Örtüaltı Kayıt Sistemi (ÖKS) Sera 2020 Başvurusu

İklim ve öteki negatif etkenler sebebi ile ekilen ürünlerin korunması amacı ile pek fazlaca ziraat tekniğini kullanarak, ziraat yapılacak olan alanı naylon, cam vb. ile kapatılarak ziraat yapılmasına örtü altı ziraat adı verilmektedir. Örtü altı tarımın kayıt sistemi bulunmaktadır. Bakanlık tarafınca hazırlanan tebliğe bakılırsa sisteme kayıt yapılır ve sonrasında kayıt olunduğuna dair belge alınır. Bu anlamda Ziraat ve Orman Bakanlığı’ndan destek almak isteyenlerin de bu sisteme kayıt olmaları esastır. Gösterilen ÖKS yönetmeliğinde mevzu ile ilgili tüm detaylar yer almıştır. İçeriğimiz de iyi mi kayıt olunur, hangi evraklar gerekir, elektronik ortamda müracaat iyi mi yapılır benzer biçimde soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Örtü Altı Ziraat Nedir?

Tarımsal faaliyetlerin dış etkenlerden etkilenmemesi amacı ile çevresinin koruma amaçlı malzemeler ile kaplanması anlamına gelmektedir. Burada kullanılan malzemeler farklılık izah edebilir. Cam, naylon, çadır vb. malzemeler kullanılarak ekilen tarımsal ürünlerin yetişme koşulları da uygun hale getirilmiş olmaktadır. Adı üstünde ziraat örtü altında yapılıyor. Amaç üründen verim elde edilebilmesi, ürünlere zarar verebilecek olan çevresel faktörlerin tesirinin azalmasıdır. Lüzumlu koşulların sağlanması ile beraber sebze, meyve, süs bitkisi vb. yetiştiriciliği yapılabilmektedir. 

örtü-altı-tarım-nedir

Örtü altı ziraat nedir?

Aslen örtü altı tarımdan anlamamız ihtiyaç duyulan şey seracılıktır. Seralarda en fazlaca üretilen ürünler domates, salatalık, çilek, kavun benzer biçimde soğuktan etkilenebilecek ürünler olmaktadır. Devlet tarafınca seracılık alanında etkinlik göstermek isteyenlere sağlanan çeşitli destek sunar bulunmaktadır. Bu destek sunar ile beraber seraların daha çağdaş bir hal alması sağlanmaktadır. İlgili Bakanlık tarafınca seracılık mevzusunda çiftçilerimize verilen pek fazlaca destek bulunmaktadır. Verilen desteklerle beraber tarımsal anlamda verim elde edilebileceği benzer biçimde çiftçilerimiz yeni sera oluşturabilmekte ya da mevcud seralara teknik bakımlar yapılarak daha uzun ömürlü olması sağlanmaktadır.

Devletimizde tarımsal anlamda yetiştirilen ürünlerin 1/3′ ü seralardan elde edilmektedir. Örtü altı ziraat uygulamalarında dünyada ilk sırada olduğumuzu söylemek yanlış olmayacaktır. Destekleme ödemeleri ile beraber üretilen ürün seviyesi de artmıştır. Sadece bu desteklerden yararlanmak için ilk koşul, ÖKS isminde olan sisteme kayıt olmaktır. 

Örtü Altı Yetiştiriciliği

Yukarıda bahsi geçen amaçlarda kurulan seralarda yüzde 4 oranında meyve, yüzde 95 oranında sebze ve yüzde 1 oranında süs bitkisi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Örtüaltı Kayıt Sistemi (ÖKS) Sera 2020 Başvurusu

Yukarıdaki tabloda örtü altı kayıt sistemi ile kayıt altına alınan ve üretilen ürünlerin ton cinsinden miktarları gösterilmektedir. Ek olarak üretilen bu ürünlerin seralardaki toplam payları da oldukça önemlidir. Bu anlamda yetiştirilen ürünler toplam ürün miktarları baz alındığında yüksek miktarlara haizdir. Yetiştiricilik yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hangi ürünün ne kadar ısı isteği ve uygun koşulların iyi mi sağlanması gerektiğidir. Dikim işleminden ilkin toprağın uygun hale getirilmesi amacı ile gübreleme vb. faaliyetlerin yapılması gerekmektedir. Ek olarak ürünler yetişmeye başladıktan sonrasında serada hava sirkülasyonun olmasına da itina göstermek gerekmektedir. Devlet tarafınca verilen destek sunar hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız. Devlet tarafınca 2019 senesinde verilen örtü altı ziraat destek tutarı dekar başına 150 TL olmuştur. 2020 senesinde da belirlenen yeni tutarlarda destek verilmesi beklenmektedir.

Örtü Altı Kayıt Sistemi Nedir?

Ziraat ve hayvancılık faaliyetlerinde en mühim mevzu devletin ilgili sistemlerine üretimin kaydettirilmesi olmaktadır. Bu amaçla oluşturulmuş pek fazlaca sistem bulunmaktadır. Ek olarak üretimlerin ülke ekonomisindeki yerlerinin de fazlaca mühim olmasından dolayı üretilen ürünlerin ilgili sistemlere kaydı gerekmektedir. Devlet tarafınca tarımsal mevzularında neredeyse hepsinde değişik miktarlarda destek verilmektedir. Bu konulardan bir tanesi de seracılık faaliyetleridir. KOSGEB sera kurulumu için değil bir tek lüzumlu olan ekipman alımları için destek olmaktadır.

