Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Ne Olabilir? 2 Yıllığa Geçiş (GÜNCEL)

Üniversitelere giriş YKS imtihanı ile yapılmış oldu. Bu sınavın oldukça zor bulunduğunu belirten öğrenciler şu günlerde tercih işlemleri ile uğraşıyorlar. Sıhhat Meslek Liseleri’ nin avantajları olduğu benzer biçimde dezavantajları da bulunuyor. Geçmiş yıllarda çokça rastladığımız bir uygulama Sıhhat Meslek Lisesi mezun durumda olan öğrencilerin üniversite sınavına girmeden kendi alanlarında 2 senelik  yükseköğretim programlarına kayıt yaptırabilmesiydi. Sıhhat Meslek Lisesi mezunlarının hangi bölümleri kaç puanla tercih edebileceğini, geçiş haklarının olup olmadığını sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde.

Sıhhat Meslek Liseleri

Meslek Liseleri geçtiğimiz yıllarda genel olarak Anadolu Liseleri’ ne yerleşemeyen öğrencilerin tercih etmiş olduğu bir lise türüydü. Sadece günümüzde bu liseden mezun olan öğrenciler avantajlı konumdadır diyebiliriz. Türkiye genelinde 9. sınıflara aynı müfredat okutulmaktadır. Bu sebeple meslek liseli öğrenciler 10. sınıftan itibaren dal seçimi yaparak mesleki eğitim almaya başlarlar. Sıhhat Meslek Liseleri’nde de 4 senelik eğitim vardır. 12.derslik olan son sınıfta öğrenciler sıhhat ocağı ve hastane benzer biçimde sıhhat kurumlarında haftada 3 gün olmak suretiyle yetişim görürler. Kalan 2 günde ise okulda bulunarak mesleki dersleri almaya devam ederler.

sağlık-meslek-lisesi

Sıhhat sektörü gelecek vaat eden bir sektördür.

Lise stajları ücretlidir. Öğrencilere asgari ücretin üçte biri oranında maaş verilmektedir. Devletimizde hususi ve devlet kurumları olarak bakıldığında toplamda 507 tane Sıhhat Meslek Lisesi bulunmaktadır. Mezun durumda olan öğrenciler KPSS-Ortaöğretim sınavına girerek devlet hastanelerine atanabilirler. Sadece hususi sektörde emek harcama imkanları da vardır. Bu yüzden gelecek vaad eden bir lise türüdür. Ek olarak bünyesinde bir oldukca alan da bulunmaktadır. Bu alanlarda eğitim gören öğrenciler için 4 senelik ve 2 senelik eğitim programları da mevcuttur. Lisede tercih edilebilecek alanlar;

 • Diş Protez Teknisyenliği
 • Tıbbi Sekreterlik
 • Hemşirelik
 • Çevre Sağlığı Teknisyenliği
 • Ortopedi Teknisyenliği
 • Radyoloji Teknisyenliği
 • Laboratuvar Teknisyenliği
 • Anestezi Teknisyenliği’ dir.

Hususi hastanelerin güncel muayene ücretleri hakkında informasyon almak için tıklayınız.

Sıhhat Meslek Liselerinin Avantajları

Aileler evlatlarının iş durumlarının güvence olması amacı ile genel olarak bu lise türlerini tercih etmektedir. Üstelik ailede bir sıhhat mezunu olması demek mevzu ile ilgili danışacak bir yaşam koçu edinmek anlama gelir. Liselerin pek oldukca pozitif yanları vardır. Sadece birkaç dezavantajından da anlatmak mümkündür.

 • Üniversiteye geçişlerde hala ek puan uygulaması devam etmektedir. Bu yüzden kendi alanları ile ilgili bir bölüm seçmeleri dahilinde okulun verdiği puandan faydalanabilirler. Ek olarak geçen yıl mezun durumda olarak sınava bu yıl giren adaylar için de ek puan uygulaması mevcuttur. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan okula kayıt tarihidir. 30 Mart 2012′ den ilkin kayıt olan öğrencilere merkezi imtihan puanlarına ek olarak bir de okul puanı eklenecek. Bu tarihten sonrasında kayıt yaptıran öğrenciler ne yazık ki bu avantajdan yararlanamayacaklar.
 • Bu alandan mezun olan öğrencilere iş yeri açma belgesi verilmektedir. Bu belge ile kendilerine ilişkin bir sıhhat işletmesi açabilirler.
 • Lise eğitiminden sonrasında üniversiteye devam etmeyen öğrencilere de iş imkanı sunması açıdan avantajlıdır. Sıhhat sektörü, informasyon gerektirmektedir. Bu yüzden en minik ilçelerde dahi iş bulma olanağınız vardır.
 • Devlet kurumlarına atanma gerçekleşmediğinde hususi sektörde de çalışabilirler.
 • Üniversite eğitimlerinde bölüm değişikliği yapabilirler. Değişik bir bölümde kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin puanları kırılmaz.
sağlık-meslek-lisesi-avantajları

Sıhhat Meslek Liselerinin pek oldukca pozitif yanları bulunmaktadır.

