Özel Okul 2020 Devlet Teşvikler (4.610 TL.)

2020 eğitim öğretim yılı içinde bir oldukca hususi okul devlet teşviki vererek oldukca sayıda öğrencinin daha başarıya ulaşmış ve daha sıhhatli bir eğitim alması için katkıda bulunmaktadır. Hususi okullarda alınan eğitimlerin daha sıhhatli olması ve bu okullarda eğitim gören öğrencilerin istatiksel olarak daha başarıya ulaşmış olması derslik içinde bulunan öğrencilerin sayısının daha azca olması, eğitmenlerin öğrenciler ile daha hususi olarak ilgileniyor olması ile yakından ilgili olmaktadır. Bu sebeple de bir oldukca aile çocuğunun daha başarıya ulaşmış olması ve geleceğinin daha iyi olabilmesi açısından evlatlarının eğitimini hususi okullarda almasını tercih etmektedirler.

Hususi okulların senelik tutarları oldukça yüksek olduğundan çoğu zaman durumu iyi olan aileler çocuklarını bu okullara göndermektedirler. Fakat orta halli bir gelire haiz olan ailenin evladı da devlet teşviklerinden yararlanarak bu okullara gidebilmektedir. Hususi okul 2020 devlet teşvikleri bir oldukca ailenin merak mevzusu olurken averaj olarak belirlenecek olan rakamlar yardımıyla oldukca sayıda aile bütçesini bu duruma bakılırsa ayarlamaktadır.

Fen Liseleri Türkiye Geneli Giriş Taban Puanları sıralaması güncellendi.

Hususi Okul Devlet Teşvik Başvuruları Ne Vakit Başlamış olacak

2020 eğitim öğretim yılı içinde hususi okullara kaydını yaptırmak isteyen öğrenciler için teşvik başvuruları Teşvik başvuruları her yıl duyuru edilen tarihlerde alınmaktadır. Teşvik için başvuruda bulunacak olan öğrencilerin talepleri ulusal eğitim bakanlığı tarafınca belirlenen tarihler içinde yapılacaktır.

2020 eğitim öğretim alanı içinde hususi okulların saptanca sıralaması aşağıda yer almıştır.

Eğitim Yılı Eğitim Alanı Kontejan
2020 Yılı Okul Öncesi 6 bin talebe
2020 Yılı İlk Okul 15 bin talebe
2020 Yılı Orta Okul 15 bin talebe
2020 Yılı Lise 15 bin talebe
2020 Yılı Temel Lise 24 bin talebe

Tablo yardımı ile ele almış olduğumuz hususi okul saptanca listeleri tahmini olarak baz alınmış olan rakamlarlar olarak belirtilmiştir. Net olarak belirlenecek rakamlar Ulusal Eğitim Bakanlıkları tarafınca ele alınacaktır.

2020 Eğitim Öğretim Yılı Hususi Okul Devlet Destekleri Ne kadardır?

Hususi okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için devletin sunmuş olacağı teşvik sayıları 3 bin ile 4,6 bin Türk Lirası içinde değişim göstermektedir. Devlet teşvikleri okul öncesi eğitim, ilk öğretim, orta öğretim, lise ve temel lise alanlarında eğitim alacak olan öğrenciler için  verilmektedir.

 1. Okul öncesi eğitim alanında tahsil görecek olan öğrencilerden 3.290 Türk Lirası oranında devlet desteği verilmektedir.
 2. İlkokul öğrencileri için verilecek olan teşvik tutarı 3.960 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 3. Orta okul öğrencilerinin hususi okulların teşviklerinden yararlanması için belirlenmiş olan sayı 4.610 Türk Lirası civarındadır.
 4. Orta öğretim 4.610 TL.’dir.
 5. Liselerde eğitim alan öğrenciler için de belirlenmiş olan sayı 3.960 Türk Lirası civarındadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz rakamlar geçmiş olduğumuz seneler içinde belirlenmiş olan rakamlar dahilinde verilmiştir. Bu yıl devlet tarafınca verilecek olan teşvik tutarları ulusal eğitim bakanlığı tarafınca belirlenecektir.

Hususi Okul 2020 Devlet Teşvikler

En Ucuz Özel Okul Fiyatları 2020 dönemi kolejler hakkında informasyon sahibi olmak için tıklayınız.

