Şehit Aileleri Dul ve Yetimlerine Gazilere TOKİ Kurasız

TOKİ ülke genelinde yapmış olduğu tüm konutlarda Şehit alileri başta olmak suretiyle tüm Gazi ‘lerimize kurasız olarak ev sahibi yapmaktadır. Ek olarak düzgüsel başvurularda bulunan vatandaşlara istinaden bir oldukca talep etmiş olduğu şartlardan da muaf tutmaktadır. Kurasız olarak olarak TOKİ ‘den ev sahibi olmak isteyen Şehit aileleri, dul ve yetim kalan evlatları ile Gazi sınıfındaki yurttaşlarımızın bu fırsatlardan iyi mi istifade edeceklerini aydınlık getirdik.

TOKİ ‘den Kurasız Olarak Ev Alma Fırsatları Devam Etmektedir

TOKİ yapmış olduğu konutlarda talep fazla olması durumunda kur ‘a çekimine gitmektedir. Lakin, bu işlev Şehit ailelerine ve Gazi olmuş vatandaşlarımızı kapsamamaktadır. Ek olarak, TOKİ müracaat sahiplerinden bazı ön şartları talep etmektedir. Gene bu talep edilen şartların bir bir çok birinci aşama Şehit yakınları ile Gazi olmuş vatandaşlarımızı kapsamamaktadır. TOKİ tarafınca şehit aileleri, dul ve yetimleri ile Gazi olmuş yurttaşlarımıza sunulan bu imkanlar devam etmektedir. Sadece şunu belirtmem gerekir ki kura çekimi bir tek öncelik hakkı için Şehit aileleri ve Gazi olan yurttaşlarımızın kendi aralarında uygulanmaktadır.!

Şehit aileleri, dul ve yetimleri ile Gazi olan vatandaşlardan talep edilen TOKİ şartları nedir?

TOKİ bir oldukca kesime yönelik hususi avantajlar sağlamaktadır. Bunların için de daha öncede açıklık getirmiş olduğumuz benzer biçimde,

  1. TOKİ Engelli başvuru şartları nedir?
  2. Emeklilere TOKİ hangi illerde başlayacak?

içerikler ile hem engelli hemde emeklilere sağlanan dev avantajlardan bahsetmiştik. Lakin, bu iki kategoriye oran ile Şehit aileleri ile Gazi olan vatandaşlara sağlanan avantaj oldukca daha fazladır. Bu sağlanan dev avantaj asla kuşkusuz ki tamamen kurasız olarak TOKİ fırsatlarından yararlana bilmeleridir. Ek olarak öteki vatandaşlardan talep edilen bir oldukca koşul şehit aileleri ile Gazi ‘lerimiz ‘den talep edilmemektedir. Şehit aileleri ve Gazi ‘lerimiz ‘den talep edilen şartlar ise bir tek şunlardır.

  1. TOKİ konutlarının projesinin başlamış olacağı ilde minimum 3 yıl süresince ikametgah ediyor olması yada o il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
  2. Müracaat zamanı itibarı ile 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş çocuklu dul kadınlardan istenilmemektedir.)
  3. Aylık hane gelirinin en fazla 4.500 lirayı geçmemesi gerekir. Bu düzey İstanbul için ise 4.800 liradır.

Bu 3 şartı sağlanması durumunda belirtmiş olduğumuz belgelerin tanzim edilmesi ile Şehit aileleri ve Gazilerimiz başvurularını yapabilirler.

Şehit aileleri, Gazi olanlardan istenilen TOKİ evrakları nedir?

Kurasız olarak olarak TOKİ başvurusunda bulana bilmeniz için bazı evrakları tanzim etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar aslına bakılırsa bir tek bir tanedir. Şu sebeple resmi sitede yer edinen Türkiye Cumhuriyeti Belgesi tüm şehit ailesi ve Gazi ‘lerimiz de olduğundan bir tek müracaat işlemi için aşağıdaki belgeyi ilgili merciden tanzim etmeniz kafi olacaktır.

  • Emekli Sandığından alacakları, ”Hak Sahipliği Belgesi”

Bu belgeyi almanız müracaat işlemini aşağıdaki kuruluşlara yapmanız için yeterlidir.

Kurasız Gazi ve Şehit yakınlarına TOKİ fırsatı

Kurasız Gazi ve Şehit yakınlarına TOKİ fırsatı

Gazi, Şehit Aileleri TOKİ Başvurusunu Nereye Yapabilirler?

TOKİ kurasız haktan yararlanmak isteyen Gazi ve Şehit yakınları müracaat işlemlerini Türkiye Halk Bankası yada Ziraat bankalarına yapmaları gerekmektedir. Müracaat işlemleri için ön ödeme alınmaktadır. Ön ödemeler İllere gore değişim göstere bilmektedir. Ufak şehirlerde daha oldukca 1.000 TL olarak yer alsa da büyük şehirlerde bu ön ödemeler 2.000 liraya kadar çıka bilmektedir. Ek olarak TOKİ evin bedeline gore müracaat ‘da evini seçenlerden belli bir miktar ödeme alır. Bu ödeme miktarın evin toplam miktarının en fazla %20 kadardır. Kısaca alacağınız konut eğer 180.000 lira ise 36.000 lira bir ön ödeme yapmanız gerekir. Öteki kalan bakiye ise 240 ay vadeli olarak taksitlendirme yapılır.

About admin

Check Also

0 TL İle Hiç Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Elinde avucunda asla nakit parası olmayan vatandaşların kira ödemek yerine kendi evini ödemeleri en mantıklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>