Müşahit Nasıl Olunur? 2019 İnternetten Başvuru (Ak Parti Chp Mhp)

31 Mart 2019 Mahalli Seçim müracaat tarihleri 15 Şubat 2019 zamanı ile 08 Mart 2019 Pazartesi tarihleri içinde gözlemci ve sandık görevlisi başvuruları tamamlanacak. Yüksek Seçim Kurulu daha ilkin ki seçimlerde vazife alanlara öncelik tanıyabileceğinden bahsediliyor. Eğer başvurunuzu son gün yapmış olursanız talebiniz kabul edilmeyebilir. Öteki tarafınca 2019 yılı seçim ücretleri belli oldu. Ayrıntılar haberimizde..

Sandık Görevlisi ve Müşahid Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Seçimlerde sandık başlangıcında başkan, işyar üyeler ve parti görevlileri yer almıştır. Işyar üyeler ve parti görevlileri tarafınca yapılacak başvuruların intenet üstünden online olarak yapılması mümkün değildir. Seçimlerde vazife almak isteyen kişiler aşağıdaki şekilde müracaat yapmaları gerekmektedir.

Sandık Başkanı Olmak İçin Müracaat

İkamet ettiğiniz İl yada İlçede sandık başkanı olmak isterseniz, ilk koşul işyar olmanızdır. Parti görevlileri sandık başkanı olması imkansız iken Yüksek Seçim Kurulunca başkan listeleri belirlenmektedir. Bu listeler belirlenirken kamu kurum ve kuruluşları ile resmi yazışmalar yapılır. Devlet kurumlarında görevli bulunan memurlar, kendi personel büroları ile irtibata geçerek seçimlerde vazife almak istediklerini bildirirler. Sandık başkanı başvurusu  bu yöntem ile yapılmaktadır. Memurların sandık başkanı olabilmeleri için şartlar şunlardır;

 1. Seçimler öncesinde görevli olduğu kamu kurumu aracılığı ile YSK’na başvurması,
 2. Daha ilkin sandık başkanı olarak vazife almış olması,
 3. İlk kez sandık başkanı olacak ise, daha ilkin işyar üye olarak vazife almış olması

gerekmektedir. Sadece neticeten müracaat sahibinin başkan yada işyar üye olmasına Yüksek Seçim Kurulu Karar vermektedir.

2018 seçim ücretleri ne kadar

Gözlemci başvurusu iyi mi yapılır?

Işyar Üye Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Sandık başlangıcında görevli başkan haricinde birde işyar üye bulunmaktadır. Yüksek seçim kurulunca sandığın yoğunluğuna ve oy kullanacak seçmenin sayısına nazaran her sandık başına başkan haricinde kamu kurumlarında vazife icra eden memurları görevlendirirler. Bu memurların ataması da gene başkanlar benzer biçimde yapılmaktadır. Işyar üye olabilmek için şu şartlar gerekir.

 1. Işyar üyenin kendi kurumu aracılığı ile başvuruda bulunması,
 2. Daha ilkin vazife almış ise, vazife verilme ihtimali daha yüksektir.
 3. Başvuruların yoğun olması durumunda kimin işyar üye olacağı Seçim Müdürlükleri ve YSK tarafınca belirlenir.

Parti Müşahidi Iyi mi Olunur? Nereye Başvurulur?

Sandık başlangıcında başkan ve işyar üye haricinde her partiden görevlendirilen parti müşahitleri de vazife alırlar. Bu kişiler siyasal partilerde görevli kişilerdir. Parti müşahitlerine de YSK tarafınca belirlenen miktarlarda sandık başlangıcında görevli tutarı ödenmektedir. Müşahitlerin görevi sandık başlangıcında ki memurlar ile aynı olup, seçimin güvenli bir halde yapılmasını sağlarlar. Değişik partilerden müşahitler olmasının sebebi ise oy kullanma esnasında seçmenlerin herhangi bir partiye oy vermesi mevzusunda yönlendirilmesinin engellenmesine yönelik olduğu görüşü hakimdir. Şu demek oluyor ki A partisinden sandık başına görevli mevcut iken, öteki görevliler seçmenlere B partisine oy vermeleri mevzusunda telkinde bulunamazlar. Peki Sandık müşahiti iyi mi olunur?

 1. Başvurular siyasal partilere yapılmaktadır.
 2. Siyasal partiler İl/İlçe Seçim Müdürlüklerine gözlemci listelerini bildirirler.
 3. Gözlemci olabilmek için herhangi bir partinin üyesi olmak yada belirli bir dönem bu üyeliği sürdürmek gerekmez. Siyasal parti listeleri belirler ve seçim kurulları da bu listeleri değerlendirir ve herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda kişilere görevleri bildiri edilir.

Sandık görevlisi olmak için nereye başvurulur sorusunun cevabı memurlar için vazife yaptıkları kamu kurumu iken, parti müşahitleri için siyasal partilerdir.

Sandık Başı Eğitimi Nedir?

