Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? 2019

31 Mart 2019 mahalli seçimleri yaklaşıyor. Seçimlere azca bir süre kala sandık görevlilerine ödenecek olan ücretler, hangi tarihte ve hangi banka kanalı ile ödeneceği merak ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda Ziraat Bankası’na yatırılacak olan ücretler ile ilgili bir sorgulama işlemi yapılmaktaydı. Sandık parası sorgulaması yapanlar ücretlerin ne vakit yatırılacağı ile ilgili tarih araştırması yapıyor. Sandık görevlisi ücretleri ne vakit yaracak, sandık görevlisi tutarı nereden alınacak benzer biçimde sorularınızın cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Sandık Görevlisi Iyi mi Olunur?

Sandık başlangıcında vazife alarak para kazanmak isteyen pek oldukca vatandaşımız var. Bunların başlangıcında şüphesiz memurlar geliyor. Sandıkta vazife alacak olan yurttaşlarımızın bir ekip işlemleri yapmaları gerekiyor. Sandıkta oy kullanacak olan seçmenlere destek olmak için görevlendirilen bu sandık görevlileri, görevlerini ifa ettikten sonrasında Yüksek Seçim Kurulu tarafınca belirlenmiş olan ücretleri alırlar. Müşahit nasıl olunur adlı içeriğimizden de mevzu ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Gönüllü olarak bu işi yapmak isteyenlerin müracaat yapmaları gerekmektedir. Ek olarak taşımaları ihtiyaç duyulan bir ekip şartlar olduğundan da söz etmek mümkündür. Sandık görevlisi olmak için web üstünden müracaat yapmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı (bir tek kanunda sayılan şahıslar haricinde) sandık görevlisi olabilir. Sandık görevlisi olamayacaklar ise aşağıdaki gibidir;

Sandık Görevlisi Nasıl Olunur?

Sandık Görevlisi Iyi mi Olunur?

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri
 • 31 Mart 2019 Mahalli Seçimlerinde, seçime girecek olan adaylar
 • Sivil memurlar da dahil olmak suretiyle Askeri Ceza Kanunu’ nda yer alna asker şahıslar
 • İdari amirler
 • Zabıta amir ve memurlarının mahalli seçimlerde sandık kurullarında vazife almaları kesinlikle yasaklanmıştır. Bu kişiler haricinde kalan ve reşit olmak kaydı ile hepimiz sandık görevlisi olabilecektir.

Sandık kurulları 6 asil ve 6 yedek üyeden müteşekkildir. Eğer asil üyelerden herhangi biri mazeret sebebi ile görevini ifa edemezse, yerine yedek üye bakacaktır. Bu durumda gündelik yedek üyeye verilecektir.

Sandık Görevlisi Ücretleri 2019

2019 senesinde yapılacak olan mahalli seçimlerde vazife alanlara ödenecek olan yevmiye tutarları aşağıdaki gibidir;

► Yüksek Seçim Kurulu

 1. Başkan ve Üyeleri: 261 TL
 2. Siyasal parti temsilcileri ve Birinci Dereceden Yetkililer: 130 TL
 3. İkinci Dereceden Yetkililer : 126 TL
 4. Üçüncü Dereceden Yetkililer: 124 TL
 5. Dördüncü Dereceden Yetkililer: 121 TL
 6. Sürücü, Hizmetli, Bekçi ve Ötekiler: 115 TL
 7. Değişik bir kurumda yer alıp da seçimler için görevlendirilen şoförler: 110 TL
 8. Değişik bir kurumda yer alıp da seçimler için görevlendirilen hizmetliler: 110 TL

