Sera Kurmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Tarım Destekleri

Devlet tarafınca seracılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere destek sunar verilmeye devam ediyor. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca bu desteklerin 2020 senesinde da verilmeye devam edeceği söyleniyor. Sera kurulumu için de pek fazlaca bankadan destek alınabilecektir. Lüzumlu belgeler ve şartları taşımak kaydı ile Ziraat Bankası’ na başvurarak bu destekleme ödemelerine müracaat yapılabilir. Örtü altı yetiştiriciliğine dair verilen hibeleri içeriğimiz de bulabilirsiniz.

2020 Yılı Örtü Altı Ziraat Destekleri

Devlet, sera ve örtü altı ziraat diye malum kapalı tarımı dönem dönem verdiği kredi ve destek sunar ile destekliyor. Kapalı ziraat olmaz ise, kış aylarında ithalata bağlı kalırız. Bu yüzden Gerek Besin Ziraat Müdürlükleri, gerekse öteki tarımsal kalkınma birimleri seralara destek sağlıyor. Kırsal kalkınmayı destekleme amacıyla verilecek olan Sera oluşturmak için bağışlama kredi bilgileri belli oldu. Ziraat desteklemelerinden Sera Oluşturmak için HİBE Kredi ve Örtü Altı Ziraat Destekleri ve açık ve kapalı örtü altı ziraat ödemelerinin bilgileri  haberimizde..

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Verilmektedir.

Sera Oluşturmak İçin Devlet Desteği Verilmektedir.

Ziraat Destekleme Ödemelerinin Limiti Ne Kadar?

Hükumet kırsal kalkınmayı destekleme amacıyla  bağışlama programları oluşturulması yönelik Bakanlar kurulu sonucu yayımladı. Hükümetin almış olduğu bu kararla tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile bireysel sulama sistemlerinde hibeye esas proje tutarı üst limitinin %50’sine bağışlama yöntemiyle destek verecektir. Karar ile Ziraat ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar, tarımsal üretime yönelik durağan(durgun) yatırımlar ve bu yatırımlara ilişkin yeni teknolojiler içeren makine ekipman alımları, yenilebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, bitkisel ve hayvansal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar desteklenecektir. Proje bütçesi KDV hariç hazırlanacak olup 81 ilde destekleme kapsamına alınacak proje mevzuları çıkarılacak bildiri ile belirlenecektir. Yapılacak ödemeler için lüzumlu kaynak bütçe kanunu ile tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak ve Ziraat bankası vesilesiyle ödenecektir.

Örtü Altı Yetiştiriciliği İçin Sera Devlet Desteği Veriliyor

Genç çiftçilere verilecek olan 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi kapsamında desteklenen projelerden olan kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projesi ile en azca 1.000 metre karelik alanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü  örtü  altı tesisinde  sebze yada muz  yetiştiriciliği projeleri devlet desteği verilecektir.

Köye dönüş projesi kapsamında Genç çiftçilere verilecek olan proje karşılığında bağışlama ve faizsiz kredi başvuruları bu senesinde başlamış olacak ve bu mevzuda sitemizde haber yayınlanacaktır.

Çağıl Seralara 100 bin TL Devlet Desteği

Hükümetin geçen Aralık ayında deklare etti esnaf, ziraatçi ve gençlere yönelik müjde paketi ile sera modernizasyonu da ilk kez sübvansiyonlu tarımsal krediler kapsamına alındı. Ziraat bankası ve Tarım kredi kooperatifleri’nce tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin kararda meydana getirilen değişiklikle sera modernizasyonu yatırımlarına 100 Bin TL ‘ye kadar destek verilmeye başlandı. Kontrollü örtü altı tarımı için verilecek kredi üst limiti 25 milyon liradır. Yatırım periyodu için %50, işletme periyodu için de %50 faiz indirimi uygulanacaktır.

Çadır Sera Kurulumu

Karara nazaran çiftçiler, sera modernizasyonu kapsamında yatırım kredisi ve işletme kredisi olarak ise %50 faiz indirimli krediden yararlanabiliyor. Ek olarak Ziraat Bakanlığının yapmış olduğu  çalışmalara nazaran seralarda kullanılan sulama suyunun tarımsal sulama suyu tarifesinden ücretlendirilmesi sağlanacak ve seracılık icra eden üreticilerin üretim maliyetleri azaltılacaktır.

