Seçimlerden Sonra Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Düğün sezonunun başlaması ile emlak satışları hız kesmeden devam ediyor. İnsanlar konut kredisi çekerek kira öder şeklinde ev sahibi olmak istiyor. Ülkemizdeki erken seçim sonucu dolar piyasasını hareketlendirmişti. Bundan dolayı Merkez Bankası değişik önlemler almaya başlamıştı. Bankalar ise konut kredileri için düşük faiz politikaları ile kredi vermeye devam etmekte. Şu an için faiz oranları düzgüsel seviyede ilerlerken uzmanlar tarafınca doların seçim sonrası ne seviyede olacağı tartışılmaktaydı. Bu münakaşaya yeni bir mevzu daha eklendi. O da konut kredisi faizlerinin akıbeti oldu. Eğer dolar yükselmeye devam ederse faizler de dövizden etkilenecektir. Iktisat Koordinasyon Kurulu devamlı olarak toplantı yapmaktadır. Akıllara gelen sual ise, kredi faiz oranlarının önümüzdeki süreçte iyi mi etkileneceği. Ilk olarak şu an için faizler ne durumda, bunu inceleyelim.

Konut kredisi

Konut kredisi

Konut Kredisi Çekmek İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

 1. Kredi çekeceğiniz bankaya ilişik müracaat formu
 2. Nüfus cüzdanı ya da yeterlik fotokopisi
 3. Gelir belgeniz
 4. Özgür meslek erbabı iseniz bağlı bulunduğunuz kuruluştan alacağınız üyelik belgenizin fotokopisi
 5. Satın almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi
 6. Banka şubesi tarafınca herhangi ek bir belge talep edilebilir.

Konut Kredisi Faizleri Ne Durumda?

Bankalar belirli aralıklarda ve belirli dönemlerde uygun faiz oranları ile konut kredisi vermektedir. Ziraat Bankası bu günün evini yarına bırakma sloganı ile başlatmış olduğu kampanyada 120 vade seçeneği ile konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi vermektedir. Şu an için Ziraat Bankası‘nın konut kredisi için müşterilerine sunmuş olduğu faiz oranı %0,98’dir. Faiz oranları düşmeye başladı. Halkbank ise  1.000.000 TL’ye varan tutarlarda müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. 500 bin’e kadar olan kredilerde 120 ay vade seçeneği ile %0,98 faiz oranı ile kredi veren Halkbankası’nda meblağ yükseldikçe faiz oranı da artmaktadır. 500 bin ile 1.000.000 arası tutarlarda faiz oranı %1,19 olurken 1.000.000 TL ve üstü fiyatlarda %1,27 faiz oranı uygulanmaktadır. Vakıfbank’ta değişik vade seçeneklerin ve %0,98 faiz oranı ile konut kredisi sunmaktadır. Devlet bankaları faiz oranları öteki bankalardan daha düşüktür.

konut-kredisi

Devlet bankaları %0,98 faiz oranı ile konut kredisi vermektedir.

 • Türkiye İş Bankası %1,85 faiz oranı ile konut kredisi sunmaktadır.
 • TEB’in konut kredisi faiz oranı %1.61 dir.
 • Akbank’ın %1,77
 • Güvence’nin ise %1,80
 • Yapı Kredi %1,80
 • İNG Bank %1,65
 • Alternatif Bank’ın ise % 1,85 ‘dir. Bu şartlara gore Güvence Bankasından 100 bin TL kredi çeken biri 48 ay vadeli olarak 138 bin TL geri öder. Yapı krediden 100 bin TL kredi çeken biri 120 ay vade ile 196 bin TL ödeme yapmış olacaktır. Görüldüğü şeklinde faiz oranları devlet bankaları dışındaki bankalarda oldukça yüksektir. TEB’in faiz oranı neredeyse %2 seviyelerindedir.