Hususi Okul Teşvik Şartları Nedir?

Ulusal Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu teşviklerden yararlanmak isteyen öğrencilerin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Aranan şartların başlangıcında 2020 eğitim öğretim yılı içinde devlet teşvikinden yararlanacak olan öğrencilerin başvuruda bulunmuş olduğu okulun şartlarına uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bunun haricinde ise genel olarak aranan şartlar aşağıda maddeler halinde yer almıştır.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • İlkokul birinci sınıflarda ilgili tarihte kayıt şartlarına haiz olmak
 • Beşinci sınıfa devam edeceklerde  ortaokul yada imam hatip ortaokulu kayıt şartlarına haiz olmak,
 • Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına haiz olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği alırken bundan önceki yıl için derslik tekrarı yapmamış olmak,
 • Okul öncesi eğitimde 17 Mart 2013 ile 17 Eylül 2014 tarihlerinde yada içinde dünyaya gelen olmak,
 • Resmî/hususi ilköğretim, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak,

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz maddeler daha önceki yıllarda aranan şartlara bakılırsa belirlenmiştir. Bu sebeple de resmi içerik taşımaz. Ek olarak her hususi okulun öğrencilerde aramış olduğu şartlar farklılık göstereceği için bu mevzuda genelleme yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu projelerin içeriklerini incelemek için tıklayınız.

lgs

Lise Giriş imtihanı ile imtihan puanı üstünden yerleştirme yapılabileceği şeklinde adrese dayalı sistem üstünden de öğrenciler evlerine en yakın okullara gidebilecekler.

Belediyeler hususi okulda okuyan öğrenciler için burs veriyor mu?

Belediyeler okul öncesi eğitim alanında, ilk okul, orta okul, lise ve yüksek okul öğrencileri için maddi ve içsel destek sunar sağlamaktadır. Ek olarak bu öğrenciler için her ay tertipli olarak burs yardımları da yapılmaktadır. Fakat belediye burslarından faydalanacak olan öğrencilerin maddi durumlarının oldukça yetersiz olması gerekmektedir. Aile fertlerinin toplamda kazanmış oldukları gelirlerine bakılır ve belirlenmiş olan rakımın altında bir gelire haiz olan ailelerin çocuklarına burs mevzusunda öncelik tanınır. Bu sebeple de hususi okullarda okuyan öğrencilerin belediye burslarından yararlanabilmeleri için aranan şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir. Ayıca hususi okullarda eğitim alan öğrenciler için bir oldukca okul burs imkanı sağlarken bir oldukca kurum, müessese, vakıf ve şahıslar bu öğrenciler için burs imkanı vermektedirler. Hususi okula yerleşen öğrencilerin not averajı ve puan durumu göz önüne alınmış olduğunda verilen burs imkanları Kredi Yurtlar Kurumunun Vermiş olduğu burs yardımları ile karıştırılmaktadır. Sağlanan bu burslar KYK bursu değildir.  Belediye bursu nasıl alınır? şartları nelerdir? adlı başlığı inceleyerek bu mevzu hakkında detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Ailenin Gelirine Bakılırsa Puanlama

Ailenin aylık toplam gelir tutarları her yıl bundan önceki yıla ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu hükümlerine bakılırsa belirlenen tekrardan değerleme oranında artırılmak suretiyle tekrardan belirlenir

 • 1.000 TL den daha azca ise 340 puan,
 • 1.000 TL yada 1.500 TL arası ise 330 puan,
 • 1.501 TL yada 2.500 TL arası ise 320 puan,
 • 2.501 TL yada 3.500 TL arası ise 310 puan,
 • .501 TL yada 4.500 TL arası ise 280 puan,
 • 4.501 TL yada 6.000 TL arası ise 250 puan,
 • 6.001 TL yada 7.500 TL arası ise 200 puan,
 • 7.501 TL yada 9.000 TL arası ise 100 puan,
 • 9.001 TL yada 10.500 TL arası ise 80 puan,
 • 10.501 TL ve daha çok 40 puan verilir.

Bu puan durumlarına bakılırsa 2020 eğitim öğretim senesinde da devlet teşviki alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>