Öğrencilere Para Yardımı 2020 Başvurusu

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca eğitim alanında evladı okuyan ailelere okul yardım parası verilmektedir. Burs veren kurum ve kuruluşlara ilaveten talebe maddi yardım desteği 821 TL. civarındadır. Müracaat yapmak isteyen kişilerin aşağıda yer edinen detayları incelemeleri gereklidir.  Toplumsal Yardımlaşma Vakfınca ilköğretim, orta okul, lise öğrencilerine aylık maaş başvurusu şartları ne olduğu, sed başvurusunun iyi mi yapılacağı, yardım parası sorgulama ve ne vakit verilecek sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Talebe Yardım Parası Nedir? Şartları Nedir?

Öğrencilere para desteği burs, SED, kredi veren kuruluşlar, Vakıflar, Dernekler, Devlet yardımı iş adamları, holdingler, ve öteki kimseleri mevzu aldık. Devlet tarafınca öğrencilere SED adında olan bir yardım yapılmaktadır. Bu yardım eğitim ve öğretim alanında öğrencilere sağlanan Devlet desteğidir. Her okul düzeyi için her yıl tekrardan belirlenen oranlarda verilmektedir. 2020 eğitim ve öğretim süreci için yardım miktarları belirlenmiş olup, veliler bahse mevzu okuyan öğrencilere para yardımı için  başvuruda bulunabilirler.

Çocuk bakmak okutmak asla kolay değil. Hele ki aynı evde birden oldukça talebe var ise.. Fakat merak etmeyin devlet ekonomik nedenlerden dolayı çocuklarına bakmakta ve okumak okumakta güçlük çeken ailelere bir maddi destek paketi hazırlıyor. Üstelik bu desteğin miktarı aylık 684 lira ile 821 lira içinde değişiyor. Peki o destekten iyi mi yararlanacaksınız?

Kendi İşinizi Oluşturmak İster miydiniz? 30 bin lira bağışlama ile kendi işinizi kurun ve ekonomiye katkıda bulunun. Başlangıç sermayesi için hayvan kredisi veren kurum ve kuruluşlara başvurun!

öğrencilere maddi destek

Öğrencilere Maddi Yardım Başvurusu

Bununla beraber Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve Toplumsal Hizmet Merkezlerince okula devam eden ve bakıma muhtaç durumda ki öğrencilere Toplumsal Ekonomik Destek adında olan (SED Yardımı) bir yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin lüzumlu şartları taşıması ve istenen evraklarla beraber başvurması gerekmektedir. Öğrenci Maddi Yardım Başvurusu isminde içeriğimizi okuyabilir ve evladı okuyan veliler ile de bu içeriğimizi paylaşabilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Meydana getiren Kurum ve Kuruluşlar;

 1. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 2. KYK Burs ve Kredi Desteği,
 3. Vakıflar ve Derneklerin bursları,
 4. Başarıya ulaşmış öğrencilerin okullarından aldıkları burslar,
 5. Tecim kuruluşlarınca verilen burs ve destek sunar,
 6. İş adamları ve Holdingler tarafınca verilen burslar,
 7. Hayırsever vatandaşların verdiği eğitim ve öğretim destekleri

Gerek Devlet kuruluşları, gerek hususi kuruluşlar gerekse hayırsever vatandaşlar tarafınca öğrencilere para desteği verilmektedir. Bu destek sunar içinde öğrenciler ilk olarak Devlet kurumlarının verdiği para desteğine başvurmalı, eğer şartları uymuyor ise, öteki tecim kuruluşları, vakıflar ve hususi kişilerce verilen burs ve kredilere başvurmalıdır.

Öğrencilere KYK Burs ve Kredi Veriyor

Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca öğrencilere eğitim ve öğretim için burs ve kredi desteği sağlanmaktadır. Burs geri ödemesiz olarak verilen destek iken, kredi ise okul sona erdiğinde taksitler halinde geri ödenen destektir. Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? isminde içerikte öğrencilere kyk tarafınca meydana getirilen para yardımları anlatılmaktadır.

Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Talebe Para Yardımı

Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde vazife icra eden ve Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan SYDV tarafınca zor durumda olan ailelerin çocuklarına eğitim ve öğretim için para desteği sağlanmaktadır. Bu desteğe zor durumda bulunan evlatların velileri şahsen müracaat yapmaları gerekmektedir. Müracaat için lüzumlu evraklar şunlardır;

 1. Tahsil belgesi (çocuğun hangi okulda okuduğunu gösterir okul müdürlüğünden alınan belge)
 2. Dilekçe (yardım talebini ihtiva eder veli tarafınca doldurulup imzalatılan belge) (Kaymakamlık yada valilik makamından havale ettirilmesi gerekebilir.)
 3. Velinin ve okuyan çocuğun kimlik fotokopileri,
 4. Talep edilmesi durumunda Gelir Tespit Belgesi

Müracaat sonucunda SYDV mütevelli heyeti ilk toplantısında talep görüşülür ve vakfın bütçe olanakları dahilinde evlatların, kitap, kırtasiye, okul minibüsü ve benzeri maddi giderleri karşılanır. Ödemeler aylık olarak yapılır ve geçici yardımdır.

öğrencilere para yardımı

Okullar Tarafınca Verilen Burslar ve Yardımlar

Bilhassa hususi okullarda tahsil gören öğrencilere hususi okul devlet desteği haricinde verilen desteklerdir. 2016 senesinde başlatılan kolejler için desteklere ilaveten okul tarafınca başarı göstermiş öğrencilere TEOG puanı yada Türkiye genelinde o okula girebilmek için almış olduğu puan yüksek olan öğrencilere ödenmektedir. Averaj senelik gideri 20 bin lira olan bir okula destek sunar ile girebilen talebe her dönem için averaj 3.000 – 4.000 TL. destek sunar haricinde para ödeyerek okuyabilmektedir.

 • Hususi okullarda okuyan okul öncesi eğitim öğrencilerine 3 bin 60 lira,
 • İlk okul ve temel lise seviyesine 3 bin 680 lira,
 • Orta okul ve öteki lise öğrencilerine ise bu yıl bir dönem için 4 bin 280 lira destek ödenmektedir.
 • 2020 döneminde Öğrencilere 20 Bin Lira Devlet Desteği verileceği duyumlar içinde yer ediniyor.


Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

TEV, Tubitak, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı, Meb, İto, Modern Yaşamı Destekleme Derneği, Modern Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Tekfen Vakfı, Türk Diyanet Vakfı, Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence Derneği, Türk Eğitim Vakfı, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, İstanbul Tecim Üniversitesi, Alarko Tüm ortaklık, Cemiyet Gönüllüleri Vakfı, Şahinler Tüm ortaklık, Birlik Vakfı, Gökyüzü Yazar Gençlik Vakfı, İzzet Baysal Vakfı, Mehmet Sıkıntılı Vakfı, Anadolu Vakfı, Akdere Yeni Sondurak Yüce Camii Vakfı, Hüsnü Özyeğin Vakfı, Afrika Vakfı, İstanbul Endüstri Odası Vakfı…

Öğrencilere para desteği veren kurumlar

İstanbul Tecim Odası, Akkanat Eğitim ve Sıhhat Vakfı, Alarko Vakfı, Ahmet Yesevi Vakfı, Darendililer Eğitim Vakfı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Türkiye Ulusal Kültür Vakfı, Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri, Esnar Vakfı, Fevzi Akkaya Vakfı, Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı, Kibar Eğitim ve Toplumsal Yardım Vakfı, Şahinler Vakfı, TADEV, Ahlat Kültür Eğitim Vakfı, Adnan Kahveci Vakfı, Rumeli Eğitim Vakfı, Ali Demir Vakfı, Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı, Diyanet Vakfı, Türk Dil Kurumu, Kızılay Gençlik Müdürlüğü, Sıhhat Eğitim Vakfı, Gökyüzü Yazar Gençlik Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Tekfen Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi, İbrahim Çeçen Vakfı, Elginkan Vakfı, Sabancı Vakfı, Türk Petrol Vakfı, İş Dünyası Vakfı, İstek Vakfı, Taşkent Vakfı, Nuh Çimento Endüstri Vakfı bu kuruluşlardan bazılarıdır.

Evladı Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Iyi mi Yapılır?

İstanbul, Ankara, İzmir şeklinde büyük şehirlerimiz haricinde Türkiye’nin dört bir yanında eğitim gören okul öncesinden yüksek lisans eğitimine kadar her seviyede öğrenciye para yardımı icra eden vakıf, burs, tüm ortaklık, Devlet kurumu, dernek, iş adamları ve yüzlerce hayırsever yurttaş bulunmaktadır. Her kuruluşun müracaat şartları ve verdiği burs miktarı kuruluşun bütçe olanakları dahilindedir.

