Ohal Komisyonuna Nasıl Başvurulur? İtiraz Dilekçe Örneği

Hain darbe girişiminden sonrasında, Bakanlar kurulu sonucu ile yurt genelinde OHAL diye deklare edildi. Ohal duyuru edilmesi sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun hükmünde ki kararnameler ile bazı kurum ve kuruluşlar kapatıldı, yargı mensupları ve birçok asker ile kamu görevlisinin görevi ile ilişkileri kesildi.

Gene bahse mevzu KHK’lerin yayınlanması ile birçok bakanlıkta vazife yapmakta olan kamu görevlilerin de meslekleri ile ilişiği kesildi.

ohal-inceleme-komisyonu

OHAL sonrası gösterilen KHK ile bazılarının vazife ile ilişiğine son verildi.

Ohal İnceleme Komisyonu Nedir? Görevleri Nedir?

Bu uygulama ve tedbirler neticesinde bazı personelin mağduriyetinin oluşması sebebiyle 685 sayı KHK ile ohal komisyonu kuruldu ve komisyon aşağıda yer almakta olan kişilerin başvurularını değerlendirmeye alacak.

 • Memuriyetten çıkarılma,
 • Öğrencilikten çıkarılma,
 • Kurum ve kuruluşların kapatılması,
 • Emekli olan mensupları rütbelerinin alınması,
 • Tüzel kişilerin yada gerçek kişilerin hak tanınan hukuki statülerin değiştirilmesi,
OHAL Komisyonu bu kişilerin yapmış olduğu başvuruları değerlendirmek ve karar bağlamak suretiyle göreve getirildi.
Ohal komisyonunun kuruluşu, iyi mi müracaat yapıldığı, hangi taleplerin değerlendirmeye alındığı ve benzer mevzular için 23 OCAK 2017 günü Resmi Gazete’de piyasaya sürülen 685 sayılı kararnameyi bu linkten : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170123-4.htm inceleyebilirsiniz.

Ohal Komisyonuna Müracaat Şartları ve Süreleri Nedir?

 1. Eğer başvurmak isteyen kişiler yada kuruluşlar müracaat alınma tarihinden ilkin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile ilişikleri kesilmiş, kapatılmış yada statüleri değiştirilmiş ise, müracaat alma tarihinden itibaren 60 gün içinde başvurmaları şarttır.
 2. Müracaat sahibi, OHAL komisyonunun müracaat alma tarihinden sonrasında piyasaya sürülen bir kanun hükmünde kararname ile görevden alınmış yada statüleri değiştirilmiş ise, isimlerinin geçmiş olduğu kararnamenin yayınlanma tarihinden itibaren 60 gün süre içinde ohal komisyonuna müracaat yapmaları şarttır.
 3. Bu süreler haricinde meydana getirilen başvurular kabul edilmez.

Başvurular Nereye Yapılır?

Başvurular için ohal komisyonu müracaat web sitesi kurulmuş olup, bu web sitesinden gerçek kişiler, Vekillleri, Vasileri yada Tüzel kişiler müracaat yapabilmektedir. İnternet sayfasında müracaat formu 4 sekmeden oluşmaktadır.

Bunun haricinde internette herhangi bir ohal komisyon müracaat dilekçe örneği mevcut değildir. Müracaat aşamaları şöyledir.

 1. İnternet sayfasından müracaat formunun doldurulması,
 2. Biçim doldurulduktan sonrasında web üstünden çıktı alınması,
 3. Müracaat formu çıktılarının Valiliğe yada son çalmış olduğu kurumun bağlı bulunmuş olduğu Bakanlığa gönderilmek suretiyle Ohal Komisyonlarına teslim edilmesidir.

Başvurular Kabul Görürse Ne Olur?

Başvuruyu teslim alan OHAL komisyonları dosya üstünden kişinin başvurusunu inceleyeceklerdir. Bu araştırma sonucunda komisyon talebin kabulüne yada ret edilmesine karar vereceklerdir.

Eğer görevden alınan memurun başvurusu kabul edilirse, DPB’ınca memurun ikamet etmiş olduğu kent dikkate alınacak ve 15 gün içinde görevine ataması yapılacaktır. Kapatılmasına karar verilen kurum yada kuruluşun başvurusu kabul görürse, kararname tarihinden itibaren tüm sonuçlar ile birlikte karar ortadan kaldırılır.

Müracaat Reddedilirse Ne Yapılabilir?

Eğer OHAL komisyonunca müracaat sahibinin talebi reddedilir ise HSYK tarafınca belirlenen Ankara İdare Mahkemelerinde kişinin son olarak vazife yapmış olduğu kurum aleyhine iptal davası açılması öngörülmektedir.

ohal komisyonu basvuruları hakkinda duyuru

Duyuru 2

Komisyon hakkında detaylı bilgilerin yer almakta olduğu 12 Temmuz 2017 tarihli ve 30122 mükerrer sayılı Resmi Gazete‘yi inceleyebilirsiniz.

