Ne Kadar Kredi Alabilirim? Kalan Borcum, Kullanabilir Limitim Ne?

Geçenlerde Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu hakkında bir araştırma yaparken karşıma mükemmel bir data daha çıktı. Bu beni hakkaten fazlaca şaşırttı, gördüğüm manzarada mevduat hesabımın olduğu tüm bankalardan ne kadar daha kredi çekebilirim yatıyordu. Ek olarak bunun yanı sıra gene tüm kredi kartlarımın limitleri ve gene aynı şekilde eğer arzu edersem ne kadar daha kredi kartıma limit artışında bulana bileceğimi bu mükemmel görünüm da gördüm. Doğal olarak görmüş olduklarım bunlar ile de sınırı olan değildi. Mevcut bankalarda olan kredi ve kredi kartı borçlarımı da gene aynı çerçeve de bakılırsa biliyordum. Şimdi, tüm tüketiciler tarafınca dört gözle beklenen bankalarda ne kadar borcum var? sorusu dahil olmak suretiyle adınıza hala ne kadar kredi çıkar sorusunun yanıtı vereceğim.

Bankalardan Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Finansal anlamda tüketicilerin en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de acaba bankalardan ne kadar kredi kullanabilirim sorudur. Eğer, Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafınca tutulan kredi notu değeriniz pozitif yönde ise bu probleminin yanıtı ben sizlere 2 şekilde verebilirim. Bu yanıtları verirken kullanacağım faktörler.

 1. BDDK tarafınca paylaşılan verilere dayanarak yapacağım hesaplamalar.
 2. e-Devlet üstünde mevcut pozisyonda hazır kredi kullanabilir miktarlarınız dır.

Bu her iki yöntem ile de hem adınıza tanımlanmış olan kredi miktarınızı öğrene bilirsiniz, hemde gelirinize bakılırsa ne kadar konut yada gerekseme kredisi çekebilirsiniz bunu öğrene bilirsiniz. Bir tek bu yol ile bu iki sonuca varmak ile kalmayacaksınız doğal olarak ek olarak bunun yanı sıra bankalarda kalan kredi borcunuzu da öğrenmiş olacaksınız.

Ne Kredi Çıkar Bana Öğrenmenin 1. Yöntemi!

Altını çizerek mevzuya başlamadan söylemek isterim eğer herhangi bir bankada mevcut bir krediniz yoksa! yapacağım hesaplama ile ne kadar kredi adınıza çıkar öğrene bilirsiniz. Gerçi adınıza kredi olsa dahi bu hesaplama işlemine bir kaç ilave işlem ile gene adınıza çıkacak olan kredi miktarını öğrene bilirsiniz. Ne kadar kredi çekebilirim probleminin yanıtı daha ilkin Asgari ücretli en fazla ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabilir ? de vermiştim.  Oradaki hesaplama işleminde yalnız geçimini asgari ücret ile sağlayanlar için yapmıştım. Şimdi burada ise maaşlarınıza bakılırsa bir kaç örnek ile bu probleminin yanıtını vereceğim. Hesaplama işlemini yapmadan ilkin şunları fazlaca iyi bilmeniz gerekir.

 1. Eğer konut kredisi çekecekseniz aylık taksit ödemeniz hane gelirinizin en fazla %75 oranını geçmemesi gerekmektedir.
 2. Bireysel gerekseme kredisi kullanacaksanız da gene aynı şekilde kredinin aylık taksit ödemesi hane gelirinizin %50 oranının geçmemesi gerekir.

Şimdi kanun gereği bu iki oran üstünden sizlere bankalardan almış olduğunuz aylığa bakılırsa ne kadar kredi adınıza çıkar gelin bir hesaplama yapalım. Bu hesaplama işlemini kredinin vadesi ve faiz oranı oldukça etkisi altına alan bir unsur bulunduğunu da lütfen unutmayalım! 

İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN;

 1. 2.500 TL bir hane gelirine haiz bireyseniz gerekseme kredisi için aylık taksit ödemeniz en fazla 1.250 TL olması gerekmektedir. Buda 60 ay vade için averaj faiz oranlarına bakılırsa en fazla 47.000,00 TL kadar kredi çekebilirsiniz anlamına gelir. 12 aylık vadeli ise gene averaj kredi faiz oranlarına bakılırsa en fazla 12.000 lira kadar kredi kullanabilirsiniz anlamına gelmektedir.
 2. 3.500 TL için aylık kredi taksit ödemeniz 1.750 TL olması gerekmektedir. Gene en üst kredi vadesi olan 60 ay için çekebileceğiniz miktar 65.000 lira ile 68.000 TL arası rakamlardan oluşmaktadır.

Öteki üst gelire haiz yurttaşlarımız için hesaplama yapmama gerek yok sanırım.

KONUT KREDİSİ İÇİN;

 1. 3.000 Lira bir hane başı gelire sahipseniz aylık taksit ödemeniz en fazla %75 oranını geçmemesi gerekir. Bu da bu rakama bakılırsa 3.000 TL * 75 % = dediğimiz de bizlere 2.250 lirayı göstermektedir. Aylık ödememiz en fazla 2.250 TL olacak şekilde en üst vade olan 120 ay için çekebileceğimiz konut kredisinin miktarı 120.000 lira ile 130.000 lira arası değişmektedir.
 2.  4.000 TL hane geliri olan bir tüketici ise en fazla 120 ay vadeli kredi için aylık taksit ödemesi 3.000 lira olacak şekilde kredi çekebilmektedir. Buda averaj konut kredilerine bakılırsa 170.000 TL ile 180.000 lira içinde olmaktadır.

Not: Konut kredisi hesaplaması için faiz oranı averaj 1.15 ele alınmıştır.

Bankalara Kalan Kredi Borcum Ne Kadar ? 2. Yöntem

Bu 2. yöntem ile Ziraat ve Vakıfbank şeklinde devlete ait bankalar dahil olmak suretiyle Akbank yada Güvence bankası şeklinde hususi bankalara ilişik kalan kredi borcum ne kadar bakılırsa bilirsiniz. Ek olarak aynı ekranda adınıza mevduat hesabınızın olduğu bankalar tarafınca tanımlanan ne kadar kredi çekebilirsiniz onun miktarını bakılırsa bilmektesiniz. Kredi kartı limitlerini dahi görebileceğiniz bu ekrana erişim sağlamanız için size ilişik bir e-Devlet şifrenizin olması şarttır. Şifreniz var ise derhal işlemlere şu adımlar ile başlaya biliriz.

 1. e-Devlete giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yaptığımıza vakit karşımıza bir arama ekranı çıkacaktır. Bu ekrana şu kelimeyi yazalım ”Bankalar Biriliği” karşımıza sisinde aşağıda yer edinen resimde olduğu şeklinde ”Risk Merkezi Raporu Başvurusu ” ekranı çıkacaktır.
 3. Şimdi bu bağlantıya giriş yapalım. ( Ihmal etmeyin bu dokümana ayda yalnız 1 kez erişme izniniz vardır )
 4. Eğer daha ilkin aynı ay içinde bu rapora erişti iseniz cep telefonunuza gelen güvenlik kodu ile giriş yapmak için ” RAPORU GÖRÜNTÜLE ” demeniz yeterlidir. Fakat, ilk kez rapora erişim sağlayacaksanız o vakit sağ üst köşede yer edinen ” YENİ BAŞVURU ” demelisiniz. ( Resimde olduğu şeklinde )
 5. ”RAPOR TÜRÜ SEÇİMİ” sekmesinden ” Kredi Limit ve Borç Detayları Raporu ”seçeneğini seçelim ve devam diyelim.
 6. ”BAŞVUR” diyelim. Bizlere sisteme kayıtlı telefon numaramıza bir gizyazı gelecek.
 7. Gelen bu gizyazı ile ”RİSK RAPORU” kısmına girelim.

Şimdi bizi karşılayan ekranda aşağıda benimde olduğu dibi sizlerin de mevcut mevduat hesabınız olan bankalardan ne kadar kredi çekebilirsiniz. Ne kadar daha kredi kartı limiti fazlalaştırabilirsiniz. Ne kadar mevcut kredi borcunuz var artık anlık olarak bakılırsa bilirsiniz.

Ek olarak ekranın en altında toplam çekebilir toplam kredi limitinizi de bakılırsa bilirsiniz.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>