Okuyan Öğrencilere 2020 Yılı SED Devlet Yardımları

Devlet tarafınca okuyan öğrencilere SED yardımı adında olan Toplumsal Ekonomik Destek yardımı verilmektedir. Bu yardımı müracaat şartlarını taşıyanlar alabilmektedir. Evladı okuyan ailelere ve gereksinim sahiplerine bu yardım devam etmektedir.

SED Yardımı Nedir?

Sed yardımı Toplumsal ve Ekonomik Destek hizmetleri anlamına gelmektedir. SED okuyan öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir. Türkiye’de Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca meydana getirilen yardımların her yıl belirlenen limitleri mevcuttur.

sed

Sed yardımı

Toplumsal Ekonomik Desteğin Hedefleri Nedir?

 1. Maddi destek sunar,
 2. Rehberlik hizmetleri,
 3. Yardım meydana getiren kuruluşlar içinde koordinasyon sağlanması, yardımların verimli şekilde yapılmasının sağlanması,
 4. Korunmaya muhtaç durumda olan ufaklıklara ve gençlere yönelik olduğundan bütçe imkanları ile çocuk ve gençlere öncelik verilmesi ve desteğin ulaşmasında denetim sağlanması,
 5. Maddi desteğe gereksinim duyan evlatların en kısa sürede ekonomik desteğin sağlanması,
 6. Destek talebinde bulunanların engelleri olmaması durumunda meslek edindirme kurslarına ve İŞKUR’a a yönlendirilmesi,
 7. Sıhhat problemi olan ufaklıklara öncelik verilmesi,
 8. SED ile ekonomik desteğe gereksinim duyan evlatların bu destekten yararlanarak ailelerin yanında kalmalarının sağlanması,
 9. Maddi olanaksızlıklar sebebiyle okullarından ayrılan öğrencilerin, okullarına dönmelerinin sağlanması hedeflenir.

Sed Yardımı Ne Kadar?

Sed yardımı Gömü ve Maliye Bakanlığınca belirlenen işyar maaş katsayıları ile belirlenmektedir. Bu yardım tutarları o yıl geçerli olacak olan katsayıya bakılırsa belirlenmektedir. Katsayı oranı 0,096058 olarak belirlenmiştir.

SED yardım oranları

 • Okul öncesi eğitim için 456,28 TL. %50 oranında,
 • İlköğretim için 684,41 TL. %75 oranında,
 • Orta öğretim Sed yardımı 730,04 TL. %80 oranında,
 • Orta öğretim okula devam etmeyenlere 730,04 TL. %50 oranında,
 • Yüksek öğretim için 821,30 TL. olup, %90 oranında,
 • Bakımdan ayrılan gençlere 365,02 TL, %40 oranında,

verilmektedir.

Sed’den Kimler Yararlanabilir?

 1. Toplumsal Hizmet kuruluşunda bulunan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanına dönebilecek olan ufaklıklara,
 2. SED’den yararlanmadığı taktirde korunmaya muhtaç olacak olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri olmasa da destek almış olduğu taktirde ailesinin yanında kalabilecek olan çocuklar,
 3. Bakım önlem sonucu verilmesine karşın yaşı dolduğundan aile yanından yada toplumsal hizmet kuruluşundan ayrılan, iş ve meslek kurslarına devam eden sadece hemen hemen bir iş sahibi olamayan, destek verilmemesi durumunda muhtaç duruma gelebilecek olanlar,
 4. Dirimsel tehlikesi bulunan bir ameliyat geçirecek olan yada olağan üstü bir durum sebebiyle kendisinin yada bakmakla yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayacak olan yada vefat eden ailelerin çocuklarına sed desteği verilmektedir.


sed yardimi kimlere verilir

Sed Yardımı için Lüzumlu Evraklar Nedir?

 1. Kimlik belgesi
 2. Talebe belgesi
 3. Talep edilirse sıhhat raporu,
 4. İş ve Meslek Kurslarına başvurduğunu gösteren evraklar,
 5. Kuruluşça istenen öteki evraklar

Sed yardımı için nereye başvurulur?

Müracaat yapmak isteyenler yukarıda belirtilen evraklar ve belgeler ile beraber il ve ilçelerde bulunan Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine yada Toplumsal Hizmet Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabilirler.

Müracaat yapıldığında Müdürlükte görevli bulunan psikoloji uzmanlarınca şahıs ile bir görüşme yapılmaktadır. Eğer görüşme neticesinde kişinin SED yardımı alması uygun görülürse, başvuran kişiye bir dosya açılmaktadır.

Başvuran şahıs hakkında toplumsal ve ekonomik açıdan bir araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma neticesinde eğer evlatların desteklenmesi uygun görülürse lüzumlu işlemler başlatılmaktadır.

Sed Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Bu destek bir maaş değildir. Evlatların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir ve geçicidir. Müracaat sahiplerinin ekonomik durumlarının iyileşmesi, kendi kendilerine bakar hale gelmeleri, iş sahibi olmaları için çaba göstermeleri esastır.  Hizmet alan çocuklar en geç 6 ay süreler ile izlenmektedir. Bu destek sunar haczedilemez.

Okuyan öğrencilere meydana getirilen bu yardımlar Resmi Gazete’de piyasaya sürülen SED yönetmeliği kapsamında yapılabilmektedir. Yönetmelik metninin aslını Devlet Sed Yönetmeliği bağlantısından indirebilirsiniz.

Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Aile , Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile bu bakanlıklara bağlı birimler tarafınca Türkiye’nin dört bir tarafınca binlerce gencimize maddi destek sağlanmaktadır. Bunun haricinde eğitim gönüllüleri dernekleri, hususi vakıf ve kuruluşlar, adı duyulan iş adamları, tüm ortaklık sahipleri, futbolcular maddi açıdan varlıklı sayılan bir oldukça vatandaşımız tarafınca eğitim için büyük seviyede maddi yardım yapılmaktadır. Öğrencilere Maddi Yardım isminde yazımızda Sed haricinde öteki kuruluşların yardımlarını da inceleyebilirsiniz.

öğrencilere maddi yardım

İllerimizde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, İlçe Belediyeleri, Halk Eğitim Müdürlükleri de okuyan öğrencilerimiz için Kamunun sağlamış olduğu ve ellerinden gelen tüm olanakları ile seferber olmaktadırlar. Bu kurumlara başvuruda bulunarak yardım alabilirsiniz .Bu yardımlar 2020 senesinde da verilmeye devam edecek.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>