Organik Yumurta Tavukçuluğu Kredisi Nasıl Alınır? (7.500.00 TL!)

Salma tavukçuluk ile üretilen yumurtalar, kapalı besicilikle elde edilmiş ürünün tam 2 katı olarak kıymet kazanması üstüne bir oldukca çiftçimiz gezen tavukçuluğa haliyle yönelmiştir. Hem yem maliyetlerini düşürmek hemde yüksek kalitede yumurta almak isteyen çiftçilerimiz ürünleri daha kıymetli bir pazar oluşturmak için organik tavukçuluğa geçmesini devletimizde desteklemektedir. Ziraat bankasının 2020 yılı ile 2021 senelerini de kapsadığı 2 kredi paketi ile sektöre yeni girecek yada mevcud yumurta üreticilerimize kredi sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi damızlık bir diğeri ise yumurta üstüne üretim yapacaklar içindir. Pekala, bu her iki üretim mevzusu için sağlana kredinin faiz oranları ile hesaplama tablosu iyi mi oluşuyor?

Resmi Gazete Tavuk Kredisi Faiz İndirim Oranı Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl 7.500.000 lira üst limite kadar Ziraat bankası ile verilecek olan ORGANİK TAVUK ÇİFTLİKLERİ için kredi imkanları bu yıl 10.000.000 TL kadar çıkartılmıştır. Bankanın belirlemiş olduğu cari faiz oranına resmi gazete de yer edinen faiz indirimi ile %80 varan faiz indirimi ile haiz olmanız için şu kriterlere riayet etmeniz gerekir.

 1. Etlik yada organik yumurta yetiştiriciliği için minimum 10.000 tavuk alımı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. (Bu kriter bir tek Ankara tavukçuluk araştırma müdürlüğünün belirlemiş olduğu hatlar için geçerli değildir.)
 2. ÇKS belgesine haiz olmalısınız
 3. GİB borcunuzun olmaması gerekir
 4. İpotek ve kefil şartlarını sağlaya bilmelisiniz

Bu şartları sağlamanız durumunda 2020 senesinde Cumhurbaşkanı sonucu ile piyasaya sürülen resmi gazete yer edinen aşağıdaki faiz indirimlerinden istifade edebilirsiniz.

 • Yumurta Üretimi Sektörü İçin:
  • Yatırım Periyodu İçinde İseniz %25
  • İşletme Periyodu İseniz: %50

Ek olarak 5.000.000 TL kadar verilecek olan yumurta sektöründeki çiftçilerimize ekstradan aşağıdaki faiz indirimleri de sağlanır.

 • Atıl İşlem Alımı: Yatırım döneminde olanlara %10
 • Sözleşmeli Üretim: İşletme dönemindekilere %10
 • Genç Ziraatçi: Her iki dönem için %10
 • Hanım Girişimci: Her iki döneme %10

Böylece yumurta tavukçuluğu için en fazla aşağıdaki faiz indirimlerini alabilirsiniz.

 • Yatırım Periyodu İçin: %55
 • İşletme Periyodu İçin: %80

Faiz indirimi sağlanmaktadır. Damızlık olarak tavukçuluk yapacaklar için ise resmi gazetede aşağıdaki faiz indirimi sağlanır.

 • YATIRIM & İŞLETME: %75

Bu her iki organik tavuk besicilerimize buradaki kredi maliyetleri uygulanmaktadır. Belirtilen indirimler kapsamında hesaplama işlemini ise detaylı bir halde Tavuk Çiftliği Kredisi muhteviyatında bulabilirsiniz.

Organik Tavukçuluk Kredi Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Salma tavukçuluk ile organik yumurta üretim tesisi oluşturmak için belirtilen şartlarda tavuk almanız durumunda gene sizler ile paylaşmış olduğumuz kredi imkanlarından yararlanmak için Türkiye’deki tüm illerden müracaat yapabilirsiniz. Devletimizin tavukçuluğa elde etmiş olduğu bu imkanların herhangi bir müracaat süresi yoktur. Dolayısı ile istediğiniz süre başvurularınızı size en yakın olan Ziraat bankasına şahsen olarak yapabilirsiniz. Türkiye’de 2018 senesinde tam 1762 şubesi olan Ziraat bankası sizlere bu olanaklardan yararlandırmak için bazı şartları ve gerek duyulan evrakları talep edecektir.

 1. ÇKS belgeniz olması gerekmektedir. Yoksa ÇKS belgesi nasıl çıkarılır lütfen okuyun.
 2. Kredi miktarı gözetilmeksizin sizden İPOTEK isteyeceklerdir. Bu herhangi bir maddi kıymeti olan taşınmaz mal olabilir.
 3. Çalışan minimum 2 kefil istenilmektedir. Yeni çıkan yasa gereği bu kefillerin eşlerinin de gönül rızası ve imzası alınır.
 4. Gene 2018 zamanı itibarıyla artık Ziraat bankasının tüm hayvan kredisi imkanlarından yararlanacak olan çiftçilerimizin devlete VERGİ BORCU olmaması gerekmektedir. Bu niçin ile herhangi bir vergi dairesinden borcu yoktur yazısı talep edilmektedir.
 5. Gelir beyanı istenilir. Eğer durağan(durgun) herhangi bir yerde çalışıyorsanız gelir beyanı göstermeniz sizin avantajınıza olacaktır. Bu kira kontratlı kiraya vermiş olduğunuz ev yada iş bölgeleri de olabilmektedir.

Bu evrakları ve şartları sağlamanız durumunda KKB KREDİ NOTU değeriniz de eğer 1.680 puan üzerlerinde ise oldukca büyük olasılıkla yaptığınız organik tavuk çiftliği oluşturmak için kredi talebiniz ONAY alacaktır.

Bilecik/Pazaryeri ilçesin de kendi imkanları ile organik tavuk çiftliği kurmuş olan bir vatandaşın videosu

Tamamen kendi imkanları ile kurmuş olduğu organik yumurta (salma besicilik) çiftçiliği için minik sermayeler ile işini büyüten vatandaşımız elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile sağlamaktadır. Tamamen naturel ortamda yetişen tavuklara ilave takviye verdikleri gıdaları özetleyen videomuz aşağıda sizler için yer almıştır.Şuan bir oldukca ilimizde organik tavuk yumurta tutarları 60 kuruştan başlayıp 1 TL kadar çıkmaktadır. Üretmiş olduğunuz organik tavuk yumurtaları için kendinize pazar bulmak için ilanlarınızı hepimiz ile ücretsiz bir şekilde paylaşa bilirsiniz. Ne olursa olsun sizlere en yakın bir toptancı çıkacaktır.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>