Öğrenci Okul Numarası Öğrenme Meb Servisi 2020

Milli Eğitim Bakanlığı üstünde bir talebe portalı bulunmaktadır. Bu sayfa üstünde öğrencinin tüm detayları yer almıştır. Talebe data sistemi e-okuldur. Bu sistem üstünden T.C. kimlik numarası ve talebe okul numarası ile giriş yapılarak talebe ile alakalı tüm bilgiler elde edilebilir. Sayfada iki tür giriş seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi velilerin data alabileceği, diğeri ise yönetimin giriş yapabileceği alanlardır. Sisteme giriş yapabilmek için öğrencinin okul numarasını bilmemiz gerekiyor.

E-Okul

E-okul Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri üstünden talebe ve velilere hizmet etme amaçlı oluşturulmuş bir sitedir. Eskiden veliler evlatlarının eğitim ve imtihan bilgilerini öğrenmek için okullara giderek derslik öğretmenleri ile görüşmek durumunda kalıyorlardı. Sadece bu sistem ile talebe ile alakalı devamsızlık, imtihan detayları, takdir ve teşekkür bilgisi ve ders programı vb. tüm detayları edinebiliyorlar. Okul yönetimi bu sistem aracılığı ile imtihan sonucu girişi, imtihan tarihleri, devamsızlık işlemleri, talebe kayıtları, karneler, merkezi sınavlar görüntülenebilmektedir.

e-okul-vbs

E- devlet sistemi üstünden giriş yaparak evladınız ile ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz.

E okul uygulamasına;

  • İnternet tarayıcısına http://e-okul.meb.gov.tr yazarak sayfaya giriş yapabilirsiniz. Öğrencinin hesabına girebilmeniz için size verilen tek seferlik giriş kodunu, kullanıcı adı ve gizyazı bölümlerini doldurunuz. Kullanıcı adı T.C. kimlik numarası, gizyazı ise talebe numarası olmaktadır.
  • E-okul sistemine giriş yapmak için güvenlik sorularının yanıtlanması gerekiyor. Bu sorular genel olarak öğrencinin kimlik detayları olmaktadır. Seri no, doğum yeri, doğum yılı benzer biçimde soruları doğru cevaplamak gerekiyor. Yoksa sisteme girmek mümkün olmuyor.
  • Sonrasında hangi data öğrenilmek isteniyorsa o bağlantıya tıklamak gerekiyor. Bunun için hazırlanmış bir menü bulunuyor. Data almak istediğiniz alana girmeniz kafi oluyor.
  •  Ek olarak Google Play Store ve App Store’ lar aracılığı ile de mobil cihazlarınıza uygulamayı yükleyebilirsiniz. İnternet tarayıcısı üstünden yapacağınız girişlerde olduğu benzer biçimde kullanıcı adı ve gizyazı ile giriş yapabilirsiniz. Uygulamayı her açtığınızda bu alanları tekrardan doldurmanıza gerek kalmadan istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Ulusal Eğitim Bakanlığı Data İşlem Dairesi tarafınca öğrencinin okula başladığı andan mezun durumda olana kadar tüm detayları bir sistem üstünde toplanmıştır. E-okul sistemi üstünden devlet ve hususi eğitim kurumları data girişi yapabilmektedir. Anaokullarından ortaöğretim kurumlarına kadar eğitim veren tüm okullar bu sayfa üstünden işlem yaparlar. E-okul üstünde velilerin data edinmesi için bir sistem açılmıştır. Veliler buradan tüm bilgilere, duyurulara, imtihan giriş yerlerine, imtihan sonuçlarına ve tercih sonuçlarına erişebilirler.  Bu sistem üstünden öğrenciler de giriş yapabilmekte ve istedikleri bilgilere ulaşabilmektedirler.

