Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 Fiyatları

Yurttaşlarımız sıhhat hizmeti mevzularında devlet hastanelerini tercih edebileceği şeklinde hususi hastaneleri de tercih edebilmektedir. Nüfusun yoğun olduğu illerde devlet hastaneleri de fazlaca yoğundur. Bundan şikayetçi olan insanoğlu da daha kolay hizmet alabilmek ve daha süratli tedavi olabilmek adına hususi hastanelere yönelmektedir. Fiyatlar hastanelere bakılırsa ve hatta hastane bünyesinde bulunan bölümlere bakılırsa değişim göstermektedir. Ek olarak Sigorta ile anlaşmalı hastanelerde muayene ücretlerinin bir kısmı devlet tarafınca karşılanmaktadır. Sigortasız kişiler de hususi hastaneleri çoğunlukla tercih etmektedir.

özel-hastane

Anlaşmalı hastaneler aracılığı ile uygun fiyatlarda muayene olmak mümkün.

Katılım Oranı Alınan Hastalar ve Ücretleri

Hususi hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katılım oranı almaktadır. 2020 yılı için belirlenen katkı oranı oranı 15 TL’ dir. Katılım payını sigortalı olan her hasta sıhhat hizmeti aldığında ödemekle yükümlüdür. Hasta muayene olmak istediği bölüm sekreterliğinden giriş yapar yapmaz bu ücret eğitim edilmektedir. Katılım payının istisnası bulunmamaktadır. Sigortalı olan her hastadan talep edilmektedir. Bu tutara ek olarak her hastane muayene ücretini kendisi belirlemektedir. Bu yüzden hangi hastaneden buluşma almak isterseniz görüşme esnasında tutarı de sormanızda yarar vardır. Ek olarak Toplumsal Güvenlik Kurumunun web sayfasında ücret hesaplama penceresi bulunmaktadır. Hastane adı, ilave ücret, muayene türü, muayene olunacak bölüm şeklinde bilgiler doldurularak hesaplama yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde ise 2020 yılı için muayene tutarı 6 TL olarak belirlenmiştir. Sigortasız yurttaşlarımız için ise devlet hastanelerinde bir defaya mahsus olarak belirlenen muayene tutarı 30 TL’ dir.

sgk

Hususi hastanelerden muayene tutarı hesaplaması bu ekran üstünden yapılmaktadır.

Ücret hesaplaması yapmak için tıklayınız.

İlave Ücret Alınmayacak Kişiler Kimlerdir?

  • Onur aylığı alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
  • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alan ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
  • Harp malulü olan ve bu bağlamda aylık alan kimselerden,
  • Yurt içi ve yurt haricinde herhangi bir terör vakasından zarar görenler, ölenler, öldürülen kişiler ve bunların ailelerinden,
  • Geliri asgari ücretin 1/ 3′ ünden azca olan kişilerden ilave ücret talep edilmemektedir.

Çıkan kanun kapsamında ise hususi hastanelerin acil kısımlarından giriş meydana getiren hastalar için ilave ücret talep edilmemektedir. Ek olarak muayene tutarı 100 TL’ yi geçenler, hastalara detaylandırılmış olarak satmaca vermekle yükümlüdür. Hastane yönetimi alınan ücretten iyi mi ve ne şekilde ücretlendirme yapıldığını kanıtlamakla mükelleftir. Bu şekilde herhangi bir bildirim yapılmaz ve fazlaca fazla ücret alındığına dair bir tespitte bulunulursa şikayetler ALO 170 üstünden ya da Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı il müdürlüklerine kişisel müracaat ile yapılabilmektedir.

Hususi Hastane Ücretleri ve Güncel Tutarlar

Hususi Hastanelerin muayene ücretleri Sıhhat Uygulama Tebliği (SUT ) tarafınca düzenlenmektedir. Bazı hastaneler katılım oranı haricinde ücret almamaktadır. Bu sebeple öteki hastaneler ile arada bir fark meydana gelmektedir. Bu meblağ muayene farkı olarak hesaplanmaktadır. Formül olarak belirtirsek;

Katılım oranı – Muayene tutarı = Muayene farkı bulunur.

