PYBS Bursu Nasıl Alınır? 2020 Şartları Nelerdir?

Paralı yatılı bursluk imtihanı her yıl düzenlenen ve 5.derslik öğrencileri ile 11. derslik öğrencileri içinde meydana getirilen bir sınavdır. Bu imtihan her ne kadar başarı odaklı bir imtihan benzer biçimde görünmüş olsa da eğitim alan öğrencinin ailesinin maddi durumu da oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Oldukça sıkıntılı olan bursluk sınavında başarı göstermiş olan öğrenciler için her üç ayda bir devlet tarafınca burs verilmektedir. İlk okul ve orta okul çağındaki öğrenciler için düzenlenmiş olan bu imtihan sonucunda verilen burslar geri ödemesiz olarak sunulmaktadır. PYBS Bursu Iyi mi Alınır? Şartları Nedir? Aynı aileden iki şahıs burs alabilir mi? Babası polis olanlar burs alabilir mi? PYBS bursu kaç yıl geçerli, Bursluk imtihanı taban puanı ne kadar? Tüm bu dört gözle beklenen soruların cevapları yazımızın akışında detaylı bir şekilde verilecektir.

pybs bursu şartları nedir

Parasız Yatılı Bursluk Sınavının Şartları Nedir?

Parasız yatılı Bursluk imtihanı oldukça sıkıntılı bir imtihan olarak bilinmektedir. Beşinci derslik öğrencilerinden on birinci derslik öğrencilerine kadar her yıl düzenlenmiş olan ve geri ödemesi olmayan ve burs yardımlarını içeren bir sınavdır. Bu sınava katılacak olan her bir öğrencinin  uyum sağlaması lüzumlu olan belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar ise aşağıda maddeler halinde yer verilmiştir.

  • Şimal Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmak
  • Aile fertlerinin toplamda elde etmiş oldukları kazancın şahıs başına düşen miktarın senelik olarak 10.760 Tük Lirasından azca olması gerekmektedir.
  • 5-6-7-8-9-10-11. derslik bünyesinde eğitim görüyor olmak gerekmektedir.
  • Derslik tekrarı yapmamış olmak
  • Sınavın gerçekleşeceği yıl içinde okul değişiklik yapma cezası almamış olmak gerekmektedir.

Pybs bursu ne vakit biter?

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz şartlara uyum elde eden öğrenciler bursluk sınavına başvuruda bulunabilirler. Fakat öğrencilerin geçirmiş oldukları herhangi bir ağır hastalıktan dolayı derslik tekrarı yapmış olması bursluk sınavına katılmasına engel değildir.

Devlet bursu nasıl alınır şartları nelerdir adlı yazımızı inceleyerek öğrenciler için burs veren öteki kurumlar hakkında da informasyon sahibi olabilirsiniz.

Aynı Aileden İki Şahıs Burs Alabilir Mi?

Aynı aileden iki kardeş bursluk sınavına başvuruda bulunabilir ve şartlara uyum elde etmiş olduğu taktirde ve sınavda başarı göstermiş olmuş olduğu taktirde burs almaya hak kazanabilirler. Devlet tarafınca sağlanan bu destek öğrencilerin eğitim hayatlarını başaralı ve daha rahat bir halde sürdürebilmesi için verilmektedir. Eğer iki kardeş aynı sınıfta ise yada ayrı sınıflarda olmuş olsalar bile bursluk sınavına katılıp başarı göstermiş olmuş oldukları taktirde iki, üç hatta dört, beş kardeş bile burs alabilir.

Pybs bursu kaçıncı sınıfa kadar verilir?

Babası Polis Olanlar Burs Alabilir Mi?

Babası devlet memuru yada polis olan öğrenciler devletin sunmuş olduğu bursluk sınavına katılabilir mi yada burs alabilir mi soruları çoğu zaman karşımıza oldukça fazla çıkmaktadır. Bu probleminin cevabı aslen oldukça nettir. Babası yada anası polis olan öğrencilerin de  toplam olarak senelik gelirleri göz önünde bulundurulur. Ve aile fertlerinin toplam senelik tutarı 10.760 Türk Lirasından daha azca olmalıdır. Hal bu şekilde olunca da burslardan yararlanacak olan öğrencilerin  babalarının polis olması yada devlet memuru olması bir şey ifade etmez ek olarak talebe başarı göstermiş ise devlet burslarından yararlanması da kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

PYBS Bursu Kaç Yıl Geçerli

Paralı Yatılı Bursluk Sınavına katılmaya hak kazanan öğrenciler başarı göstermiş olmuş oldukları taktirde devlet desteklerinden faydalanabileceklerdir. Ek olarak yukarıda da bahsetmiş olduğumuz benzer biçimde bu imtihan 5. derslik öğrencileri ile 11. derslik öğrencileri için geçerli olan bir imtihan türüdür. Şu demek oluyor ki burada aslolan mühim olan mevzu sınava kaçıncı sınıfta girmiş olmanız ve kaçıncı sınıfta sınavda başarı göstermiş olmuş olduğunuzdur. Eğer sınava 5. sınıfta girip başarı göstermiş olmuş olduysanız 12. sınıfın sonuna kadar her yıl bursunuz tertipli olarak yatırılacaktır. Burada mühim olan bir öteki mevzu ise bursun kesilmemesi için disiplin odaklı hiçbir ceza almamak ve derslerimizde oldukça başarı göstermiş olmak ciddi ehemmiyet arz eden konuların başlangıcında yerini almaktadır.

Belediye Bursu Nasıl Alınır Şartları Nelerdir? adlı yazımızı inceleyerek detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Bursluk Imtihanı Taban Puanı Ne Kadar?

Burs sınavına giren her öğrencinin alacağı not averajı oldukça önemlidir. Imtihanı kazanıp kazanmamış olmanız başarı averajınız ile belirleyeceğiniz için sınavda en yüksek ortalamayı almak için büyük çaba göstermeniz gerekmektedir. Üstelik bursluk sınavındaki taban başarı averajı her yıl değişim göstermiş olduğu benzer biçimde her derslik içinde ayrı olarak belirlenmektedir. Şimdi bursluk imtihanı taban puan averajı için bir tablo desteği alalım ve net bir ifade ile başarı puanlarını gösterelim.

SINIFLAR DİĞER ÇOCUK KONTEJANI ÖĞRETMEN ÇOCUĞU KONTEJANI KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUK KONTEJANI BULUNDUĞU YERDE OKUL YOK KONTEJANI
5.SINIF 450.184 311.902 143.967 439.906
6.SINIF 419,755 172.85 118.702 415.313
7.SINIF 409,379 163.983 129.643 410.205
8.SINIF 394.447 152.052 129.576 344.631
9.SINIF 394.447 152.052 129.576 344.631
10.SINIF 388.864 187.762 138.222 338.206
11.SINIF 405,668 205.417 148.879 352.656

Yukarıda tablo yardımı ile anlatmış olduğumuz bursluk imtihan kontejanı taban puanları geçmiş olduğumuz seneler için geçerli olan puanlama sistemidir. Lise tercihleri ve 2020 döneminde Fen lisesine gitmek için gerekenler adlı yazımızı inceleyerek informasyon sahibi olabilirsiniz.

Devlet Bursu  (KYK) iyi mi alınır, lüzumlu şartlar nedir vb. detayları içeriğimizden öğrenebilir ve 2020 yılları için burs başvurunuzu açıklanacak olan tarihler içinde yapabilirsiniz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>