Orman Köylülerine Verilen Destekler 2020 (Hibe Faizsiz Kredi Traktör)

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Pakdemirli orman köylülerine 2020 yılından itibaren yeni destek sunar verileceğini deklare etti. Bundan ilkin de Bakanlık tarafınca Orman köylülerine birçok desteğin verildiğini belirten sayın Bakanımız bundan sonrasında da çeşitli alanlarda orman köylülerine desteklerin devam edeceğini söyledi.

Orman Köylülerine Verilen Destek sunar Nedir?

Sayın Bakanımız daha ilkin bu alanda 6,8 milyon lira tutarında destek verildiğini belirterek, ilaveten aşağıda yer almakta olan alanlarda destek verileceğini deklare etti.

 1. Köylerde evlerin iç elektrik tesisatlarının yenilenmesi (Bir tek Orman Köyleri İçin)
 2. Tomruk çekmek için vinç alımı
 3. Tomruk taşıma için traktör alımı,
 4. Motorlu testere alımı,

orman köylülerine verilen destek sunar

Destek Şartları Nedir?

Bu desteklerden çiftçilerimizin faydalanması için hemen hemen Ziraat ve Orman Bakanlığı web sitesinde yada başka bir platformda net bir müracaat şartları belirtilmedi. Sadece tahmini olarak desteğin ana unsuru orman köylüleri olduğu değerlendirildiğinde,

 1. Orman köylüsü olmak, (Orman köyü/mahallesinde kredi ve bağışlama tespit zamanı itibarıyla minimum bir yıl süreyle ikamet etmek)
 2. Orman kesimi için lüzumlu yasal izinlerin alınmış olması,
 3. Satın alacağı ürünler için bir proje ile başvurması (lüzumlu olabileceğini düşünmekteyiz)
 4. Ne kadar destek verilecek ise, geri kalan tutarı ödeyerek ürünleri satın alması ve almış olduğu hizmet ve ürünleri faturalandırması

Şartlar içinde yer alacağını değerlendirmekteyiz.

Orman Ürünleri Kesme İzni Iyi mi Alınır?

Bakanlık tarafınca Orman Ürünlerinden Yararlanmak İsteyenlere Verilecek İzinlere Ilişik Yönetmeliğin ilgili maddelerinde yasal izinlerin iyi mi alınacağı belirtilmiştir. Buna nazaran;

 1. Fidan sökmek,
 2. Dal kesmek,
 3. Atıkları toplamak,
 4. Dikili yada devrik ağaçları kökleriyle birlikte sökmek,
 5. Kök sökmek,
 6. Kabuk toplamak yada çırak yapmak,
 7. Kömür yapmak,
 8. Katran yada sakız çıkarmak,
 9. Öteki orman ürünlerinden, kesmek, sökmek ve toplamak


İsteyenlerin Orman Genel Müdürlüğüne müracaat yapması gerekiyor.

Orman Köyleri Hangileridir?

Orman köylülerinin hangileri olduğu Bakanlık tarafınca bir sıralama halinde belirlenmiştir. Bu listede 2 değişik köy bulunmaktadır. Bunlar ormana olan mesafesine nazaran Orman İçi Köy ve Ormana Bitişik köy olarak adlandırılmaktadır. Bakanlık tarafınca hazırlanan İl / İlçe ve köy listesini Excel. formatında Orman Köyleri Listesi bağlantısına tıklayarak indirebilirsiniz.

Çiftçilere Traktör Hibesi Verilecek mi?

Bakanımızın açıklamaları içinde bağışlama verilip verilmeyeceği, hangi şartlarda destek sağlanacağına ilişkin net data bulunmamaktadır. Daha ilkin ki yıllarda tarımsal faaliyetlerde verilen geri ödemesiz traktör hibesi birçok çiftçimiz tarafınca beklenmektedir. Sadece şuan itibariyle Bakanlık tarafınca geri ödemesiz traktör hibesi verilmemektedir. Tüm ziraat sektörüne finansman sağlamakta olan Ziraat Bankası tarafınca sıfır kilometre yada ikinci el traktör satın almak isteyen çiftçilerimize traktör kredisi verilmektedir. Bu kredinin özellikleri ve traktör kredisi veren bankaları içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Aşağıda yer edinen bankalar da çiftçilerimize traktör kredisi vermektedir.

Traktör Kredisi Veren 11 Banka ve Özellikleri

 1. Türkiye Iktisat Bankası (48 ay vadeli senelik ödeme imkanı)
 2. Denizbank (Satmaca ve kasko bedelinin %75’ine kadar)
 3. Vakıfbank 5 yıl vadeli traktör kredisi (%75 e kadar yılda bir kez ödeme fırsatı)
 4. Yapı ve Kredi Bankası
 5. Şekerbank (Sıfır km. traktörlerde %75, 5 yaşını aşmayan 2. el traktörlerde %60 oranında)
 6. Akbank (Sıfır da %80, 2. elde %60 a kadar 5 yıl vadeli)
 7. Qnb Finansbank Pikap ve Traktör Alımı Finansmanı ( Sıfır  Km araçlar için %75 6 Yıl vade, 2. el araçlar için %60 4 yıl vade imkanı)
 8. Fibabanka (traktörün fiyatının %75’i oranında 5 yıl vadeli)
 9. İş Bankası Hasat Ödemeli Traktör Kredisi ( 48 ay vadeli pulluk, döverbiçer alımında da kullanılabilen kredi vermektedir. Hasat döneminde ödenebilir.)
 10. Türkiye Finans (Traktör ve ekipmanlar, Biçerdöver alımı, Balya, pancar, ilaçlama, çapa makinesi, Fındık ve pamuk toplama makinesi, ayçiçeği makineleri için kredi verebilir)


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>