PTT Personel Alımı 2020 Nasıl Başvurulur ve Şartlar

PTT her yıl personel alımı yapmaktadır. Sadece kurumun aramış olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler, kurumun personel almak için uygulayacağı usule gore sınavlara doğal olarak tutulur. Alımların 2020 yılı içinde de yapılmaya devam edeceği söyleniyor. Personel alımı için müracaat formunu doldurmak gerekmektedir. İçeriğimizde personel alım şartları, başvurunun iyi mi yapılacağını bulabilirsiniz.

PTT Personel Alımı

Kurum tarafınca geçtiğimiz yıl 55 bin personel alımı yapılacağı duyurulmuştu. Personel açığının giderilmesi amacı ile kurum tarafınca bazen personel alım ilanları yayınlanmaktadır. Posta ve Telgraf Teşkilatı eskisi benzer biçimde belirli vazife alanı olan bir kurum değildir. Eskiden olduğu benzer biçimde bir tek mektup gönderme işlemi yapılmamaktadır. Kurum posta, APS, kurye gönderimleri de yapıyor. Bunun yanı sıra havale ve hesap işlemleri de ATM’ler yardımıyla ya da şubelerin gişelerinden yapılabiliyor. Bu işlemlerin yanı sıra, vergi ve ceza ödemesi, satmaca ödemesi yapılabiliyor. Ek olarak süratli geçiş sistemi hesaplarına yükleme dahi yapılabiliyor. Tüm bu hizmetlerin vatandaşa verilmesi ile beraber PTT’nin de iş yükü artmış durumdadır. Kargo işlemleri bir tek yurt içine değil yurt dışına da yapılmaktadır.

ptt-personel-alımı

PTT Personel Alımı

Tüm bu işlemlerin yoğunluğundan ve devamlı olarak yeni şube açılmasından dolayı, iş yükünün de azaltılması sebebi ile kurum tarafınca değişik dönemlerde ilanlar yayınlanmaktadır. Kurum yıl içinde yazılı bir imtihan düzenlemiş ve bu sınavla gişe görevlisi, postacı, uzman yardımcısı vb. alımı yapacağını duyurmuştur. Buradan alınan puanlar ile bir sıralama yapılmıştır ve sıralama sonrası mülakata çağrılacak olan adaylar belirlenmiştir. Kurum tarafınca bu alımların 2020 senesinde da yapılması beklenmektedir. PTT Trafik ve Kasko Sigortası da yapmaktadır.

PTT Personel Alım Şartları

Yeni bir uygulama olarak artık kurumlar kendi sınavlarını yapmakta ve personellerini yaptıkları bu sınavlara gore almaktadır. Personel alımında kurumlar tarafınca genel olarak belirlenmiş genel şartlar bulunmaktadır. Ek olarak duyuru edilen kadrolara gore aranan hususi şartlar da bulunmaktadır. Kurum tarafınca yapılacak olan alımlarda geçerli olan genel şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından yoksun bulunmamak
 • Adam adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olması
 • Kamu Çalışanı Seçme Imtihanı’ ndan kurum tarafınca istenen puanı almış olmak
 • Adayların herhangi bir toplumsal güvenlik kurumundan emekli olmaması
 • Vazife yapmalarına engel teşkil edecek herhangi bir fiziki ya da zihinsel engeli bulunmamak
 • Lüzumlu mezuniyet şartlarına haiz olmak
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzer, altı aydan daha çok hapis cezası açmamak, affa dahi uğrasa devlete ya da anayasal bütünlüğe karşı kabahat işlememiş olmak
 • Daha evvel çalışılan kurumdan yüz kızartıcı suçlar sebebi ile ayrılmamış olmak gerekmektedir.

İlan edilen kadrolara gore aranan değişik şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar gösterilen ilanlara gore değişim göstermektedir. PTT tarım kart isminde verdiği kart ürünü ile çiftçilerimize destek olmaya devam etmektedir.

ptt-personel-alım-şartları

PTT Personel Alım Şartları

PTT 2020 Personel Alım İlanı

PTTPAL 2020 yılı içinde personel alımı yapacağını açıklamıştır. Gösterilen ilanda yukarıdaki şartlar haricinde aranan itina şartlar da bulunmaktadır. Personel alımı zırhlı araçlarda görevlendirilmek suretiyle yapılacak. Alınacak olan personel sayısı ise 1100‘ dür. Firmanın iştiraki olan Para Lojistik Hususi Güvenlik Hizmetleri bünyesine yapılacak olan alım ile ilgili detaylar yurttaşlarımız tarafınca merak edilmektedir. PTTPAL Haziran ayında kurulmuştur. İştirakin mühim görevleri bulunmaktadır. Kıymetli eşyaların, madenlerin ve evrakların taşınması, naktin yönetimi, fiziki güvenlik hizmeti, gece kasası hizmeti, kıymetli madenlerin saklanması ve işlenmesi vb. hizmetler verilecektir.

