Profesörlerin Ameliyat ve Muayene Ücretleri 2020 (Üniv. Hastaneleri)

Devlet hastanelerine gidebileceğiniz benzer biçimde üniversite hastanelerinde de muayene ve ameliyat olabilirsiniz. Burada bulunan profesörlerin ücretleri farklılık gösterecektir. Üniversite hastanesinde profesör tarafınca ameliyat olduğunuzda devlet hastanelerinden daha oldukça ücret ödersiniz. Devlet hastanelerinde yatış için extra ücret talep edilmezken üniversite hastanelerinde kaldığınız süre zarfında yatak tutarı ödersiniz. Ek olarak profesörlere giderek hususi muayene de olabilirsiniz. İçeriğimizde üniversite hastanelerindeki muayene ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak

Sıhhat ciddi bir mevzudur. Bazı yurttaşlarımız bölgelerinde bulunan devlet hastanelerine giderek ameliyat olmaktadır. Bazıları ise bu mevzuda daha duyarlı davranarak hususi hastane ve üniversite hastanesi araştırması yapmaktadır. Devlet hastanelerinde ameliyat ve muayene olmak daha maliyetlidir. Sadece maddi anlamda bu ücretleri sorun etmeyenler hususi hastanelere giderek muayene olabilecekleri benzer biçimde üniversite hastanelerinde bulunan profesörleri de tercih edebilirler. Muayene için ödenecek olan tutarlar, muayene olduğunuz doktorun unvanına nazaran değişim gösterecektir. Buradaki profesörlere muayene olmanız durumunda daha çok meblağ ödersiniz.

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak 

Üniversite Hastanesinde Profesöre Ameliyat Olmak

Belirlenen muayene ücretleri genel olarak sabittir. Eğer maksimum meblağ 50 TL olarak belirlenmiş ise sizden bu tutarın üstünde para almaları mümkün değildir. Üniversite hastanelerinde ameliyat için de ücret talep edilmektedir. Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmiş olan ameliyat tutarlarının yarısı profesörlere ödenmek zorundadır. Kısaca burada ortaya profesör fark ödemesi çıkmaktadır.

Belirlenen ameliyat tutarı 1.000 TL ise yarısı kadar kısaca 500 TL’ de profesör fark ödemesi yapmak gerekmektedir. Sadece bu mevzuda da yaşanabilecek negatif durumların ortadan kaldırılması amacı ile ücretlere de sınırlama getirilmesi söz mevzusu olmuştur. Fakat ameliyatın riskli olması durumunda yarısı kadar ücret alınmasına sınırlama getirilebilir. Asgari ücret 2324 TL oldu. Bu düzenleme ile beraber 2324*2 = 4648 TL üstünde bir ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Özel Hastanelerin Muayene Ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Ücretleri

Üniversite hastaneleri bilhassa son zamanlarda pek oldukça vatandaşımız tarafınca tercih edilmektedir. Bu durumun sebebi ise üniversite hastanelerinde pek oldukça ekipmanın olması ve profesörlerin de ameliyat ve muayene yapmasıdır. Doktorlar, doçent, profesör olabilmektedir. Bu sebeple yurttaşlarımız nezdinde üniversite hastanelerinin yeri ayrıdır. Geçtiğimiz yıllarda üniversite hastanelerinde muayene ücretleri 5 TL idi. Fakat meydana getirilen zamlar ile beraber muayene ücretleri 8 TL oldu. Devlet hastanelerinde meydana getirilen muayeneler için de belirlenen ücret 6 TL olmuştur.

Ek olarak ücret ödemesi meydana getirilen doktorlardan da söz etmek mümkün olmaktadır. Profesör farkı olarak belirlenen tutarlar bu muayene tutarının 1 katından fazla olamamaktadır. Bu durumda profesör muayene farkı 8 TL + 8 TL = 16 TL’ den fazla olmayacaktır. Profesörlere muayene olmak isteyenlerin belirlenen muayene tutarlarını ödemeleri gerekmektedir. Hastanede eğer belirlenen ücret 70 TL ise, daha fazlasını istemeleri mümkün olmamaktadır.

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Ücretleri 

Üniversite Hastanelerinde Profesör Muayene Ücretleri

Aslına bakarsak buna halk içinde hoca farkı dendiği de bilinmektedir. Fark olarak alınacak tutarların asgari ücretin iki katından fazla olmaması icap ettiğini de yine belirtelim. 2324 * 2 = 4648 TL olan bu meblağ asgari ücretin zamlanması ile beraber artış göstermiştir. Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? adlı içeriğimizden data alabilirsiniz.