 • Yetişim uygulaması da avantajlardan biridir. Bu sebeple kuramsal eğitim pratiğe dönüşmüş olur. Öğrenciler hastanelerin pek oldukca alanlarında emek harcayarak tecrübe kazanırlar. Hem de birimleri tanıyarak kendilerine uygun alanları atama ederler. Öğrenciler uzmanlık kazanmak istedikleri alanlara kolaylıkla karar verebilmektedir.f
 • Yetişim yardımıyla emek harcama ortamını tanımış olur. Bu yüzden iş hayatına atıldığında aslına bakarsanız bu düzene alışkın olacağı için uyarlama problemi yaşamaz.
 • Hastane ortamında hastalar ve yakınları ile iç içe olacağından yazışma becerisi gelişir.
 • Ekip olarak vazife yapıldığı için beraber çalışmış oldukları kişileri inceleyebilir ve kendilerine örnek alabilirler. Ek olarak mevzu hakkında informasyon sahibi kişiler yardımıyla mesleki informasyon birikimi elde etmeleri kolaylaşmaktadır.
 • Yaşamın gerçekleri ile iç içe olan öğrenciler soğukkanlı davranmayı öğrenirler. Bu kişisel gelişimleri açısından mühim bir mevzudur.


Dezavantajları

Her ne kadar iş garantisi vaat eden bir iş olsa da, sıhhat sektöründe çalışanların iş hayatları yorucudur. Genel olarak nöbetleri olmaktadır. Bu da uzun emek harcama saatlerini bununla beraber getirir. Ek olarak bu lise türünü yeğleyen öğrenciler genel olarak meslek derslerini gördükleri için öteki derslere ağırlık veremezler. Üniversitede değişik bir bölüm seçmek isteyenlerin ise Anadolu Liseleri ile aralarındaki ders açıklarını kapatmaları gerekiyor. Ek olarak son sınıfta öğrencinin üstüne birçok yük biniyor. Haftanın 3 günü yetişim meydana getiren öğrencilerin bir de YKS sınavına hazırlanması, ek olarak okullarındaki sınavları da geçmesi gerekiyor. Bu yüzden öğrencileri son yılda yorucu bir yaşam bekliyor. Ek olarak mesleki açıdan zorluklar da söz mevzusudur. En azından damar yolu açmak bile cesaret ister. Bu mevzuya ilgisi olmayan kişilerin ve fıtri olarak işe uygun olmayanların bu liseleri tercih etmeleri doğru değildir. Bu linke tıklayarak ameliyat parası hakkında informasyon alabilirsiniz.

Hangi Bölümler Tercih Edilebilir?

Devletimizde geçmiş yıllarda herhangi bir Meslek Lisesi öğrencilerinin kendi alanları haricinde bir kısmı seçmeleri mümkün değildi. Kat sayı uygulaması yardımıyla, değişik bir bölüm seçmeleri durumunda puanları eksiliyordu. Sadece katsayı uygulaması kaldırılarak tüm liseler eşit hale getirildi. Bu doğal olarak ki meslek liseliler için bulunmaz bir fırsattı. Bu sebeple değişik bölümleri tercih etmek daha kolay hale geliyordu. Yalnız kendi bölümünüzü tercih ettiğinizde alacağınız ek puan, merkezi imtihan puanınıza eklenmiyor. Kısaca Sıhhat Meslek Lisesi öğrencileri YKS sınavına girerek kafi puanı almaları dahilinde 2 senelik ya da 4 senelik programları tercih edebiliyor. 2020 yılı Fen Liseleri giriş puanlarını incelediniz mi?