ilköğretim öğrencilerine para yardımı

Burs veren kurum ve kuruluşlar ile tüm hususi/tüzel kişileri gönülden kutlama eder, maddi desteğe gerekseme duyan öğrencilerimizin para yardımı için bu kuruluşlara başvurmalarını tavsiye ederiz. Hükumet bu yıl üniversite öğrencilerine iş imkanı sağlamayı amaçlıyor. Müjdeyi sayın Cumhurbaşkanımız Trabzon’da verdi. Buna nazaran 100 bin üniversiteliye asgari ücret maaş ile iş verilecek. Üniversite Öğrencilerine Devletten İş İmkanı isminde haberimizden ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Kyk tarafınca verilen geri ödemesiz destekte herhangi bir sorun bulunmasa da, KYK’dan kredi alan gençlerimizin ileride bir iş sahibi olamamaları durumunda geri ödemeler mevzusunda birçok sorun yaşandığını görmekteyiz. Bu kapsamda öğrencinin kyk kredisinin geri ödenmesi icap ettiğini ve geri ödeme programını inceleyerek müracaat yapmasının ve çekmiş olduğu parayı bu kapsamda kullanımı uygun olacaktır.

2018 Yılında Öğrencilere 821 TL. Para Yardımı Yapılıyor..

Öğrencilere 821 TL. Para Yardımı Yapılıyor..

Talebe Yardım Parasını Kimler Alabilir?

 1. Türk vatandaşı olmak yardım alabilmenin ilk şartıdır.
 2. Ödeme maaş şeklinde olmayıp, ailenin ekonomik durumuna nazaran düzenlenmektedir. Ekonomisi düzelen ailenin talebe desteği kesilir.
 3. Her aile bir kez bu desteğe müracaat yapabilir.
 4. Destek alan talebe aileleri SYDV tarafınca 6 ayda bir kez olmak suretiyle denetleme doğal olarak tutulurlar. Bu denetleme esnasında görevliler tarafınca bir rapor hazırlanmış olur. Rapor muhteviyatında belirtilen esaslar dahilinde yardımın devam etmesine yada son bulmasına karar verilir.
 5. Aile ve toplumsal politikalar bakanlığı okuyan çoCuk yardımı adında olan destekte bu destekten ibarettir. Bunun haricinde ayrı bir paket yoktur.
 6.  Lise yada üniversite düzeyindeki öğrenciye minimum 456 TL. olmak suretiyle en fazla ise 821 TL. maddi yardım yapılmaktadır.
 7. Maddi destek ailenin geçimini sağlaması için değil, öğrencinin eğitim harcamalarını karşılaması amacıyla yapılmaktadır. Maddi desteğe gerekseme duyan aileler öteki gereksinimleri için SYDV’na müracaat yapabilirler.
 8. Öğrencilere verilen SED yardımına icra yolu ile kesilemez. İcra işlemi uygulanamaz.
 9. Öğrencinin 6 aylık süre içinde yada bu süreden ilkin yada sonrasında maddi desteğe ihtiyacı olmadığı anlaşılması durumunda derhal destek kesilmektedir.
 10. Öğrencilere Maddi Yardım Müracaat Şartlarını taşımamasına karşın, yanlış beyanda bulunarak haksız ödeme alan kişilerin aldıkları ödemeler yasal faizleri ile beraber öğrenim edilir.

Genel seçimlerden sonrasında evladı okuyan ailelere para desteğinin daha da artacağından bahsediliyor. Hatta bu yardımın ilköğretim, orta öğretim ve lise öğrencileri için aylık belirlenen bir miktardan daha azca olamayacağı gelen haberler içinde yer ediniyor.

Eğer 2020 Eğitim ve Öğretim Döneminde Sed Yardımı almak istiyor iseniz, Okuyan Öğrencilere SED Yardımları isminde içinde ne olduğu okumalısınız.

Üniversite okuyan talebeler için Öğrencilere Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar bulunduğunu biliyor muydunuz?

2020 eğitim ve öğretim döneminde bilinmiş olduğu suretiyle Devlet tarafınca Lise öğrencilerine verilen hususi okul teşvikleri kaldırıldı. 10. Sınıftan devam eden öğrenciler bu yardımdan yararlanmaya devam etse de, 9. sınıfa başlamış olan öğrenciler teşvik alamayacaklar.

Bu yıl binlerce aile teşviklerin açıklanmasını büyük bir umutla bekliyor. Bakanlık hemen hemen net bir izahat yapmadı sadece sitemizi takip ederek açıklamaya ilişkin mühim detayları güncel olarak alabilirsiniz. 2020 eğitim ve öğretim döneminde de maddi yardım veren kurum ve kuruluşlara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>