örtü-altı-kayıt-sistemi-nedir

Örtü altı kayıt sistemi nedir?

Üretimde kalitenin artırılması, üretim seviyesinin artması, mevcut seraların çağdaş hale getirilmesi, teknik aksaklıkların giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu sebeple ÖKS isminde olan ziraatçi kayıt sistemi oluşturulmuştur. Çiftçilerimizin bu sistemlere kayıt olması gerekmektedir.

ÖKS Kayıt Sistemi

Verilecek olan desteklerden yararlanabilmek için sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan bir yönetmelik bulunmaktadır. Yönetmelikte belirtilen belgeler ile beraber, örtü altı tarımsal etkinlik gösterdiğiniz işletmenizin bulunmuş olduğu il ya da ilçe müdürlüklerine müracaat yapmak gerekmektedir. Ek olarak üreticilere ilgili bakanlık tarafınca yetki verilmesi halinde uygulama ya da e-devlet üstünden kayıt yapılabilmektedir.

Üreticiler kayıtlarını yapmak için şahsen başvuruda bulunabilir. ÖKS sistemine müracaat yapmak için örtü altı ziraat meydana getirilen alanın 500 metre kare ve üstünde olması gerekmektedir. İl ve İlçe Müdürlükleri tarafınca üretici kayıt formu üreticiye iletilecektir. Sisteme kayıt olmak için bilgilerin eksiksiz bir halde doldurulması gerekmektedir. İnternet üstünden yapılacak olan başvurularda da biçim gene aynı şekilde doldurulacaktır. Eğer üreticinin birden fazla işletmesi var ise her işletmesi için kayıt formlarını ayrı ayrı doldurması gerekmektedir.

Daha evvelde sisteme kayıtlı olanların bilgilerini güncelleyebilmeleri için kayıt formunu doldurmaları ve taahhütname 1′ i imzalamaları gerekmektedir. Eğer birden fazla alanda örtü altı ziraat faaliyetleri yapılıyor ise, il müdürlüklerine kayıt yaptırmak gerekecektir. Eğer başvurular ilk kez yapılıyor ya da daha evvel yapılmış bir kayıt var ise bilgilerin değişmesi durumunda, tespit işlemi yapılacaktır. Eksiksiz bir halde formları dolduranlara Örtü Altı Kayıt Belgesi ilgili yetkili tarafınca onaylanarak çiftçiye verilecektir.

öks-kayıt-sistemi

ÖKS kayıt sistemi

Kayıt Belgeleri

Örtü altı kayıt sistemine kayıt olmak için ilgili müdürlük tarafınca temin edilecek olan belgelerin doldurulması istenir. Sonrasında şahısların işletmelerine ilişik bilgilerin bulunmuş olduğu bir evrakın verilmesi gerekir. Sonrasında kişi tarafınca beyan edilen bilgiler ile Kimlik Paylaşımı Sistemi ‘ nde yer edinen bilgiler teyit edilecektir. Bu bilgilerin eşleşmemesi durumunda en doğru nüfus müdürlüklerinden alınacaktır.

Eğer bilgiler tüzel kişiler tarafınca beyan ediliyor ise Vergi Daireleri Otomasyon Projesi’ nde yer edinen bilgiler ile eşleştirme yapılacaktır. Sadece bu bilgilerin eşleştirilmemesi durumunda bilgilerin düzenlenmesi talep edilebilecektir. Eğer kişi tüzel kişiliği temsil etmek ile yetkili ise, noterden alınacak olan imza sirküsü gerekmektedir. Sonrasında üreticilerin tapu kayıtlarını beyan etmesi gerekmektedir. ÖKS’ ye kayıt olacak öteki kişilerden istenen belgeler içinde ziraatçi belgesi de yer almıştır. Üretici kayıt defterlerinin de müdürlüğe sunulması gerekiyor.

Eğer faaliyette bulunulan arazi, faaliyette bulanın namına değil de kiralıyor ise, kira sözleşmesi de talep edilecektir. Daha evvelden sisteme kayıt olmuş sadece bilgilerini güncellemek isteyenlere güncelle formu verilecek ve ürettiği ürün detayları talep edilecektir. Ek olarak tarımsal etkinlik meydana getirilen alanın köyün tüzel kişiliği dahilinde olması durumunda köy tüzel kişiliğine ait kira sözleşmesi istenecektir. Mahalle statüsü kazanan köyler için değişik bir müracaat formu yapılmıştır. Bu formda yer edinen ilgili alanların eksiksiz bir halde doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir. Kadastro geçmeyen arazilerden ise, yerin tespit edilmesi amacı ile keşif raporu talep edilecektir.

500 metre ve üstündeki büyüklüklere haiz olan ziraat alanları için örtü altı kayıt sistemine kayıt yaptırılmalı ve kayıt belgesi alınmalıdır.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>