SGK ile anlaşmalı hususi hastanelerde devlet tarafınca 32 TL ödeniyor. Hastaneler ise bu ücretlerin maksimum 2 katını hastadan isteyebilir. Hususi hastanelerde muayene sonrası fazlaca fazla ücret ödemek istemeyenler hususi sıhhat sigortası yaptırabilir ya da tamamlayıcı sıhhat sigortası başvurusunda bulunabilirler.

Hususi hastaneler yönetmeliğinin 51. maddesi faturaların düzenlenmesi başlığını içermektedir. Bu maddeye bakılırsa herhangi bir halde tedavi edilen hasta için satmaca düzenlenmesi mecburi kılınmıştır. Hastaya sunulan hizmetin karşılığında alınan bedelin ise ayrıntıları ile fiş ya da faturada düzenlenmesi gerekir. Ek olarak sıhhat hizmeti haricinde sunulan yiyecek, içecek, telefon şeklinde extra ücretlerin de piyasa rayiç bedelinin üstünde olmaması gerekmektedir. Hususi hastaneler yönetmeliği için tıklayınız.

POLİKLİNİK MUAYENE ÜCRETLERİ EN YÜKSEK ÜCRET ÖZEL MUAYENE
Hanım Hastalıkları 50 TL 66 TL 80-100 TL
Üroloji 50 TL 56 TL 60-100 TL
Kardiyoloji 30 TL 73 TL 60-100 TL
Nöroloji 25 TL 62 TL 40-80 TL
Beyin Cerrahi 35 TL 58 TL 50-100 TL
Göz Hastalıkları 40 TL 49 TL 40-100 TL
Dermatoloji 25 TL 54 TL 40-100 TL
Göğüs Hastalıkları 30 TL 56 TL 30-60 TL
Kulak Burun Boğaz 30 TL 51 TL 30-60 TL
Genel Cerrahi 25 TL 60 TL 30-60 TL
Dahiliye 25 TL 60 TL 30-60 TL
Ortopedi 30 TL 51 TL 30-60 TL
Fizik Tedavi 30 TL 54 TL 30-60 TL
Yaşlı Hastalıkları 30 TL 60 TL 30-60 TL
Plastik Cerrahi 40 TL 56 TL 30-60 TL

Tabloda 2020 yılına ilişkin hususi hastane ücretleri yer almıştır. Bu ücretler her hastanede değişkenlik gösterse de tablo nerede ise bu şekildedir. Dahiliye kısmına muayene olmak isteyen bir hasta 25 ila 60 TL içinde bir ücret ödeyecektir. Kulak Burun Boğaz polikliniği ise 30 TL ile 50 TL içinde değişen bir tutara haizdir.

Doğal olarak hususi hastanelerin bir çoğunda durum çizelgede görüldüğü şeklinde değildir.

Averaj;

  • Uzman hekim: 150 – 200 TL. arası
  • Doçent Hekim :  250-350 TL. arası
  • Profesör: 350 – 400 TL.

içinde muayene tutarı almaktadır. Bu doktorlar 10 gün denetim süresi verirler ve 10 gün içinde ücretsiz bir şekilde kontrole gelebilirsiniz. Sadece süre 10 günü geçerse tekrardan muayene parası ödersiniz.

  • Göğüs filmi : 50-70 TL.
  • Kan tahlili : 50:100 TL.

olarak tekrardan tutara tabidir. Doğal olarak bu muayenelerin gereklilik derecelerine bakılırsa SGK tarafınca karşılandığı şeklinde tutara doğal olarak durumlarda mevcuttur. Bu durumların tümü yönetmelikte yer almıştır.

Bu fiyatlar averaj olup, aslolan muayene ücretleri hastanelerden güncel olarak öğrenilebilir.

Umut Hastanesi Muayene Ücretleri

Umut Hastanesi Eskişehir ilimizde kurularak sıhhat hizmeti vermeye devam eden bir hastanedir. Yoğun bakımdan dermotolojiye, check-up’ tan diyetisyen birine kadar tüm birimleri bünyesinde barındıran geniş bir hastanedir. Ek olarak web üstünden tahlil sorgulama hizmeti de verilmektedir. Şekerbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ile anlaşmalı bir kuruluştur. Birçok hususi sigorta şirketi ile de anlaşması bulunmakta olup hususi sigortanız var ise düşük meblağlar ödeyerek muayene olabilirsiniz.