► İl ve İlçe Seçim Kurulu

 1. Başkan ve İl Seçim Kurulu Üyeleri: 130 TL
 2. İlçe Seçim Kurulu Üyeleri: 115 TL
 3. Seçmen Kütük Bürolarının Müdürleri: 126 TL
 4. Seçmen Kütük Bürolarının Zabıt Katipleri: 121 TL
 5. Seçmen Kütük Bürolarının Hizmetlileri: 115 TL
 6. Askı yerlerinde vazife alanlar: 110 TL
 7. Değişik bir kamu kurumunda personel olup seçim için görevlendirilen memurlar: 110 TL
 8. Değişik bir kamu kurumunda personel olup seçim için görevlendirilen şoförler: 110 TL
 9. Değişik bir kamu kurumunda personel olup seçim için görevlendirilen hizmetliler: 110 TL
seçim ücretleri ne zaman ödenecek 2019

seçim ücretleri ne vakit ödenecek 2019

► Sandık Kurulu

 1. Sandık Kurulu Başkanları: 124 TL
 2. Sandık Kurulu Üyeleri: 115 TL
 3. Bina Sorumluları: 124 TL olarak belirlenmiştir. Seçimlerde vazife alacak kişiler belirli eğitimlerden geçecektir.

Sandık kurulu başkanlarına 3 günlük, siyasal parti üyelerine 1 günlük ve memurlara 2 günlük yevmiye verilecektir. Bu durumda;

Sandık kurulu başkanı : 124 * 3 = 372 TL

Memurlar: 115 * 2 = 230 TL günlük alacaktır. Doğal olarak bu ücretler, görevli şahısların eğitimlere katılmaları dahilinde verilecektir.

Sandık Görevlisi Ücretleri Ne Süre Yatacak?

Seçimlerde sandıklarda vazife alanların ücretleri Yüksek Seçim Kurulları tarafınca ödenmektedir. Seçimler yapıldıktan sonrasında ödeme takvimi duyuru edilmektedir. Geçen yıl meydana getirilen genel seçimler sonrası sandıklarda vazife alanların ücretleri Ziraat Bankası tarafınca yapılmıştı. Yüksek Seçim Kurulu ile Ziraat Bankası içinde meydana getirilen sözleşmeye bakılırsa duyuru edilen tarihlerde sandık görevlileri  T.C. kimlik numaraları ile banka ATM’lerinden ya da banka şubelerinden ödemelerini almıştı.

2019 senesinde yapılacak olan seçimlere ilişkin ödeme takvimi hemen hemen duyuru edilmedi. Sadece seçimleri takip eden 2 ay içinde ödemelerin yapıldığı biliniyor. Bu da demek oluyor ki sandıklarda vazife alanlar gündelik ücretlerini herhangi bir aksilik olmaması durumunda MAYIS – HAZİRAN ayları içinde alabilecek. 2019 sandık ücretleri adlı içeriğimizi incelediniz mi?

Sandık Görevlisi Tutarı Nereden Alınacak?

Sandık kurullarında başkan ya da üye olarak vazife alanlara ödemeler Yüksek Seçim Kurulu tarafınca yapılmaktadır. YSK tarafınca ödeme yapılacak olan banka ile bir protokol imzalanmaktadır. İlçe Seçim Kurulları ödemeleri Ziraat Bankası şubelerine göndermektedir. Ödemeler elden yapılmıyor. İlan edilen tarihlerde YSK’ nın sözleşme imzaladığı banka tarafınca sandık görevlilerine ödemeler yapılıyor.

Sandık Görevlisi Ücreti Nereden Alınacak?

Sandık Görevlisi Tutarı Nereden Alınacak?

Ödemeler 2 yıl evvel Akbank tarafınca yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmış oldu. Hemen hemen kati olmamakla beraber 2019 senesinde da bu ödemelerin Ziraat Bankası tarafınca yapılacağı söyleniyor.

Sandık Parası Sorgulama

2019 senesinde yapılacak olan mahalli seçimlerde sandıklarda vazife alanlara ödenecek olan ücretler 71 sayılı karar ile belirlenmiştir. Bu anlamda sandık parası sorgulaması meydana getiren pek oldukca vatandaşımız bulunmaktadır. Hem boş günlerini değerlendirmek, hem de para kazanmak isteyen başta memurlar olmak suretiyle pek oldukca şahıs var. Siyasal partiler aracılığı ile sandık görevlisi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantılar yardımı ile başvurularını yapabilirler;

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri Iyi mi Belirlenir?

