PTT Tarım Kart Nasıl Alınır? (Güncel)

Bankalar çeşitli kampanyalar ile çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Tarımsal anlamda kullanılan gereksinim kredileri ve ziraat kredilerinin yanı sıra, ziraatçi kartları da sunulmaya adım atmıştır. Vakıfbank, Akbank, Finansbank, Şekerbank’ ın yanı sıra PTT’ de müşterilerine Ziraat Kart hizmeti vermektedir.

Ziraat Kart Nedir?

Ziraat kart, tarımsal üretim yapmakta olan ve ziraat temalı harcamalarda gereksinim duyulan finansmanın sağlanması için sunulmuş bir kredi kartı çeşididir. Bu kart, üye iş yerlerinde kullanılmaktadır. Pek oldukça pozitif yanları olan bir karttır. Düzgüsel kredi kartlarında olduğu şeklinde ödemeler her ay yapılmaz. Ödeme için ana tarih, hasat tarihidir. Meydana getirilen tüm harcamalar, çiftçilerin eline para geçtiğinde ve yılda bir kez olmak suretiyle yapılmaktadır. Kart, bir tek tarımsal amaçlar için kullanılabilecektir. Mazot, gübre, ilaç, yem, fidan, fide ve ziraat için lazım olan makine ve teçhizat alımlarında kullanılabilmektedir. Ek olarak karttan nakit ön ödeme da çekilebilmektedir.

PTT Ziraat Kart

PTT Pul Müzesi’ nde düzenlenen program ile PTT ziraat kart basın mensupları ile tanıştırıldı. Ziraat Kredi Kooperatifleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı içinde meydana getirilen antak kalma itibari ile çiftçilere verilecek olan PTT ziraat kart’ ın tüm bilgileri kararlaştırıldı. Bakanlık tarafınca meydana getirilen izahat neticesinde iki kurumun ortaklaşa iş ile güzel bir projeye imza attığı bildirildi. Ziraat Kredi Kooperatifi ile PTT içinde imzalanacak olan sözleşme ile beraber çiftçiler uygun imkanlardan faydalanacak.

Vatanımızda toplamda 458 kurumun işini PTT yürütüyor. Ek olarak 596 çeşit iş yapılıyor. PTT’ nin Türkiye genelinde 5 bini aşkın şubesi bulunuyor. 3 bini aşkın ise PTT ATM’ si bulunuyor. Toplamda 174 yerde PTT haricinde herhangi bir ATM bulunmuyor. Bu sebeple sunulacak olan Ziraat Kart çiftçilere büyük kolaylık sağlayacak. 550 bin birleşke üyesine bu kartlar dağıtılacak. Kartın sağlamış olduğu pek oldukça avantaj bulunuyor. Bu avantajlar;

 • Çiftçilerin PTT şubelerinden ya da PTT ATM’ lerinden yapacakları hiçbir işlemden komisyon tutarı talep edilmeyecek.
 • Çiftçilere daha uygun faiz oranları ile tarımsal kredi desteği sağlanacak.
 • E-ticaret hizmetlerinden çiftçiler de faydalanacak.
 • PTT çiftçilere uygun faiz oranları sunacak.
 • Çiftçilere bu kart ile sağlanacak olan nakdi yarımın miktarı 2,5 milyar TL’ dir.
 • Nakdi olmayan yardımların tutarı ise 6 milyar TL civarındadır.
 • Çiftçilere süratli finansal kaynak sağlanmış olacak.
 • Ziraatçi hasat tarihinden evvel finansman elde etmiş olacak.
 • İhracat yapılmasının önü açılmış olacak.
 • Kartın yanında PTT’ nin sunmuş olduğu tüm avantajlardan (PTT KEP, PTT Sigorta, PTTCell şeklinde) yararlanılacak.

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin köylerinden çıkmadan da işlerini rahatça halledebileceklerini bildirdi. Bu kart ile beraber ziraatçi, mazot, gübre, yem şeklinde gereksinimlerini rahatça karşılayacak. Kart üstünden aynı ve nakdi yardımlar yapılabilecek. Tamamlanan emek harcama neticesinde toplamda 535 bin tane kart, ortaklara dağıtılacak. Kart çalışmalarının yanı sıra, orak bir cep telefonu ya da davet merkezi emek harcamaları da sürdürülmektedir. Bu uygulama ile beraber, krediye telefon yolu ile siparişte bulunulacaktır.

Ziraat Kart Müracaat Iyi mi Yapılır?

Kartlar, meydana getirilen antak kalma neticesinde birleşke ortaklarına dağıtılacaktır. Bu sebeple kart başvuruları kooperatiflere yapılacaktır. Müracaat kabul edilenler ziraat kartın tüm avantajlarından faydalanabilecektir. Ek olarak uygulama ile beraber PTT’ nin dijital hizmetlerinden yararlanılmış olacaktır. Kartı alabilmek için Ziraatçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olmak gerekmektedir. Kart sahibi olmak isteyenler başvurularını kooperatiflere yapmış olacaktır. Bu sayede yılda çiftçilere 8,5 milyar TL finansal destek sağlanacaktır. Pul Müzesi’ nde meydana getirilen törende iki bakan da örnek ziraat kartlarını imzalamıştır. Kart ile beraber, çiftçilerin hangi alanlarda daha çok harcama yaptıkları da bir nevi denetlenmiş olacaktır.

tarım-kart

Ziraat kart sözleşmesi imzalandı.

