020 senesinde Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca yerli üretimin ve ulusal tarımın desteklenmesi adına 16 milyar 700 milyon lira ödenek ayrıldı. Gene ilgili bakanlık tarafınca 16,1 milyar TL ayrılan bütçe ile ziraat ve hayvancılıkta düzeltim sağlanması umut ediliyor. Sera kurulumu, orman, balık üretimi, ziraatçi vb. tüm alanlara destek verilecektir. Bakan tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran ziraat ve hayvancılık noktasında ithalat sonlanacaktır.


About admin

Check Also

Devlet Destekli Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? (GÜNCEL PROJE)

Isı Yalıtımı İçin Devlet Desteği Evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli ısı yalıtımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>