Seçim öncesinde İl/İlçe seçim Müdürlüklerince sandık başlangıcında vazife alacak kişilere eğitim verilmektedir. Bu eğitim genel itibariyle başkanlara ayrı günde, öteki görevlilere ayrı günde verilmektedir. Seçim müdürlükleri sandık paralarını hesaplarken görevlinin eğitime katılıp katılmamasını hesaplarlar. Genel anlamda sandık görevlilerine 2 iş günü için ücret ödenirken eğitime katılan personele +1 iş günü tutarı daha ödenmektedir. Görevlinin eğitime katılma durumu eğitim girişinde imzalanan katılma çizelgesinden tespit edilmektedir. Şu demek oluyor ki eğitim salonuna girişte seçim kurulunca hazırlanan evrakları imzalarsınız. Eğitimde sandık başına ne yapmanız gerektiği, seçmenlere iyi mi davranmalısınız, oy pusulaları ve zarf mühürleme işlemleri, oyların iyi mi sayılacağı, ne şekilde mühürleneceği, seçim torbalarının ne süre teslim alınacağı, seçim sonunda oyların kimin tarafınca ne şekilde teslim edileceği öğretilmektedir. Eğitime katılmayan görevlilerin 1 günlük artı ücretleri verilmez.

Sandık Başlangıcında Başkan, Işyar üye ve Parti Müşahitleri Vazife Meydana getirecek!

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar?

2019 Yılı sandık kurulu ücretleri YSK tarafınca belirlendi. Bahse mevzu karar 09 OCAK 2019 tarihinde YSK web sitesinde gösterildi. http://www.ysk.gov.tr/doc/karar/dosya/77987/2019-71.pdf adresine tıklayarak karara ulaşabilirsiniz.

SEÇİM ÜCRETLERİ  (EĞER GÜNDELİKLER  GEÇTİĞİMİZ SEÇİM GİBİ OLURSA)

 • Eğitim verilen sandık başkanı 3 günlük,
 • Eğitim almayan sandık başkanı 2 günlük,
 • Işyar üyeler eğitim alırlarsa 2 günlük,
 • Kurs görmeyen işyar üye 1 günlük,
 • Parti müşahitlerine ise 1 günlük ücret ödenir.

Hangi sandık görevlisinin kaç para alacağını hesaplamak gerekirse;

Bina Sorumluları : 124 TL

Sandık Kurulu Başkanları;

Eğitim görürler ise  3 x 124 TL. = 372 TL.

Kurs görmezler ise  2 x 124 TL. = 248 TL.

Işyar üyeler ne kadar sandık parası alacaklar?

Eğitim gören işyar üye 115 TL günlük x 2 = 230 TL.

Eğitim almayan işyar üye 1 günlük üstünden 115 TL.

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar

2019 Sandık Ücretleri Ne Kadar

Parti Mühahitleri Seçimde Ne Kadar Ücret Alacaklar?

Parti görevlileri 1 günlük üstünden 115 TL.

Yukarıda yer edinen listede hangi görevliye ne kadar ücret ödeneceği görülmektedir. Bu görevliler haricinde ise; Eğer oy kullanılan okulda 4 sandıktan fazla sandık var ise bina sorumlusu görevlendiriliyor ve bina sorumlularına 3 günlük ücret ödeniyor. Milletvekili olmak ister miydiniz? Milletvekili Nasıl Olunur? temalı haberimizde müracaat şekilleri ve tüm detaylar yer almıştır.

2019 Seçim Paraları Ne Süre Ödenecek?

Sandık başlangıcında görevli personelin ödemeleri Yüksek Seçim Kurulu tarafınca yapılacak. Hemen hemen ödeme evveliyatına ilişkin bir izahat yapılmadı sadece averaj 2 ay sonrasında ödemeler yapılıyor. Eğer sandık başlangıcında görevli personel belirtilecek tarihe kadar seçim parasını alamaz ise vazife almış olduğu il yada ilçe seçim müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda meydana getirilen seçimlerden sonrasında YSK tarafınca sandık paraları yıl sonuna kadar ödenebileceği belirtilse de, averaj olarak 1-2 aylık süre zarfında ödenmektedir. Seçim ücretlerinin  Ziraat Bankasından ödenmesi umut ediliyor.

2019 Seçim Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak?

Ödemelerin yatırılacağı banka YSK ile meydana getirilen protokol neticesinde belirleniyor. Bu banka genel anlamda kamu bankalarından olsa da, protokol neticesinde Akbank benzer biçimde hususi bankalarda olabiliyor. Seçim paraları Ziraat Bankası’ na yatırıldı. Seçim sonunda paralarını almak isteyen görevliler Tc. numarası bulunan nüfus cüzdanları ile beraber T.C. Ziraat Bankasına müracaat yapmaları gerekiyor.


About admin

Check Also

Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? 2019

31 Mart 2019 mahalli seçimleri yaklaşıyor. Seçimlere azca bir süre kala sandık görevlilerine ödenecek olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>