Görevden Alınan Memurların Başvurusu

Yukarıda anlatılan web sayfasından gerçek kişiler sekmesinden müracaat yapılacaktır. Müracaat esnasında memurun;

ohal komisyonu dilekçe örneği

ohal komisyonu dilekçe örneği

 1. T.c. Kimlik Numarası, Adı, Soyadı, Annesinin evlenmeden ilkin ki kızlık soyadı ve etken olarak kullandığı cep telefonu numarasını yazması istenmektedir. Bu bilgilerin girişinden sonrasında sistem tarafınca memurun belirttiği telefon numarasına onay kodu gönderilmektedir.
 2. Bu işlemden sonrasında cep telefonunuza gelen onay kodu web sitesine girilecek ve müracaat sahibinin kimlik detayları sistem tarafınca otomatikman yansıtılacaktır. İkinci bölümde kişinin tekrardan öğrenimine ilişkin detayları ile kontakt bilgilerini sisteme eklemesi gerekecek ve 3. safhaya geçilecektir.
 3. Bu safhada kanun hükmünde kararname detayları otomatikman sisteme yansıtılmaktadır. Eğer kararname numarasında herhangi bir hata olması durumunda “KHK EKLE” linki kullanılarak sisteme eklenmesi sağlanacaktır.
 4. Bu safhada ise müracaat yapmak isteyen işyar tarafınca talebi hakkında bir dilekçe oluşturulacaktır. Bu dilekçe 6 bin karakter ile sınırı olan olup, microsoft word programı ile dilekçesini oluşturacak işyar averaj 2 sayfa şeklinde hazırlayabilecektir. Gerekirse, daha ilkin word’de yazılan dilekçe bu sayfaya yapıştırılabilecektir. Öteki bir işlem olarak burada ilgili Valilik İsmi tercih edilecektir. Eğer bu karakter sayısı kafi gelmez ise, sistemden çıktı alındıktan sonrasında evraklara ilave bir dilekçe yazılarak eklenebilir.
 5. Son evre; Müracaat detayları, ikametgah, dilekçe detayları girildikten sonrasında yazdırma sayfasına ulaşılacak ve bu sayfada baskı ön seyretme ekranından ohal dilekçesinin son hali görüntülenecek ve bilgisayarınıza tanımlı olan yazıcıdan çıktısı alınacaktır. Ohal müracaat dilekçesi Valilik makamlarına teslimi sağlanacaktır.
 6. Evrakların teslimi sonrasında eğer eksiklik görülürse, müracaat sahibine eksiklikleri tamamlaması için 15 gün süre verilmektedir.

Vekaleten Müracaat; Bu ekrandan başvurmak isteyen kişilerin kanunu temsilcileri müracaat yapabilmektedir. Yukarıda anlatılandan fazladan olarak, Vekalet edilen şahsın Tc. Numarasına ilaveten Vekilin detayları talep edilmektedir.

Vesayeten Müracaat; Kişiye kanunen (Barış Hukuk Mahkemelerince) vasi olarak göreve getirilmiş iseniz, bu ekrandan müracaat yapabilirsiniz. Sistemde vasi detayları ile vasi onuna ilişik bilgiler sorulmaktadır.

Tüzel Kişilerin Başvuruları;  Bu ekrandan aşağıda yer almakta olan kuruluşlar başvurabileceklerdir.

 • Hususi Sıhhat Kurumu/Kuruluşu
 • Gazete, Mecmua, Yayınevi, Dağıtım Kanalı ve Haber Ajansı
 • Hususi Eğitim Kurumu, Hususi Talebe Yurt ve Pansiyonu
 • Sendika
 • Dernek, Federasyon ve Konfederasyon
 • Vakıf Üniversitesi, Hususi Yüksek Öğretim Kurumu
 • Vakıf
 • Hususi Radyo ve Tv Kuruluşu
Ohal Başvuru Formu

Ohal Müracaat Formu

Bu ana kategoriler altında kapatılan kurum ve kuruluşların adları sisteme tanımlanmıştır. Ana kategoriyi seçen tüzel şahıs altta yer almakta olan “TÜZEL KURUM ADI” sekmesine geçecek ve buraya kuruluşun adını yazarak sistemde arama yapmış olacaktır. Kapatılan kuruluşun adı sisteme otomatikman yansıyacaktır. Bunun sonrasında başvuran kişinin detayları de sisteme eklendikten sonra yukarıda ki öteki 4 adım gerçekleştirilecektir.

Gerçek yada Tüzel Kişiler İçin Ohal Başvuru Formları Resmi Gazete ekinde yer almıştır.

Ohal Müracaat Neticeleri Ne Vakit Açıklanacak?

Valiliğe teslim edilen başvurular komisyonlara gönderilir ve komisyonlar talepleri ilkin önceleme sonrasında ise komisyonda görüşme usulüne nazaran incelerler. Burada sonuçların açıklanacağı süre yada tarihle ilgili herhangi bir izahat yapılmaz iken toplantılarda ki işler gündemdeki sıraya nazaran incelenerek karar bağlanmaktadır.

OHAL Komisyonuna İtiraz Başvuru Dilekçesi Örneği linkinden word belgesini indirebilirsiniz.

Komisyonun vereceği karara nazaran müracaat sahibi yurttaş, kurum, kurum, vasi vs. 60 gün süre içinde ohal komisyonu itiraz dilekçesi örneği ile başvurusunu HSYK’nın belirlediği Ankara İdare Mahkemelerine yapabilmektedir.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>