Yıl sonuna kadar 6 tane şube açılması beklenmektedir. Bu iller ise İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olmaktadır. Firmanın 2020 yılı için hedefleri içinde şube sayısının 40′ a çıkması bulunmaktadır. Ek olarak 360 zırhlı vasıta ile yoluna devam etmeyi amaçlamaktadır. Ayırca ATM hizmeti vermek de hedeflenmektedir. 24 merkezde ise madeni para deposu oluşturmayı amaçlıyor. Alınacak olan personel ise bu zırhlı araçlarda göreve getirilecektir. 

 1. Adam adaylar için 22-32 yaş, kadın adaylar için 18-27 yaş 
 2. Erkekler için aranan mezuniyet şartı orta okul olurken, bayanlarda lise
 3. Adam adayları 1,73 boya, kadın adayların ise 1,64 boya haiz olması
 4. Adam adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması
 5. Para ve kıymetli eşya taşınması mevzusunda tecrübeli olmak
 6. Kamu haklarından yoksun olmamak
 7. Silahlı hususi güvenlik eğitimi almış ve kimlik kartı sahibi olmak
 8. İnsan ilişkileri, diksiyon, konuşma seçimi, diksiyon ve hitap mevzularında kendini geliştirmiş olmak
 9. Herhangi bir madde kaçakçılığından dolayı yargı giymemiş olmak gerekmektedir.

Zırhlı araçlar için alınması planlanan 1100 personel alımı için başvurular hemen hemen başlamamıştır. Başvurular alındıktan sonrasında meydana getirilen araştırma sonrası şartları taşımış olduğu kabul edilen adaylar yapılacak olan sözlü sınava çağrılacaktır. Meydana getirilen sözlü sınavlarda başarı göstermiş olan adaylar işe başlatılacaktır. Herhangi bir kadro ihtiyacı olursa alımların 2020 senesinde da değişik dönemlerde yapılacağı söylenmektedir.

PTT 2019 Personel Alım İlanı 

PTT 2020 Personel Alım İlanı

Sözlü Imtihan Ne Süre Yapılacak?

Sözlü sınavda adaylara yöneltilecek olan sorulara ilişkin mevzular değişim göstermektedir. Genel kültürün yanı sıra, duruş, hal, hareketler, karşılaştırma gücü, mevzuyu kavrama kabiliyeti, temsil kabiliyeti, özgüven vb. mevzular değerlendirilecektir. Kişinin haiz olduğu bu özelliklerin emek harcama koşullarına uygun olup olmadığı puanlanacaktır. Adayların yapılacak olan sözlü sınavda başarı göstermiş olabilmeleri için 70 puan ve üstünde almış olmaları gerekmektedir. Adaylar aldıkları puanlara gore sıralanacak ve yapılacak olan sıralamada alınacak kadro kadar başarı göstermiş olan adaylar işe başlayacaktır.

Sözlü imtihan tarihleri hemen hemen duyuru edilmemiştir. PTT A.Ş. insan kaynaklarından mevzu ile ilgili duyuru yapıldığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Açıklanan bu tarihlerde adayların imtihan yerlerinde hazır bulunması gerekiyor. Sözlü sınava gelecek olan adayların T.C. kimlik belgelerini ise yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Adayların mesleki informasyon mevzusunda da informasyon sahibi olması gerekmektedir. Imtihan başvurularında kuruma sunulacak olan belgelerin doğru detayları içermesi gerekmektedir. İşe başlayanların sonrasında yanlış informasyon içermesi durumunda, kurumla ilişikleri kesilecektir. Doğru demeç vermek bu anlamda önemlidir.

2020/1 PTT PERSONEL ALIMI

PTT daha ilkin 55 bin personel alımı yapacağını duyurmuştu. Buna ek olarak 5 bin personel alımın daha yapılacağı duyuruldu. Yıl içinde 60 bin personel alımı yapılacaktır. Alımlarda Kpss şartı aranmayacak ve şartları taşıyan adaylara müracaat yapmaları için müracaat hakkı verilecek. Alımlar ilerleyen günlerde açıklanacaktır.

Yapılacak olan alımlar PTT İnsan Kaynakları sayfasında yayınlanmaktadır. Şartları taşıyan adaylar web üstünden müracaat yapabilmektedir. Kurum tarafınca 2020 yılı için yeni bir personel alım ilanı yayınlandığında www.finansdestegi.com sayfamız üstünden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>