Müşteri Neden Şikayet Eder İşyerini Niye Terk Eder?

Meydana getirilen araştırmalar neticesinde esnafların müşteriyi niçin tutamama nedenlerinde fazlaca garip sonuçlar elde edilmiştir. Asla tahmin edemeyeceğiniz sebeplerden dolayı müşteriler dükkanınızı terk edebilir ve sizi eşlerine, dostlarına yakınma edebilirler.

Alan kişi Memnuniyeti Oldukça Mühim!

Ben hep söylerim en iyi reklam alan kişi memnuniyetinden doğan tavsiye niteliğindeki reklamdır diye. Bir müşterinden memnun olması gerekir ki sizleri ikinci kişilere tavsiye etsinler. Bir alan kişi eğer herhangi bir işletmeye geliyor ve oradan mutsuz bir halde ayrılıyorsa kesinlik ile giden yalnız bir alan kişi olmayacaktır. Oraya gelmeyi düşünen ikinci hatta üçüncü kesimdeki müşterilerde yitik edilecek olacaktır. Peki bir alan kişi en fazlaca niçin yakınma eder ? İşletmenizi niçin dolayı terk ederler, işte meydana getirilen araştırma neticesindeki cevabı..

Alan kişi Bir İşletmeyi En Oldukça Niçin Dolayı Terk Eder?

Esnafların bir çoğunun en büyük alan kişi kaybetmeden dolayı yanılgısı yüksek fiyat etiketleri olmaktadır. Oysa bu aslına bakarsak o şekilde değildir. Zira sizden alış veriş meydana getirecek olanlar dükkanınızın elitliğine ve ürününüzün kalitesine bakılırsa azca fazlaca fiyatlarının bilinci içinde sizi ziyaret ederler. Bu nedenden dolayı müşterin en fazlaca istediği kaliteli bir hizmet kısaca ilgidir! Bu meydana getirilen bir araştırma sonucunda da onay edilmiştir. Şimdi sizlere sırayla bu araştırmanın sonucu paylaşıyorum

 1. %25 oranın da bir müşterinin işletmeyi terk etme yada tekrar gelme sebebi çalışanların davranışları olmaktadır.
 2. %17 şeklinde büyük bir oransa gelen müşterinin kendini değersiz olarak hissetmesidir.
 3. %15 oranındaysa işletme sahibi esnafın müşterisine karşı dürüst olamasıdır.
 4. %14′ herhangi bir ürünün geri dönüşünde yaşanmış olan aksaklıklardır.
 5. %9 ürünü sunan elamanın işini iyi yapmamasıdır. Bu da fena sunum ve fena hizmet anlama gelir.
 6. %8 iş yeri sahibine herhangi bir nedenlerden dolayı ulaşılamıyor olmasıdır.
 7. %6 gösterilen tutarsızlık
 8. %6 ürünlerin etiket tutarları

oranlarında müşterinin iş yerini terk etme sebepleri olarak belirlenmiştir. Şaşırdınız dimi? Bence şaşırmayın ve kendinizi bir alan kişi olarak koyun ve bu kriterleri birde siz sıralayın bence..

En Mühim Etken Kuşkusuz Nitelikli Eleman

Meydana getirilen istatistiklere bakılmış olduğu vakit benim gözüme müşterilerin niçin yakınma ettiğini ve iş yerini terk etmiş olduğu mevzusunda genel olarak bir niçin gözüme çarpmaktadır. Bu da elamanların nitelikli sidir. Gerçi bunun ile ilgili bir fazlaca tecim de varlıklı olmuş kişilerin mühim sözleri mevcuttur. Bunlar dan en fazlaca hoşuma gideni ise para kazanmak için çalışanının mutlu olmasıdır. Çalışanın da mutluluğu normal olarak aldıkları yalnız yüksek ücretten geçmez bunun yanında şu kriterlerinde dikkat edilmesi gerekir.

 1. Emek verme ortamının temizliği
 2. Çalışana sunulan yiyecek, yol imkanların kalitesi
 3. Sigortasının ve maaşının zamanında ödenmesi
 4. İstirahat saatlerinin verilmesi
 5. Toplumsal aktiviteler
 6. Hususi günlerde verilen aile yardımları.
 7. Toplu iş yiyecekleri ve gezileri
 8. İkramiye
 9. Ödüllendirilme

şeklinde seçenekleri de eğer çalışanlarınıza sağlarsanız güvenilir olun ki bu size ciddi anlamda maddi ve içsel kazanç olarak dönecektir.

İşletme Seçerken Oldukça Dikkatli Olunmalıdır

Müşterinin uzun sürede işletmenizde bulunması için işletmenizde bası kriterleri de fazlaca dikkat etmenizde yarar olacaktır. Eğer bunlara dikkat ederseniz işletmeniz de ciddi ciro artışlarını sizde hissedeceksiniz.

 • Özellik ile aileye hitap eden yiyecek sektöründeki işletmelerde kesinlikle çocuk oyun parkları ufakta olsa bulunmalıdır.
 • Hangi işletme olursa olsun iş yerinin ısı kıymeti minimum 22 en fazla 25 aralıklarında tutulmalıdır.
 • Yiyecek sektöründe hijyene fazlaca dikkat edilmeli, göz önündeki personelin kılık giyim ve saç sakallarına itina gösterilmelidir. ( Tek tip giyim giyilmesi önerilir )
 • Müşteriye servis edilen ürün dahil tüm ekipmanlar temiz ve hijyenik olmalıdır.
 • İş yerinin çevre düzenlemesine dikkat edilmeli. Tarifi kolay oto parkı olan ve fena koku olmayacak yerlerden iş yeri seçilmelidir.
 • Fazla rahatsız edici koku, ses ve renklerden işletme uzak tutulmalıdır.
 • Her müşteriye aynı şekilde yakınlık gösterilmelidir.

bir de benim bunlardan sonrasında en fazlaca dikkat ettiğim, diyelim ki hesap 92 TL geldi fakat kasada işletme sahibi benden 2 TL aramamasıdır. 🙂

About admin

Check Also

KOMAGENE Çiğ Köfte Bayilik Açma Şartları (Franchise Fiyat Bedeli)

Kim bilir etsiz pişmemiş köftede en oldukca kampanyaya ve ilave menüye haiz olan bir markadır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>