ümit-hastanesi

Umut Hastanesi

Anlaşmalı sigorta şirketleri hakkında detaylı data alabilirsiniz. Randevular online olarak ya da (0222) 335 03 35 numarası üstünden kabul edilmektedir. Hastane Sıhhat Bakanlığının hasta hakları yönetmeliğine uygun olarak hizmet vermektedir. Muayeneleriniz polikliniklere bakılırsa değişim göstermekte olup en fazla 80 TL’ dir. 

Acıbadem Sıhhat Grubu Muayene ücretleri

Acıbadem Hastanesi Türkiye’ nin en büyük hususi hastanelerinden biridir. Ek olarak yurt haricinde da sıhhat hizmeti vermektedir. Tüm tıbbi birimleri bünyesinde barındırmaktadır. Ek olarak hastanede böbrek nakli, karaciğer nakli, kemik iliği nakli yapılmakta ve tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Acı Badem Fiyat Sorgulama linkine tıklayarak, muayene ücretlerini talep edebilirsiniz.

acıbadem

Hastane bankalar ve hususi sıhhat sigortası meydana getiren sigorta şirketleri ile anlaşmalı olarak iş koşturmacasındadır. da Vinci adında olan ameliyatlar robotlar ile yapılmaktadır. Ek olarak hastane bünyesinde doğuma hazırlık kursları da verilmektedir. Tüm şubelerde 4 boyutlu ultrason aleti vardır. Acıbadem, Altunizade, Ataşehir ve Kozyatağı hastanelerinde açık mr aleti bulunmaktadır. Ek olarak check- up yaptırmak isteyenler için her şubede bu işlem gerçekleştirilmektedir. Hastanede her türlü aşı yapılabilmektedir. Online buluşma almak için tıklayınız.

Anadolu Sıhhat Merkezi

Anadolu Vakfı tarafınca sıhhat hizmeti verilmesi adına kurulmuştur. Hastanede 2010 yılından beri kemik iliği nakli gerçekleştiriliyor. 2002 yılından beri hastane Johns Hopkins Medicine International ile ortaklaşa emek harcamalar yapmaktadır. Meydana getirilen anketler sonucunda %83 hasta memnuniyeti olan bir hastanedir.

anadolu-sağlık-merkezi

Anadolu Sıhhat Merkezi

Oldukca geniş bir hizmet alanına haizdir. Yeni doğandan radyasyona, hematolojiden genel cerrahiye kadar gerekseme duyabileceğiniz her türlü poliklinik hastane bünyesinde mevcuttur. Ulaşım açısından sorun yaşayan hastalar için hastane servisleri bulunmaktadır. Firmalar, sigorta şirketleri, eğitim kurumları, bankalar ile anlaşmalı bir hastanedir. Fiyat talep formunu doldurarak fiyatlar hakkında detaylı data almak da mümkündür. İstanbul Ataşehir ve Kocaeli Gebze’ de iki şubesi bulunmaktadır.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? adlı yazımızı okudunuz mu? Hususi hastaneler tarafınca bakıldığında devletin bazı tutarları karşıladığı görülmektedir. Bu tutarların karşılanabilmesi için ise hastanenin Toplumsal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Hastadan talep edilecek olan meblağ da maksimum bu ücretlerin iki katı olabilmektedir. Ödemelerin faturalandırılması ise mecburi tutulmaktadır. Ek olarak yiyecek vb. ücretlerin de piyasa fiyatlarının altında olması gerekmektedir.

Siz de sigortalı iseniz dahi hususi hastanelere giderek muayene olabilirsiniz. Ek olarak hususi sıhhat sigortanız var ise fazlaca düşük muayene ücretleri ödersiniz. Sıhhatli günler diliyoruz.


About admin

Check Also

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Ülkemiz toplumsal bir devlet olduğundan gereksinim sahibi vatandaşlara yardımlar sunmaya devam etmektedir. Kamu kurum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>