Sera Oluşturmak İçin Destek sunar

Seracılık faaliyetleri için başta Ziraat ve Orman Bakanlığı olmak suretiyle, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası ve Finansbank hususi bankalar pek fazlaca bağışlama, destek, faizsiz yada düşük faizli kredi vermektedir. Ulusal Ziraat Projesi dahilinde sizde seraları için geri ödemesiz bağışlama ve teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Bu yıl verilecek olan tarımsal yatırımları sitemizin desteklemeler bölümünden inceleyebilirsiniz. Eğer hobi olarak sera oluşturmak isterseniz, Koçtaş benzer biçimde avmlerinde 3.000 TL. civarında Mini Bahçe Serası satılmaktadır. Bu ürün ile kapalı örtü altı tarıma başlayabilirsiniz. Devlet destekleme ödemeleri kapsamında ÇKS’ ye kayıtlı üretici ve çiftçilere verilecek Gübre, mazot, hayvan başın ödeme, tarla parası benzer biçimde ödemelerde bu bölümde yer almıştır.

Sera kurulumu için lüzumlu olan sermayenin belirlenmesinde en mühim etkenler seranın tipi ve büyüklüğü olmaktadır. Ek olarak seraların ek yapım harcamaları da yüksektir. Sadece senelik bakım olarak düşük tutarlarda olabilecek alüminyum ya da çelik malzemeler seçilebilir Sermayesi kafi seviyede olmayan işletmeler için senelik bakım giderleri düşük olan ahşap iskeletli ya da plastik örtüler seçilebilir.

Serada Yetiştirilebilecek Ürünler

Seralar sebze yetiştirmek için kullanılan kapalı alanlardır. Bu uygulamanın verimi artırdığı düşünülmektedir. Seralarda yaygın olarak yetiştirilen tarımsal ürün domatestir. Sadece iklim koşulları göz önünde bulundurularak değişik ürünlerin yetiştirilmesi de mümkündür. Karşımıza çıkan öteki sebzeler marul, biber ve salatalık olmaktadır. Seracılık faaliyetlerinde iklime nazaran çilek yetiştirildiği de görülmektedir. Süs bitkilerine de rastlamak mümkündür. Isı, rutubet ve kafi olan oksijen üçlüsü sağlandığında elde edilmiş verimin tarlalara nazaran daha çok olduğu ifade ediliyor. Domates duyarlı bir sebze olduğundan olgunlaşma dönemlerinde bazı bölgelerde kırağıların üstlerine yağması sonucu yanabiliyor. Seracılık oluşabilecek her türlü hasarı minimum seviyeye indiriyor.

serada-yetiştirilecek-ürünler

Serada yetiştirilecek ürünler

Devletin verdiği desteklerin yanı sıra bankaların da sera kurulumu için verdiği krediler bulunmaktadır. Kosgeb sıfırdan kurulacak olan seraları desteklemiyor. Sadece seralarda yapılacak olan düzenlemeler ve tadilat faaliyetleri için bağışlama ve kredi veriyor. Ziraat Bankasının yanı sıra Şekerbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank benzer biçimde bankalar sera kurulumu ve sera modernizasyonu benzer biçimde mevzularda kredi imkanı sunuyor. Ziraat Bankası sera kredisi veriyor. Bağlantıya tıklayarak kredi bilgileri ile ilgili data edinebilirsiniz.

Eğer seracılık sektöründe yeni düzenlemelerin yapılabileceği öngörülemez ise, daha sonraki sürümlere kurulacak olan sera uyumlu olmayacağından dolayı değişim yapmak zor olacaktır. Bu sebeple sera kurarken birazcık ileri görüşlü olmak gerekecektir. Eğer serada boyu alçak olan ürünlerin yetiştirilebileceği düşünülür ve sonrasında boyu uzun olan bitkiler yetiştirilmeye başlanırsa, bu durum uygun olamayacaktır. Bu sebeple seraların boyutlarına ve tiplerine iyi karar vermek gerekmektedir. Devletin verdiği hibeler ve banka kredileri yolu ile kurulum sağlanabilir.

Düşük Faizli Sera Kredisi

Kredi Ziraat Bankası ile Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca kullandırılacaktır. Kredi üst limiti 25 milyon TL olurken, yatırım döneminde yüzde 50, işletme döneminde ise yüzde 50 oranında faiz indirimi yapılacaktır. Verilecek olan düşük faizli krediler için başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır.

Ek olarak 3 dekardan fazla minik olmamak suretiyle olan alanlarda destekleme alınabilmesi için yüzde 50 oranlarında bağışlama sağlanacağı duyurulmuştur. Yıl içinde örtü altı ziraat meydana getirecek olan işletmelere sağlanan destek ise dekar başına 150 TL olmaktadır. Sera kurulum ve modernizasyon başlığı altında 2020 senesinde desteklerin verilip verilmeyeceği merak edilmektedir. Bakanlık kanadından mevzu ile ilgili bir izahat vardığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>