Sandık Paraları Ne Zaman Ödenecek? (Ziraat Bankası Sorgulama)

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 8 Ocak  tarih ve 2018/8 sayılı sonucu neticesinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel seçimlerinde görevlilere verilecek ücretler belirlenmiştir. Başkan, üyeler ve siyasal parti temsilcilerinin gündelik ücretlerinin ne kadar olduğu merak ediliyor. İşte il ve ilçe seçim kurulları üyelerine ödenecek gündelik ücretleri sizler için araştırdık. Seçimlerde vazife meydana getirilen gün sayısına nazaran ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler ziraat bankasına yapılacak sadece web üstünden Ziraat Bankası sandık parası sorgulama imkanı mevcut değildir. Ziraat Bankasının bu yönde bir hizmeti şuan için bulunmamaktadır.

oy-pusulası

İşte oy pusulası…

Sandık Görevlisi Iyi mi Olunur?

iki çeşit sandık görevlisi vardır; bunlardan biri sandık kurulu üyeleri diğeri ise partilerin göstereceği üyelerdir. Sandık işlemlerini takip eden bu görevlilere gözlemci adı verilmektedir. Bunun için ilk olarak kimlerin sandık görevlisi olamayacağını sizlere sunmak istedik. Eğer bu kişilerden biriyseniz 24 Haziran seçimlerinde sandıklarda vazife alamayacaksınız. İdari amirler, zabıta amir ve memurları, milletvekilleri, milletvekili adayları ve askeri ceza kanunu kapsamında 3.maddede yazılmış askeri personel gözlemci olması imkansız. Sandık kurulu 1 başkan ve 4 üye olmak suretiyle minimum 5 kişiden oluşmaktadır. Işgören sandık kurulu üyeleri Yüksek Seçim Kurulu tarafınca belirlenir. Fakat siyasal parti temsilcileri, siyasal partiler tarafınca belirlenerek Yüksek Seçim Kurulu’na iletilir. Kaide olarak sandık başkanı olabilmek için devlet memuru olmanız gerekmektedir.

Sandık Kurulu’na seçildiğiniz halde göreve gitmediğiniz taktirde 5 bin TL’den 25 TL’ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılırsınız. Görevlerini sebepsiz olarak terk edenler ise 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Oy kullanmayı bilmeyenleri yönlendirirlerken ek olarak vazife alanlarından uzaklaşmamaları için Yüksek Seçim Kurulu tarafınca her türlü gereksinimleri karşılanmaktadır. Kurslar 2 hafta kala seçim bürolarında verilmektedir. Partilerin üyesi değilseniz il ve ilçe teşkilatlarına müracaat yapması gerekmekteydi. Fakat her başvuranın sandık kurulu üyesi olması mümkün değil. Seçim tamamen kişisel durumlara nazaran Yüksek Seçim Kuruluna aittir. Sandık görevlisi nasıl olunur isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Müşahitlerin Yasal Hakları

 1. Sayım masasının başlangıcında bulunabilir ve oy kullanan pusulaları görebilirler.
 2. Sayım sonrası netice raporunun bir suretini alabilirler.
 3. Oy torbalarını teslim etmek için İlçe Seçim Kurullarına gidebilirler.
 4. Öteki görevlilerinin görevlerini yerine getirip getirmediklerini tespit edip aksi bir durumda yakınma hakkından faydalanabilirler.
 5. Şikayetlerinin reddi durumunda başvurdukları kurula itiraz hakları mevcuttur.


yüksek-seçim-kurulu

YSK gündelik ücretin yanı sıra tüm ihtiyacınız olan şeyleri da karşılamaktadır.

İl ve İlçe Seçim Kurulları Ücretleri

 1. Başkanlar ve İl Seçim Kurulu Üyeleri 108 TL
 2. İlçe Seçim Kurulu Üyeleri 93 TL
 3. Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 104 TL
 4. Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 99 TL
 5. Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 93 TL
 6. Askı Yeri Görevlileri 88 TL
 7. Memurlar (Başka bir kurumun mensubu olup görevlendirilenler) 88 TL
 8. Şoförler (Başka bir kurumun mensubu olup görevlendirilenler) 88 TL
 9. Hizmetliler (Başka kurumun mensubu olup görevlendirilenler) 88 TL olarak belirlemiştir.

Sandık Kurulu Ücretleri

 1. Başkanlar ve Bina Sorumluları için 102 TL
 2. Üyeler için 93 TL olarak belirlenmiştir.

24 Haziran seçimlerinde vazife alacak kişilere verilmesi planlanan gündeliklerin kurs verilen sandık kurulu başkanına 3 tane, memurlara 2 tane, siyasal parti üyelerine ise 1 tane ödeme yapılacak. Eğer seçimde vazife alacak sandık kurulu başkanlığı meydana getirecek kişiler eğitim alırlarsa 306 TL doğrusu 3 günlük ücret alacak. Sandık görevlileri 186 TL, bina sorumluları eğer eğitim alıyorsa 306 lira doğrusu sandık kurulu başkanları benzer biçimde 3 tane gündelik alacak.

sandık-başkanı

Sandık başkanları 306 TL alacak.

Ücretler Ne Süre Hesaplara Yatırılacak?

Düzgüsel şartlarda ücretler 1-2 ay içinde T.C. kimlik numarası üstünden belirlenen bankalara yatırılıyordu. Fakat bu yıl ücretlerin yatırılmasının birazcık vakit alacağı öngörülüyor. Şu sebeple 24 Haziran seçimlerinde ilk turda çoğunluk sağlanamazsa seçimlerde 2. tura gidilecek. Kuralara nazaran eğer ilk turda meydana getirilen seçimde salt çoğunluk sağlanamazsa 2.tur seçimlerinin, ilk tur tarihini izleyen ikinci pazar günü yapılması öngörülür. İlk turda salt çoğunluk sağlanamazsa 8 Temmuz’da yeniden seçime gidilecek. Bu da demek oluyor ki müşahitler 8 Temmuzda’da vazife yapmış olacak.  Geçen yıl ödemeler Akbank tarafınca yapılmıştı ve sandık görevlisi tutarı 80 TL idi. Fakat şu anda edinilen bilgilere nazaran ödemeler Ziraat Bankası tarafınca yapılacak. Elden ödeme yapılması ise mümkün değildir.

Ziraat Bankası Seçim Parası Sorgulama (Sandık Ücretleri) isminde haberimizi okuyabilir ve ödeme tarihleri hakkında güncel informasyon alabilirsiniz.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>