Bu sayede herhangi bir banka şubesinin bulunmadığı alanlarda bulunan PTT şubeleri ya da PTT matikler yardımıyla çiftçiler banka şubesi aramaya gerek kalmadan finansal gereksinimlerini karşılayacaklar.

Ziraat Kart Veren Öteki Bankalar

PTT haricinde ziraat kart veren pek oldukça banka bulunmaktadır. Bu bankalar;

 • Vakıfbank Tarım Kart
 • Ziraat Bankası Başak Kart
 • Yapı Kredi Verimli Kart
 • Akbank Ziraat Kart
 • Türk Iktisat Bankası Harman Kart
 • QNB Finansbank Ziraat Kart
 • Kuveyt Türk Tohum Kart
 • Türkiye İş Bankası İmece Kart/ Tarımsal Ürün Kartı
 • Anadolu Bank Ziraat Kart
 • Fibabanka Ziraat Kart
 • Şekerbank Hasat Kart
 • Türkiye Finans Bank Gülen Ziraatçi Ziraat Paketi’ dir.

Kart başvurusunda bulunmak için T.C. kimlik belgeniz ve tarımsal faaliyette bulunduğunuzu gösteren belgeler, ÇKS belgesi ile beraber size en yakın banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Size verilen kart sözleşmesini onaylayarak tarımsal kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Mesela %0 faiz oranı ile beraber Şekerbank’ tan Hasat Kart alabilirsiniz. Bu kredi kartının vadesi 6 aydır. Ek olarak kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerde vade sürecini kendiniz belirleyebilir ve borçlarınızı hasat zamanı ulaştığında kapatabilirsiniz.

Kredi kartlarının yanı sıra tarımsal gereksinim kredisi veren pek oldukça banka bulunmaktadır. Bu kredilerin faiz oranları, gereksinim kredilerine bakılırsa daha düşük olmaktadır. Tarımsal anlamda gerek duyduğunuz finansmanı bu krediler yolu ile sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası: Hayvansal üretim ve su ürünleri kredileri, tarımsal ekipman kredileri, sulama kredileri, tarımsal mekanizasyon kredileri, arazi alımı, genç ziraatçi kredileri, organik ziraat kredileri, hasat kredisi, bitkisel üretim kredisi şeklinde kampanyalar ile ziraatçi müşterilerine ziraat ve hayvancılık alanında gereksinim duydukları finansmanı sağlamaktadır. Ziraat Bankası A.Ş. ziraat kredileri hakkında detaylı data almak için tıklayınız.

tarım-kredisi

Ziraat kredisi veren bankalar

Türk Iktisat Bankası: İşletme, yatırım ve ziraat girişimcileri isminde 3 ziraat kredi kampanyası ile çiftçilere finansal destek sağlamaktadır. Kredi alabilmek için kurulmuş olan işletmenin ve tarımsal faaliyetin 1 yılı aşmıyor olması gerekmektedir. İhtiyaca bakılırsa 100 bin TL‘ ye kadar teminatlı kredi verilmektedir.

Şekerbank: Taksitli ziraat kredisi kampanyası ile çiftçileri desteklemektedir. Tohum, mazot, gübre, ilaç, havalandırma, sera şeklinde mevzularda destek almak için Şekerbank’ a başvuruda bulunabilirsiniz. Tarımsal kredilerin vadesi maksimum 2 yıl olabilmektedir. Taksit süreleri çiftçinin eline para geçeceği vakit belirlenmektedir. ÇKS belgesi olmayan hiçbir ziraatçi, herhangi bir bankanın tarımsal kredilerine başvuramaz.

ÇKS Belgesi Iyi mi Alınır?

Herhangi bir bankaya tarımsal kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaya gittiğinizde kimlik fotokopinizin yanı sıra sizden Ziraatçi Kayıt Belgesi istenecektir. Aynı şekilde PTT Ziraat Kart’ a haiz olmanız için de gene bu belgeye haiz olmanız gerekmektedir. Şimdi bu belgeye haiz değilseniz iyi mi temin edeceğinizden bahsedeceğiz. ÇKS kaydı iyi mi yapılır? Detaylı data almak için tıklayınız.

ÇKS belgesi başvuruları iki şekilde yapılmaktadır. İnternet üstünden müracaat yapmak isterseniz bu işlemi e-devlet üstünden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sadece şahsen müracaat yapmak istiyorsanız müracaat formunu doldurmanız ve İl ya da İlçe Ziraat Müdürlükleri‘ ne teslim etmeniz gerekmektedir.  Müracaat formuna ek olarak aşağıda belirteceğimiz evrakların da ilgili müdürlüğe teslim edilmesi gerekmektedir;

 • T.C. kimlik belgesi, (Arazi sahibiyseniz sizin, arazisi sahibi değilseniz, sahibinin)
 • Taahhüt belgesi
 • Vergi numarası
 • Ziraat yapılacak olan araziyi kiralıyor iseniz kira sözleşmesi talep edilecektir.
 • Tapu fotokopisi
 • Ziraat Müdürlüğü’ nün döner sermayesine yaptığınız bağışı gösteren belge
 • Muhtarlık tarafınca onaylanacak olan belge gerekmektedir.

ÇKS müracaat formunu bilgisayarınıza Word formatında indirmek için tıklayınız.

PTT tarafınca önümüzde günlerde verilmeye başlanacağı duyurulan Ziraat Kartları kooperatifler aracılığı ile temin edebilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>