Saray Tavuk Çiftliği Sektörü Son Dönemde Popüler (GÜNCEL)

Saray cinsel tavuk yetiştiriciliğine başlamış olan birçok girişimci, yumurtalarını yurt dışına ithal ediyor ve paraya para demiyor. Günümüzde, organik, salma ve çeşitli kanatlı yetiştiriciliği projelerine bir yenisi eklendi. Eski Osmanlı saray tavuğu diye malum tavukların yumurtaları altın değerinde para ediyor. Saray tavuk çiftliği kuran ve yumurta yetiştiren bir girişimci yumurtalarını 6 ülkeye ihraç ediyor oldukca para kazanıyor. Saray tavuğunun yerli tavuklardan farkı ise, lohman, amrock ırkına nazaran bakılması daha zor olsa gerek. Erkekleri ortalama 2,7 kilo, dişileri 2 kilo gelir. Sultan, Tavuk cinsleri içinde bodur tavuklar hariç en küçüğüdür.

Saray Tavuk Yumurtası Daha Pahalı

Vatanımızda organik tavuk çiftliği yumurtası maksimum 1 TL. civarında alıcı bulabiliyor iken, saray tavuğunun yumurtası 10 TL. ile 30 TL. içinde satılıyor. Evet, yanlış duymadınız. Bu yumurta tane başına 30 TL. fiyat ile satılıyor. Doğal olarak satış için çiftçinin pazar bulması ve yurt dışına tecim ile ilgili lüzumlu yasal mevzuatları yerine getirmesi gerekiyor. Tavuk cinsel görüntüsü ve fiyatı ile dikkat çekiyor.

saray-tavugu-yetistiriciligi

Saray tavuklarının yumurtalarının tutarları oldukça pahalıdır.

Tavuk Tutarları Fazlaca Yüksek

Saray tavuğunun fiyatı, marketlerde satılan tavuk fiyatı ile aynı seviyede değil. Bu tavuğun fiyatı, 500 lira civarında. Bunun sebebi ise üretimin düşük olması sebebiyle arz talep ilişkisinden kaynaklanıyor. Bazı girişimciler saray tavuğu çiftliği oluşturmayı, minik yatırımlarla büyük paralar kazanmayı amaçlıyorlar. Bu kapsamda tavuk çiftliği kredisine olan talepler artıyor. Devlet yardımıyla Saray Tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenlere ise, TKDK tarafınca tavuk çiftliği bağışlama kredisi destekleri sağlanıyor.

Kosgeb Saray Tavuk Çiftliği Bağışlama Kredisi

Ziraat ve Hayvancılık için çeşitli bağışlama ve teşvik kredileri veren KOSGEB ise kanatlı yetiştiriciliğinde C Nace kodları ile imalat alanında destek vermektedir. Aşağıda ki resimde destek sunar görüntülenmektedir.

tavuk-ciftligi-kredisi-2017

Burada görüldüğü suretiyle imalat alanı da KOSGEB C-10 ve alt maddeleri ile kümes hayvanları alanında bağışlama ve teşvikler vermektedir. KOSGEB 150 bin lira tavuk çiftliği hibesi ile çiftçinin yüzünü güldürmektedir. Doğal olarak bu hibenin alınabilmesi için yukarıda ki resimde ki NACE kodlarında proje geliştirmek ve onay almak şarttır. İlk olarak Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmalı ve sertifika almalısınız. Bu sertifikaya haiz olmayanlar Kosgeb desteklerine başvuramazlar. Yaptıkları iş planlarını Kosgeb’ e sunarak onay alanlar, destekleme ödemeleri için taahhütnameyi imzalamalı ve destekleme ödemesi taleplerini kuruma iletmelidir.