Daha açık bir halde ifade etmek gerekirse mezun durumda olan bir talebe sınavdan 350 puan almış olsun. Meslek lisesi mezunu olarak kendi alanı ile ilgili bir bölüm seçmiş olsun. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz tarih dikkate alınarak okul puanı eklenecek. Talebe için hesaplanan okul puanının 20 bulunduğunu varsayarsak bu talebe 370 puan ile kendi alanından herhangi bir bölüm seçebilir. Sadece sıhhat sektörü haricinde herhangi bir bölüm seçtiğinde katsayı uygulaması olmadığı için puanı kırılmaz. Sadece kendisine ek okul puanı da eklenmez. 350 puan ile tercih yapmak durumunda kalır.

tercih-edilecek-bölümler

Üniversite tercihlerini sıhhat sektöründen kullanacakların seçebilecekleri birçok bölüm mevcuttur.

Üniversitede Tercih Edilebilecek Bölümler

 1. Acil Tıp Teknisyenliği
 2. Hemşirelik
 3. Sıhhat
 4. Sıhhat Memurluğu
 5. İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği
 6. Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 7. Sıhhat Yönetimi
 8. Sıhhat Kurumları Yöneticiliği
 9. Beslenme ve Diyetetik
 10. Tıp Sekreterliği
 11. Tıbbi Sekreterlik
 12. Hemşirelik
 13. Çevre Sağlığı
 14. Hemşirelik
 15. Ebelik
 16. Yaşlı Hizmetleri
 17. Ebelik
 18. Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
 19. Ebelik-Hemşirelik
 20. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
 21. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 22. Podoloji
 23. Perfüzyon Teknikleri
 24. Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 25. Odyometri
 26. Laborant ve Baytar Sıhhat
 27. Laboratuvar Teknolojisi
 28. İlk ve Acil Yardım
 29. Ağız ve Diş Sağlığı
 30. Ameliyathane Hizmetleri
 31. Anestezi
 32. Denizci Sağlığı
 33. Fizyoterapi
 34. İş Sağlığı ve Güvenliği
 35. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 36. Elektronörofizyoloji
 37. Evde Hasta Bakımı
 38. İş ve Uğraşı Terapisi
 39. Biyomedikal Aygıt Teknolojileri
 40. Ortopedik Protez ve Ortez
 41. Nükleer Tıp Teknikleri
 42. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
 43. Diyaliz
 44. Otopsi Yardımcılığı’ dır.

Görüldüğü suretiyle sektörde bir oldukca alan ve dal bulunmaktadır. Bu bölümleri TYT ve YKS puanlarınız ile tercih edebilirsiniz. Hususi okula gidenlerin devlet teşviği alabileceğini biliyor musunuz? Derhal teşvik başvurusu yapın! Bu fırsatı kaçırmayın!

2-yıllığa-geçiş

2 yıllığa geçiş hakkı kaldırılmıştır.

2 Yıllığa Geçiş

Devletimizde eğitim sistemi devamlı değişiyor. Bu yüzden tercih mevzularında hata yapmamak adına gündemi yakından kovuşturmak yada rehber öğretmenlere danışmak gerekiyor. Sınava girmemek benzer biçimde teknik bir hata 1 yılınıza mal olabilir. Bu sebeple geçen yıldan itibaren sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır. Meslek Lisesi öğrencilerinin kendi alanları ile ilgili gidecekleri bölümlerde kendilerine sınava girmeden geçiş hakkı tanınıyordu. Bu sayede sınava girmeyen öğrencinin puanı da olmayacağından gitmek istediği 2 senelik programları tercih edebiliyor ve eğitim hayatına devam edebiliyordu. Ek olarak geçiş sınavları ile bölümünü 4 yıla tamamlaması da mümkün oluyordu. Sadece kaldırılan bu uygulama neticesinde sıhhat meslek mezunları ne yazık ki tercihlerini merkezi imtihan puanlarına nazaran yapmaktadır.

Sıhhat Meslek Liseleri gelecek vaat eden bir lise türüdür. Bu yüzden lise tercihlerini meydana getirecek öğrencilerin bu liselere yönelmelerinde yarar var. Doğal olarak mezun durumda olan öğrenciler için de sıhhat sektörü elverişlidir. Geçiş hakları olmasa da kendilerine verilecek olan ek puanlar ile güzel bir üniversiteye yerleşebilirler. Bu bölümler biyoloji ve kimya ağırlıklı puan türlerinden talebe almaktadır. Kısaca tercih yaparken sayısal puanınızı dikkate almanız gerekiyor. Eğitim öğretim hayatınızda başarılar diliyoruz.


About admin

Check Also

Özel İngilizce Kursu 2020 Fiyatları

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerimizde yabancı dil ağırlıklı kurs veren birçok merkez yabancı dil öğrenmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>