Okuyan Çocuğu Verilen Devlet Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

2020 Öğretim yılının başlaması ile devlet zor durumda olup okuyan çocuğa yardım elini uzatmaya devam ediyor. Maddi zorluklar içinde çocuğunu okutmakta zorluk çeken ailelere verilen devlet desteği başvuruları SED adı altında Aile ve Toplumsal İşler Bakanlığımız tarafınca yürütülmek de olup işgören maaşı katsayısına gore de belirlenmektedir. İlk okul başta olmak suretiyle orta öğretim ve Üniversitede okuyan evladınız için bu yardım parasını almak isteyen aileler, başvuruların iyi mi yapılacağı bu haberimiz sizler için..

Okuyan çocuğa verilen devlet desteği arttı

Başvuruların iyi mi yapılacağını değinmeden ilkin siz çocuğunu okutmakta zorluk çeken ailelere bir müjdeli haberimiz var. 2019 – 2020 öğretim süreci için ilk ve orta okul ile Üniversite de okuyan çocuklarınız için verilen destek oranları memurlara gelen zam ile artış sağlandı. Memura verilen zam sonrası ise ailelere verilen destek oranları son hali ile şu şekilde oldu.

 • Okul öncesi eğitim için verilen destek miktarı 456 TL
 • Evladı ilk okula giden ve devam eden zor durumdaki ailelere verilen yardım parası 684 TL
 • Evladı orta okula giden ve okutmakta güçlük çeken ailelere verilen destek oranı 730 TL
 • Son olarak ise çocuğunu Üniversitede okutan bir aileye verilen devlet desteği ise 821 TL
 • Yetişkinlerin Müessese Bakımından ayrılması sonrası verilen destek miktarı 365 TL

olmuştur. Bakanlık tarafınca alınan bu karar ile zor durumda olup çocuklarını yurtlara verilmesinin önlemesi amaçlanmaktadır.

Talebe Yardım Başvurusu Iyi mi Yapılıyor?

Ilk olarak şunu bilmelisiniz ki belirtilen devlet desteklerinden yararlana bilmeniz için işi olmayan olmanız ve hakkaten yardım almaya ihtiyacınızın bulunduğunu yetkili mercilere kanıtlamanız gerekmektedir. Bu hallere ise şunlar olabilir.

 1. Evladınız hakkında bakım tedbiri verilmesi durumu
 2. Korumaya muhtaç durumda olan çocuklar
 3. Bakım tedbiri alınmış fakat yaşları geldiği için bakım evlerinden ayrılıp koruyu aileleri yanında da ayrılıp iş bulamayan gençlere
 4. Tabiat vakaları geçirmiş yada hastalık yada kaza sonrası çocuklarını okutamayan ailelere verilmektedir.

SED kısaca Toplumsal ve Ekonomik Desteği adı altında verilen bu yardım paraları çocuğunuzun okul hayatına devam etmiş olduğu süre zarfında sağlanmaktadır. Fakat bir kere almaya hak kazandım ne de olsa deyip Aile ekonomik enerjisini toparlar ise bu yardım paralarının ödenmesi kesilmektedir. Bunun içinde tertipli olarak Bakanlık oluşturmuş olduğu departman ile yardım parası alan aileleri 6 ayda bir süre içinde herhangi gün gözetmeksizin ziyaret etmekte ve maddi güçlerini teftiş etmektedir.

Müracaat işlemleri her ilde bulunan Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüklerine yada bağlı bulunan Toplumsal Hizmet Merkezlerine şahsen olarak bir dilekçe ile yapılmaktadır. Eğer şahsen müracaat meydana getirecek sıhhat durumuna haiz değil iseniz o vakit başvurunuzu BİMER yada posta üstünden de yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ilde ki müdürlük adreslerini bilmiyor iseniz lütfen http://www.aile.gov.tr/iletisim/il-mudurlukleri-web-site-adresleri bu adrese giriş yaparak bulunduğunuz ile ilişkin İnternet sitesini ziyaret edip kontakt bilgilerini alınız. Yada bakanlık tarafınca oluşturulan  Alo 184 yada 144 numaralı telefonları arayınız.

Müracaat İşlemlerini Özetleyen Video

SED Başvurularında İstenilen Belgeler Nedir?

Yukarıda belirtilen şartlara uygun iseniz Aile ve Toplumsal İşler İl Müdürlüklerine yapacağınız başvurular için aşağıdaki belgeleri de yanlarınız da getirmeniz gerekmektedir.

 1. T.C. kimlik numarası beyanı için kimlik yada var ise sürücü belgeniz.
 2. Öğrencinin okuduğuna dair belge
 3. Lüzumlu hallerde sıhhat raporu
 4. İŞ-KUR yada meslek kuruluşlarına başvuruda bulunduğuna dair belge

istenilmektedir. Kurum ek olarak gerek duyması durumda başka belgeleri de durumunuzun tespiti için talep edebilir.About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>