Saray Tavuk Çiftliği Finansmanı

Ziraat bankası kanatlı sektörüne ve saray tavuk çiftliği kredisi vermektedir. Bunun için bankaya bizzat başvurmak gerektiği benzer biçimde, faiz oranları ve adede nazaran hesaplamalar banka tarafınca yapılmaktadır. İster organik yumurta yetiştirin, isterseniz salma tavukçuluk yapın, süs tavuğu yetiştirin, ördek, kaz, hindi eti üretimi yapın, Devlet Ziraat Bankası aracılığı ile size kesinlikle kredi verecektir. Siz yeter ki başvurmayı bilin ve yeter ki doğru şekilde talep edin.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinslerini incelediniz mi?

Saray Tavuğu Tarihçesi

Osmanlı Saray Tavuğu olarak malum bu tavuklar aslına bakarsak Avrupalıdır. Fakat Osmanlı Devleti zamanında padişahlar bu tavukları saraylarının bahçesinde bulundurmuş, sevip sahiplenmişler. Sonrasında bu tavuklar İngiltere’ ye götürüldükleri için adları sultan olarak kalmıştır. Doğal olarak Osmanlılar bu tavukları 1850 senesinde İngiltere’ ye armağan olarak göndermiştir. Öteki bir rivayete nazaran ise başlarında bulunan tüyler yüzünden isimlerinin Sultan olduğu düşünülmektedir. Saray tavuklarının sakin bir yapısı olduğundan kapalı ortamlara da rahatça ayak uydurabilir.

Saray Tavuklarının Özellikleri

Başlarında ve ayaklarında bulunan tüyler uzundur. Mavi ve siyah renklerine de rastlanılması mümkün olan bu tavuklar genel olarak beyaz renge haizdir. Tüylerinin uzun olması onlara bir gösteriş ve heybet katmıştır. Bu sebeple genel olarak süs tavuğu olarak kullanılırlar. Ayakları beş parmaktan oluşmaktadır. Düzgüsel tavuklarda 4 tırnak vardır. Kümes hayvanları kanatlı olduğundan uçabilirler bunu çoğumuz biliriz. Sadece saray tavukları 2 metre yüksekliklere kadar uçma kabiliyetine haizdir. Bu sebeple kanatlarını kesenlere sıkça rastlanılmaktadır. Bu hayvanların soğuk hava şartlarına dirençleri yok denecek kadar azdır. Bu sebeple soğuk havalarda ortam ısısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tavukları 2 kilogram olmaktadır. Horozların ağırlıkları ise genel olarak 2,5 kiloyu aşar. ABD Birleşik Devletleri’ nde cüce ırklarına da rastlamak mümkündür.

V harfini çağrıştıran ibikleri uzun tüyleri yüzünden görünmez. Bu tavuk cinsel süs tavukları içinde en minik boyuta haiz cins olarak bilinirler. Dişi olan saray tavuklarının yumurtaları beyaz ve oldukca küçüktür. Bu sebeple yumurta tavuğu olarak tercih edilmezler. Nebat çeşitliliğinin oldukca olduğu alanlarda salınarak da yetiştirilebilmektedir. Bu tavuk türleri kuluçka makineleri ile çoğaltılmaktadır. Bu tavuklar süs tavuğu olmalarına nispeten show amaçlı da kullanılmaktadır.

Satılık Saray Tavukları

Bu tavuk cinsine meraklıysanız, siz de uygun koşullar sağlamak dahilinde saray tavuğu alarak bakabilirsiniz. sahibinden.com‘ da bulunan ilanları inceleyerek tavuk alabilirsiniz. Sultan tavukları piyasada 2 bin 500 TL’ ye satılmaktadır. Yumurta satışı meydana getirilen web sayfalarında da yumurtalarına rastlamak mümkündür. Yılda en fazla 70 tane yumurta yapabilirler.

Öteki Süs Tavukları

Yumurta ya da et satışı için değil de yalnızca görüntüsü itibari ile devasa yükseklikte meblağlara satılan öteki süs tavuğ cinsleri;

Ayyam cemani, royal palm, brahma bantam, serama, rosecomb, show gril silkies, yokohama, zibrit, rhinelanders, sussex, japonez, brahma, maran, ligorin, dev wyondatte, dev cochin, barbu danvers, vorwerk, orpington, sablepoot, fizan, friesian, breakel, habeştir.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>