Ulusal ekonominin ana sektörlerinde üretim icra eden üreticiler ile tüketicileri kapsayan gerçek sektörlerde Kredi Güvence Fonu (KGF) kredi vermeye başlamıştı. Bu krediler de devam etmektedir. Konut kredilerinin düşmesi piyasa dengesine ve enflasyon ile faiz ilişkisine bağlıdır. Türkiye’de konuta talep nerede ise her dönemde aynı. Bu sebeple insanoğlu en iyi yatırım aracını hala gayrimenkul olarak görüyor. Oturma amaçlı olmasının yanı sıra kira getirisi açısından da devamlı konut talebi olmaktadır. Konut talebinin ve satışının arttığı dönemlerde ise geçen yıllarda faiz oranları %1 küsürlerden %0,9’lara kadar gerilemişti. Eğer bu şekilde bir durum olursa faiz oranları daha da gerileyebilir.

ziraat-bankası-faiz-hesaplayıcı

Bankaların web sayfalarında hesaplama araçları olmaktadır. Sizde konut kredisi almak istiyorsanız meblağ, vade seçerek bankanın size sunmuş olduğu faiz oranı ile beraber ödeyeceğiniz tutarın ne işe yaradığını hesaplayabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Seçimlerden Iyi mi Etkilenir?

Erken seçimlere sayılı günler kala yurttaşlarımız ekonomiyi yakından takip ediyor. Bu sebeple dövizin artması ile piyasamız alt üst oldu. Altın tutarları bile el yakıyor. Fakat konut talebi de buna karşın azalma yaşanmıyor. Bu sebeple barınma ihtiyacı devamlı için geçerlidir. İnsanlar kira parası ödemek yerine banka kredileri ile kira öder şeklinde ev sahibi olmak istiyor. Bundan dolayı faiz oranlarını yakından takip ediyorlar. Düğün sezonunun da açılması ile insanoğlu birikimlerinin bir kısmı ile peşinat yatırarak kalanı için de konut kredisi çekerek ev almak istiyor. Eğer seçimden sonrasında dolar yükselirse faiz oranlarında da ciddi artışlar olabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Alternatif Bank’ın galasında izahat icra eden Bakan Zeybekci ilerleyen dönemlerde faiz oranlarının daha da düşeceği ve yatırımcıların yüzünü güldürecek seviyeye ulaşacağını bildirdi.

24 Haziran seçimlerinde hükumetin kurulması demek vatandaşlar açısından istikrarın devam edeceği manasını taşıyor. İstikrarın devam etmesi ile de fiyatların düzgüsel seviyelerde seyredeceğini düşünüyorlar. Eğer 24 Haziran’da ilk turda seçim sonucunda hükumet kurma işlemi sağlanamaz ve seçimler 2.tur olan 8 Temmuz geçmişine ertelenirse bu iki haftalık sürede fiyatların düzgüsel seviyede ilerleyeceğini ve durağan bir dönem olacağını söylemeliyiz. 8 Temmuz’dan sonrasında hükumet kurulduğu taktirde eğer borsa yükselmez ve döviz tutarları üst seviyelere çekilmezse kredi faizleri de yükselmez. %0,9’lu oranlarda ilerle kaydetmeye devam eder.

Eğer dolar hızla ilerlemeye devam eder ve 5 seviyelerine ulaşırsa ev alma düşsel kuranların hayallerini birazcık daha ertelemelerinde ve faiz oranlarının düşmesini beklemelerinde yarar var. Bundan dolayı konut kredisi ile ev almak istiyorsanız ya şu zamanı iyi değerlendirin. Bilhassa devlet bankalarından kredi çekebilirsiniz.Ya da seçimden sonraki gidişata gore plan yapacağım diyorsanız da faiz oranlarını ve BİST’i takip etmeye devam edin. En düşük faizli konut kredisi hakkında data alabilirsiniz.

Ek olarak 2019 senesinde başlatılan bir kampanya ile beraber anlaşmalı olunan inşaat firmalarından yapılacak olan konut alımlarında %0,98 faiz uygulanacaktır.

2019 senesinde konut almak isteyenlere sitemiz üstünden bir müjdeli haber vereceğiz. Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca düşük faizli olarak konut kredisi verilecektir. Anlaşmalı inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında geçerli olacak olan faiz oranı yüzde 0,98 olacaktır. Kredi üst limitleri 500 bin TL’ dir. Alınacak olan konut için çekilecek olan kredi üst limiti ise ekspertiz değerinin yüzde 80′ i olacaktır.


About admin

Check Also

Sandık Ücretleri Ne Zaman Ödenecek? 2019

31 Mart 2019 mahalli seçimleri yaklaşıyor. Seçimlere azca bir süre kala sandık görevlilerine ödenecek olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>