Bunların yanı sıra talep edilen ücretler aşağıdaki gibidir;

 • Devlet hastanelerinde muayene tutarı : 6 TL
 • Eğitim ve araştırma hastanelerinde : 7 TL
 • Üniversite hastanelerinde : 8 TL
 • İlaç bedeli olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 kesinti
 • Reçeteler için 3 TL, üç kutudan sonrasında yazılacak olan ilaçlar için her biri için 1 TL
 • Hususi hastanelerde maksimum yüzde 200 oranında fark
 • Ortez ve vücut haricinde kullanılan protezlerde yüzde 10, yüzde 20 oranlarında ücret talep edilmektedir.

Profesör Ameliyat Ücretleri

Aşağıdaki tabloda ameliyat ücretleri gösterilmektedir. Ameliyat ücretleri sigortalılık durumu ve hastanelere nazaran farklılık arz etmektedir. Ameliyat için ünvanı olmayan doktorlara verdiğimiz tutarlar ile profesör ameliyatları içinde en fazla 1 kat fark olması gerekmektedir.

Ameliyat ücretleri

Ameliyat ücretleri

Mesela bir ameliyat için düzgüsel şartlarda ödenecek olan meblağ 2 bin TL ise profesör farkı olarak maksimum 1.000 TL verilebilir. 10 bin TL’ lik bir ameliyatta ise 5.000 TL vermek gerekecektir. Sadece ameliyatın oldukça fazla risk içermesi durumunda verilen profesör fark tutarlarında indirim yapılması benzer biçimde bir durum söz mevzusu olmaktadır. Hususi sigortası olan yurttaşlarımız ise hususi hastanelerde daha uygun fiyatlara ameliyat olduklarından dolayı genel olarak hususi hastaneleri tercih etmektedirler. E-devlet üstünden muayene katılım payı sorgulaması yapabilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Yatak Ücretleri

Bilinmiş olduğu benzer biçimde hususi hastanelerden yatak tutarı talep edilmektedir. Bilhassa odanın tek kişilik olması durumunda alınan ücretlerin tutarları daha değişik olmaktadır. Yönetmelikte işlem bedeli olarak hastane tarafınca sunulan otelcilik hizmeti gösterilmektedir. Sunulan kaliteye nazaran mesela işlem bedeli 30 TL ise 90 TL’ yi aşmamak kaydı ile yatak tutarı alınması mümkün olmaktadır. Bu ücretler devlet hastanelerinde hastalardan talep edilmiyor. Sadece üniversite hastanelerinde katkı oranı adı altında alınabiliyor.

Bunların yanı sıra ücret Toplumsal Güvenlik Kurumu’na faturalandırılamıyor. Tv, telefon, tek yataklı ve banyosu bulunan odalardan düzgüsel tutarın 3 katını geçmemek dahilinde ücret talep edilebilmektedir. Sunulan otelcilik hizmetinin kuruma satmaca kesilmesi mümkün olmamaktadır. 

Üniversite Hastanelerinde Parasız Ameliyat Yapılıyor mu?

Üniversite hastanelerinde muayene ve ameliyat ücretleri devlet hastanelerine nazaran daha pahalı olmaktadır. Bu durumun sebebi yukarıda bahsettiğimiz profesör farkından meydana gelmektedir. Bu tutarların hastanelere nazaran değiştiğinden de söz etmek mümkündür. Eğer üniversite hastanesi ile Sıhhat Bakanlığı içinde bir antak kalma var ise burada yazan tutarlar talep edilecektir. Anlaşmalı olan kurumlarda ameliyat olmanız durumunda extra ücret ödememek benzer biçimde bir durum da söz mevzusu olmaktadır.

Bu hususta yapılması ihtiyaç duyulan üniversite hastanelerinden detaylı data almak olacaktır. Hastanelere giderek fiyat mevzusunda detaylı data alabilir ve ücret ödeyip ödemeyeceğiniz mevzusunda güvenilir olabilirsiniz. Aşağıdaki sıhhat hizmetleri için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sigortası Olmayanlara Sağlık Hizmeti verilmektedir.

