Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği Verilecek!

Devlet tarafınca lise ve üniversite nerede okuyan öğrencilere Müjde verildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafınca başvuruları süregelen destek programında üniversitede ve lisede tahsil görmekte olan gençlerimize bir proje geliştirildi. projenin Davet ilanı gösterildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ilana genç fikirler genç projeler adını veriyor. Davet üniversitede ve lisede tahsil görmekte olan gençlerimiz için üç değişik kategoride müracaat yapılabiliyor. Bu kategoriler şunlardır;

 1. Sıhhatli Yaşam ve Spor
 2. Yenilikçi Fikirler
 3. Kültür ve Sanat
gençlere-20bin-destek

3 değişik kategoride müracaat yapmak mümkündür.

Projenin amacı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bu proje ile son yıllarda sanal dünyanın Tutsaklık altında bulunan bir fazlaca gencimize verimli sıhhatli ve üretken bir hayata katılmalarını amaçlıyor. Bu sebeple bakanlık bu projeye genç fikirler genç projeler adını veriyor. Bu proje herhangi bir üretkenlik yada girişimcilikten daha fazlaca birebir gençleri amaçlıyor.

Projenin Süresi

Proje için öngörülen süre, en fazla üç ay olmak suretiyle (1 ay, 2 ay ya da 3 ay şeklinde) olarak sisteme kaydedilmesi belirtildiğinden en fazla 3 ay olacağı belirtiliyor.

Sıhhatli Yaşam ve Spor Kategorisinin Kriterleri;

Spor ve sıhhatli yaşam kategorisinde yapılacak başvurularda gençlerin geliştirici projeleri Sıhhatli Yaşam ve Spor destekliyorum olması şartı aranıyor. Bu dalda destek alabilecek gençleri projeye nazaran sporun günlük yaşamın bir parçası haline gelmesini sağlayabilmeleri yada sporda şiddetin önlenmesine katkı sağlamalı yada spor yardımıyla toplumsal hayata katılımın artması sağlanmalı yada rol niteliği sağlayarak müracaat sahiplerinin başarı göstermiş Sporcular ile bir araya gelmesini sağlaması gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı spor alanında meydana getirilen başvuruları bu kriterlere nazaran değerlendirecek.

Kültür ve sanat alanında müracaat yapmak isteyen gençlerimiz de aranacak kriterler;
O şekilde bir proje geliştirilmeli ki;

 • Gençlerin kültür ve sanata olan ilgisinin ve erişim imkanının arttırılmasını sağlayabilmesi,
 • Dezavantajlı bölgelerde ki gençlere kültür ve sanatın taşınabilmesi,
 • Merkezine düşünce adamlarını ve bu düşünce adamlarının eserlerini olarak rol model olarak kabul edilen sembol adı projeleri,
 • Türk kültüründe unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatların unutulmamasını ve yeniden tanıtılmasına hedefleyen gençler tarafınca hazırlanmış tiyatro gösterisi, kısa film şeklinde projelerin desteklenmesi amaçlanıyor.


öğrenci

Proje üretin. 20 binin sahibi olun.

Yenilikçi bir Düşünce Üret 20 bin lira destek al;

Yenilikçi düşünce alanında devletten destek almak isteyen lise ve üniversite öğrencilerinin hazırlaması ihtiyaç duyulan projelerin Şu içerikte olması gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı yenilikçi fikirler projesinde gençlerin teknolojik gelişmelere daha kolay uyarlama sağlamaları sebebiyle yenilikçi bir fikrin Türkiye’nin genel olarak Kalkınma sürecine kanalize edilmesini amaçlıyor. destek alabilmek için öyleki bir proje geliştirilebilir Melike Bu proje sonucunda gençlerin yeni fikirlere ilgisi ve düşündükleri bu fikirleri uygulama imkânlarını arttırmaya katkı sağlamalı, Uygulanacak olan bu yenilikçi fikirleri ekonomiye üretime teknolojiye katkı elde eden rol model olarak belirlenmesi gerekiyor.

Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği Şartları Nedir?

 • Bu programı lise gençlik grupları ile Üniversite gençlik toplulukları katılabiliyor.
 • Tüm Şartları yerine getirerek müracaat icra eden ve projesi onaylanan topluluğa 5.000 lira ile 20.000 lira içinde mali destek verilecek.
 • Topluluk halinde yapılacak başvurularda minimum 5 şahıs en fazla ise 10 şahıs olması gerekiyor.
 • Topluluk adına üniversite yada lise tarafınca bir gence yetki verilerek müracaat yapılabiliyor yada O toplulukta görevli bulunan öğretim üyeleri yada öğretmenler tarafınca da müracaat yapılabiliyor.
 • Proje başvuruları https://gpdp.gsb.gov.tr/ adresinden yapılacak.
 • Proje koordinatörünün ne olursa olsun E-Devlet sistemi şifresinin bulunması gerekiyor. Proje başvuruları elektronik ortamda yapılacak ve koordinatör tarafınca onaylanacak.
 • Bunun haricinde müracaat formu ve ekleri ne olursa olsun fiziki olarakta elektronik başvurudan sonrasında Bakanlığa gönderilecek.
 • Müracaat Rehberini Bakanlık web sitesinden http://gsb.gov.tr/Public/Edit/images/GSB/GPDP/2018-01/2018-I_Ozel_Cagri_Uygulama_Kilavuzu.pdf linkinden inceleyebilirsiniz.
 • Bakanlık tarafınca destek verilen proje için başka bir kaynaktan destek alınmayacak. Eğer başka bir kaynaktan destek alındığı tespit edilirse, Bakanlık tarafınca 15 gün içinde ödenen para yasal faiziyle beraber geri alınacak.

Müracaat bittiğinde aşağıda ki belgeler otomatik oluşacak;

 • Resmi Üst Yazı
 • Müracaat Formu (Ek-1)
 • Koordinatör Görevlendirme Formu (Ek-2)
 • Koordinatör Özgeçmiş Formu (Ek-3)
 • Bütçe (Ek-4)

Görüldüğü suretiyle bu projeye Lise öğrencileri yada Üniversite öğrencileri bireysel olarak başvuramıyor. Bunun için ne olursa olsun Talebe grubu yada toplulukları içinde yer almak gerekiyor. Devlet desteğinin miktarı 20 bin lira olması sebebiyle, bu tutara başvuruların fazlaca olması ve lise ile üniversite öğrencilerin proje geliştirme mevzusunda girişimlerinin artması umut ediliyor.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>