Saanen Keçi Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (5.00.000 Lira)

Küçükbaş hayvancılık olarak süt üstüne gelir elde etmek isteyenler için her yıl olduğu benzer biçimde 2020 senesinde da en iyi seçenek kuşkusuz saanen keçi cinsleri gelmektedir. İsviçre’den vatanımızda ithal olarak getirilen saanen keçi cinsel coğrafyamıza oldukça kısa sürede ayak uydurarak yatırımcısına yüksek süt geliri kazandırma şansı tanımaktadır. Devletimizinde yeni yatırım meydana getirecek olan çiftçilerimize Ziraat bankası ile elde etmiş olduğu 5.000.000 liraya kadar %100 faiz desteği de göz önüne alınırsa Saanen keçi çiftliği oluşturmak oldukça cazip olarak gözükmektedir.

Niçin Saanen Keçi Çiftliği Kurmalısınız?

Eğer küçükbaş hayvancılık yapmak istiyor ve kurbanlık, adaklık yada kasaplara ettin den ziyade sütünü değerlendirerek kazanç elde etmek istiyorsanız sizin için en iyi seçenek kuşkusuz saanen keçiciliği’dir. İsviçre’den ithal olarak getirilen ve artık ülkemizin her bölgesinde rahatlık ile görülen saanen keçisi süt verme oranı ile öteki keçi cinslerine bakılırsa 3 ila 4 misli süt olanağı sağlamaktadır. Yerli ırklar senelik olarak 150 – 200 Lt verir iken saanen keçi ırkı ise 600-700 ve hatta 80 Lt kadar süt vermektedir. Buda ortalama olarak yerli ırka oran ile 3 katı anlamına gelir! Saanen keçi çiftliği için eğer hazır bir yeriniz var ise ilk etapta 10 keçi ile başlayabilirsiniz. Bunun maliyeti de size ortalama 8.000 ile 10.000 lira arasına mal olacaktır. Saanen keçileri de kendi aralarında süt verme oranları bakımından ayrılmaktadır. Süre içinde hayvanları seçerek 100 keçiden aldığınız verimi 30 keçiden alabilir böylece yem, bakım benzer biçimde maliyetlerinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Yaptığınız yatırım en kısa sürede kendini kurtaracak ve kar etmeye başlayacaksınız. Günlük averaj 2 – 2,5 Lt yakın süt veren saanen keçisi süt fiyatı inek sütüne bakılırsa averaj 3 kat daha çok pazarlanmaktadır. Süt kalitesi bakımından da inek sütüne bakılırsa misli misli daha kaliteli olan keçi sütü doktorlar tarafınca da anne sütünden sonrasında en kaliteli süt olarak önerilmektedir. Saanen keçisi 1 yılda ürettiği süt ile kendi amorti etmektedir. Doğal olarak bu yıl içindeki doğumları hariç tir 🙂 Doğum olarak 10 keçi senelik toplamda 12 keçi doğurabilmektedir. 1 Keçi yılla 5 yavruya kadar yapma olanağına haizdir.


Saanen keçi yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gerekenleri anlattıktan sonrasında sıra devletten bu sektörde iyi mi destek alınacağı iyi mi kredi alınacağına geldik.

Ziraat Bankası Saanen Keçi Kredisi Fırsatlarını Kaçırmayın!

Bilinmiş olduğu benzer biçimde kamu sermayeli banka konumunda yer edinen Ziraat bankası çiftçilerimize hayvansan ve tarımsal kredi olanakları sunmaktadır. Bu olanakların içinde küçükbaş hayvancılık mevzusu da yer almıştır. Geçimini saanen keçisi alarak sağlamak isteyenler minimum 25 baş keçi almak için Ziraat bankasına gelmeleri halinde 2020 senesinde %75 faiz yardımı ile 12 aylık yalnız %2 faiz oranı imkanları ile kredi alabilir rahatlık ile 1 yıl geri ödemesiz 60 ay vadeli geri ödeme planı oluşturabilirler. Ziraat bankası çiftçilerimize bu imkanı sunarken keçi sayısından sonrasında bazı şartları da talep etmektedir. Bu şartlar içinde alınacak olan hayvanın kesinlikle;

  1. Keçi-koyun kayıt sistemine kayıtlı olması ve 9 ile 24 aylık aralarında yaşlara haiz olması aranmaktadır.
  2. İpotek/ rehin kıymeti olan tarla, traktör, ev tapusu istenilir.
  3. İki bordolu çalışan talep edilmektedir. Kefillerin var ise eşleri de sözleşme formuna imza atacaktır.
  4. Devlete vergi borcu yoktur yazısı
  5. Kredi notu değerinin İYİ seviyesinde minimum 1699 puan olması
  6. Çiftçi kayıt sisteminde isminin yer alması

gerekmektedir. Bu şartlara elde eden çiftçilerimiz aşağıdaki tabloda altını çizmiş olduğumuz faiz desteğini Ziraat bankasından alabilirler.

Saanen Keçi Çiftliği Kredi Oranları

Saanen Keçi Çiftliği Kredi Oranları

Tabloda gözüktüğü benzer biçimde ilk kez küçükbaş hayvancılık için keçi almak için yatırım meydana getirecek olan çiftçilerimize %100 faiz desteği verilmektedir. Şuan keçi çiftliğine haiz olan çiftçilerimize ise bu destek oranı %75 olmaktadır. Buda bankanın senelik hayvancılık faiz oranı olarak belirlemiş olduğu %8 faiz oranının 12 aylık vade için %2 oranına düşmesini sağlamaktadır. Bu oranlara kredi maliyet tutarları dahil değildir.

About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>