mobil-bilgilendirme-servisi

8383 Mobil data servisi

Mobil Data Servisi

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca velilerin bilgilendirilmesi amacı ile bir mobil servis uygulaması başlatılmıştır. İnternet ya da uygulama üstünden data sağlamak istemeyen veliler sms yolu ile de istedikleri bilgilere ulaşabilmektedir. Mobil data servisi, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafınca hizmet vermektedir. Bu GSM operatörleri yardımıyla e-okula okul yönetimi tarafınca girilen her türlü data size kısa bildiri olarak gönderilecektir. Sadece bu ücretli bir uygulamadır. Sorgulama yapmak istediğinizde 1 TL ücret ödemek durumunda kalırsınız. Aylık abonelik ise 2,5 TL‘ dir. Bu hizmete üye olmak oldukça kolaydır. Çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını 8383‘ e göndererek her türlü bilgiden anında haberdar olabilirsiniz. Ek olarak abonelik iptali yapmak istediğinizde de İPTAL yazıp 8383’ e göndermeniz gerekiyor. Bu sistem haberdar olmak açısından dezavantajlıdır. Sadece okul idaresi detayları sisteme geç kaydederse siz de geç bilgilendirilmiş olacaksınız. Açık öğretim ortaokul ve liselerinde okuyan öğrencilerin detayları de burada yer almıştır. Bildiri kısıtı 30 adettir. Bu sayıya kadar bilgilendirme mesajını 2,5 TL’ ye edinebilirsiniz. Sıhhat Meslek Lisesi mezunları hangi meslekleri yapabilir? Öğrenmek için tıklayınız.

E-Devlet Üstünden Okul Numarası Sorgulama

Ulusal Eğitim Bakanlığı e- devlet portalı ile ortaklaşa iş içindedir. Veliler bu sistem üstünden evlatları ile ilgili her türlü bilgiye erişebilirler. E-devlet kapısı üstünden talebe okul numarasını öğrenebilirsiniz. Ek olarak çocuğunuzun imtihan detayları, devamsızlık detayları, merkezi imtihan neticeleri, ders programı benzer biçimde bilgilere de ulaşabilirsiniz. Kısaca bu sistem üstünden MEB’ in talebe data sistemindeki tüm bilgilere erişilmektedir. Sadece sisteme giriş yapmanız için şifrenizin olması gerekiyor. Şifresi olmayanlar PTT şubelerinden temin edebilir. Gizyazı alımınız için 2 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Daha ilkin bir şifreniz var ise bu gizyazı ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız da bu durumu PTT’ ye bildirmeniz gerekiyor. Bu durumda yeni gizyazı alacaksınız. Bu durumda 4 TL ücret ödersiniz.

e-devlet-giriş

E-devlet sistemine giriş yaparak velisi olduğunuz talebe ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

E devlet sistemi üstünden iyi mi talebe numarasına ulaşmak için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi adresine tıklayınız. Oluşturulan ekranda sizden kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Bu butona tıklayınız. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme girdikten sonrasında Ulusal Eğitim Bakanlığı’ na bağlı velisi olduğunuz öğrencinin okul numarasına ulaşabilirsiniz. Ek olarak isminizin yanında yer edinen bağlantı aracılığı ile de veli bilgilendirme sistemi üstündeki bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz.

E-devlet şifresi almak için;

  • 15 yaşını doldurmak
  • T.C. vatandaşı olmak
  • Mavi kartlı ya da yabancılar için  fotoğraflı kimliğin ibrazı
  • Kendilerine vasi atama edenler gizyazı alabilirler. Herhangi biri adına gizyazı almak mümkün değildir.

E-Devlet ile E-Okul Farkı

E-okul sistemi ile üstünden tek bir çocuk takip edilebilir. GSM operatörleri üstünden de tek evladınız ile ilgili sms bildirimi alabilirsiniz. Sadece e-devlet üstünden velisi olduğunuz çocuklarınızın hepsinin bilgisini edinebilirsiniz. Bundan dolayı e-devlet sisteminin data kapsamı daha geniş bulunmaktadır. Sistemin sağlamış olduğu pek oldukça avantaj bulunmaktadır. Veliler bu sistem üstünden evlatlarının T.C. kimlik numaraları ve okul numaralarına gerek duymadan sisteme girebilirler. Ek olarak bu sistem çocuklar üstünde bir baskı oluşturmadan ailelerin çocuklarını takip etmelerine olanak sağlamaktadır. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı ile sisteme giriş yapılmaktadır. Hususi okul devlet teşvik başvurusu yaptınız mı?

Videoda herhangi bir ek data gerekmeden iyi mi sisteme gireceğiniz ve talebe bilgilerine iyi mi ulaşacağınız anlatılmaktadır. E-devlet kapısı üstünden; mezuniyet belgesi bilgisi, ders programı, proje ödevleri notları, talebe imtihan detayları, devam durumu, okul nakil durumu, okula kayıt durumu, e-karne, imtihan sonuçlarına ulaşılabilir. Aynı bilgilerin açık öğretim lise ve açık öğretim orta okul talebe velilerinin de yetişmesi mümkündür.

Siz de velisi olduğunuz talebe ile ilgili data almak için sms servisini, e-okul sistemini ya da e-devlet kapısını kullanabilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>