Ücret Ödenmeyen Sıhhat Hizmetleri

Aşağıdaki işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 1. Üniversite hastaneleri haricinde kalan kardiyovasküler cerrahi 
 2. Yoğun bakım hizmetleri 
 3. Acil servislerde sunulan sıhhat hizmetleri 
 4. Yanık tedavisi 
 5. Kanser tedavisi 
 6. Yenidoğan sıhhat hizmetleri 
 7. Hemodiyaliz tedavileri 
 8. Doğumsal anomali 
 9. Kök hücre, organ ve doku nakli 
Ücret Ödenmeyen Sağlık Hizmetleri 

Ücret Ödenmeyen Sıhhat Hizmetleri

Bunların yanı sıra hususi hastanelerde bazı hizmetlerden de herhangi bir ücret talep edilmesi mümkün olmamaktadır.

 • Acil sıhhat hizmetleri 
 • Yoğun bakım hizmetleri 
 • Travma 
 • Sevkle gelen vakalar 
 • Müşahade altında olan hastalar 

Bu vakalardan dolayı acil sıhhat merkezlerine giden hastalardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sadece bazı durumlarda ücret almak amacı ile hastaların girişleri acilden yapılmamaktadır. Hasta yakınlarının bu durumlara imtina etmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir sorun ile karşılaşıldığında Sıhhat Bakanlığı Yakınma İhbar Hattı olan 184′ ü arayarak lüzumlu şikayetler bulunabilirsiniz. Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri adlı içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

SGK Tarafınca Karşılanan Tutarlar

Muayene ve ameliyat ücretlerinin SGK ile anlaşmalı hastane olması ve şahsın da sigortalı olması durumunda bir kısmı karşılanmaktadır.

Ameliyat tutarları

Yukarıdaki tabloda bazı ameliyatların ücretleri gösterilmektedir. Tutarların belirli bir kısmı Toplumsal Güvenlik Kurumu kapsamında karşılanmakta olup hususi hastaneye gidecek olanların ödeyecekleri tutarlar da tablonun son sütununda yer verilmiştir. Bazı ameliyatlar için hususi hastanelerde extra ücret  talep edilmemektedir. Üniversite hastaneleri de gene 1 katı tutarından fazla olmamak kaydı ile hoca farkı talep edebilirler. Genel Sağlık Sigortası Gerekli Evraklar ve Belgelere göz atabilirsiniz.

Muayene ücretleri

Ameliyat ücretlerinin yanı sıra bir de muayene ücretlerine göz atalım. SGK tarafınca karşılanan tutarların yanı sıra tıp merkezlerinde, branş hastanelerinde ve hususi hastanelerde ödenecek olan tutarlar farklılık göstermektedir. SGK tarafınca ödenen tutarlara bir de hastane kalitesine nazaran fark ödemesi yapılması mümkün olmaktadır.

Muayene ücretleri

Muayene ücretleri

Üniversite hastanelerinde talep edilen tutarlar devlet hastanelerinden daha çok olmaktadır. SGK tarafınca karşılanan tutarların yanı sıra fark ödemesi yapmak da gerekmektedir. Bu hususta size fiyat hususunda data edinmeniz amaçlı bir sorgulama sistemi öneriyoruz.

Ameliyat Tutarı Sorgulama Sayfası

Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca geliştirilmiş bu sayfa üstünden ücretler hakkında data sahibi olabilirsiniz. Ek olarak yapılması ihtiyaç duyulan tetkiklerin söz mevzusu olması durumunda işlemler kısmından tahlil bölümünü tercih etmeniz gerekmektedir.

İlave ücret hesaplama aracı

İlave ücret hesaplama aracı

https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces linkine tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Burada hastanelere nazaran geri verebileceğiniz meblağ aralıkları gösterilmektedir. Bu tutarlar haricinde sizden daha çok tutarlar talep edilmesi mümkün değildir.

Yapılacak olan bazı ameliyatlardan extra ücret talep edilmezken bazı ameliyatların ücretli olduğu bilinmektedir. Ameliyat olacağınız hastaneyi arayarak detaylı data edinmeniz mümkün olacaktır. Bazı ameliyatlarda SGK kapsamında karşılanan tutarlar haricinde extra ücretler talep edilmesi yasal olmamaktadır. Bu uygulamalara rastlamanız durumunda yakınma hakkınız mevcuttur. Ek olarak hususi hastanelere acilden giriş yaptığınızda herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini de yine hatırlatalım.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>