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki kanunun 22 ve 23. maddelerinde sandık kurulu başkanı ve üyelerinin iyi mi seçileceği belirlenmiştir. Başkan ve üyeler aşağıdaki usuller ile seçilmektedir;

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri Nasıl Belirlenir?

Sandık Kurulu Başkan ve Üyeleri Iyi mi Belirlenir?

Madde 22 : Sandık Kurulu Başkanının Seçimi

İlçelerde vazife yapmakta olan kamu görevlilerini listeleri, ikametgah adresleri baz alınmakla beraber il ve ilçelerde bulunan seçim kurullarına gönderilmektedir. İlçe seçim kurulu başkanı, isim çekme yöntemini kullanarak kişiler belirler. Vazife yapmasına engel herhangi bir durumu olmayan kişiler sandık kurulu başkanı olarak atanırlar. Eğer belirlenen sandık kurulu başkanı vazife yerine gelmediyse, kamu görevlilerince belirlenen şahıslar sandık başkanı olur. Sadece bu şahsın da olmaması durumunda sandığa başkanlık edecek olan şahıs, en yaşlı üye olmaktadır.

Madde 23: Sandık Kurulu Üyelerinin Belirlenmesi

İlçe seçim kurulu başkanları, seçim yapılacak olan bölgede etkinlik gösteren siyasal partilere, meydana getirilen son seçimlerde en oldukca oyu almış olan 5 tane partiye, belirlenen her sandık için bir asil ve bir yedek üye belirlemesini ve bu üyelerin isimlerini 5 gün içinde kendisine iletmesini ister. Eğer bu partiler tarafınca isim belirlemede sorun yaşanıyorsa isim belirleme işlemi öteki partiler tarafınca yapılmaktadır.

Gene isim çekme usulü uygulanarak 5 tane aslolan ve 5 tane de yedek üye belirlenmektedir. Üyeler belirlendikten sonrasında eğer sandık başlangıcında asil üye yer almıyorsa, yedek üye sandık başına geçerek vazife yapmış olacaktır.

Sandık Kurulunda Yer Alanların Görevleri

Sandık kurulunda yer edinen üyelerin görevleri yalnızca seçime katılarak oy kullanacak olan vatandaşlara pusula vermekten ibaret değildir. Görevleri aşağıdaki gibidir;

Sandık Kurulunda Yer Alanların Görevleri

Sandık Kurulunda Yer Alanların Görevleri

 • Oy verenleri denetlemek ve sandık çevresinde seçimi ile ilgili düzenlemeleri yapmak
 • Kanun tarafınca kendisine verilen görevleri yerine getirmek
 • Oy  verme mevzusunda eğer bir itiraz var ise bu itirazları karara bağlamak, ek olarak tutanak defterlerine imza atmak
 • İtirazlar neticesinde belirlenen kararları seçim kurullarına göndermek
 • Sandık yerinin belirlenmesi ve sandığın yer almış olduğu yere ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile çeşitli yer göstergeleri koymak
 • Kendisine teslim edilen pusulaların sayılarını bilmek, bu tarz şeyleri saymak ve seçim neticelerini rapora geçmektir.

Yüksek Seçim Kurulu tarafınca verilen karar neticesinde sandık kurullarında yer alacak olan başkan ve üyelerin ücretleri belirlenmiştir. Ücretlerin hangi bankaya yatırılacağı ve ödeme zamanı hemen hemen belirlenmemiştir. Mevzu ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu tarafınca bir duyuru yapılması durumunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Seçimlerden Sonra Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Düğün sezonunun başlaması ile emlak satışları hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar konut kredisi çekerek kira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>