Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma 2020 Şartları

Özgür Muhasebeci Mali Müşavir Iyi mi Olunur?

Lise ve dengi okulların muhasebe bölümünden mezun olan öğrenciler mali müşavir olma hayalleri kurmaktadır. Liseden muhasebeden mezun olan kişiler ilk olarak mali müşavir olabilmesi için deyimi yerindeyse kırk fırın ekmek yemeleri gerekecektir. Ilk olarak muhasebe kısmı mezunları bu mezuniyetliklerini taçlandırmalıdır. Buda İktisadi ve yönetimsel bilimler fakültesini bitirmeleri ve mezun olmaları ile olacaktır.  Üniversitelerin tutumsal ve yönetimsel bilimler fakültesinden mezun olan hepimiz direk mali müşavir sıfatı ile ne yazıkki işe başlamamaktadır. Üniversiteden mezun olanların özgür muhasebeci mali müşavir olabilmesi için müşavirlik imtihanını kazanması gerekmektedir ve 3 yıl süresince özgür muhasebesi mali müşavir ya da yeminli mali müşavirlerin yanında yetişim yapması gerekmektedir.  Özgür muhasebeci mali müşavirlik sınavından başarı göstermiş olarak geçenler iş hayatlarına özgür muhasebeci mali müşavir olarak başlayabilecektir. Özgür muhasebeci mali müşavir olmanın şartlarını taşıyanlar yüksek maaş karşılığında kamu ve hususi sektörde mali müşavirlik mesleğini icra edebilirler. Yazımızda özetlemek gerekirse SMMM olma şartları, SMMM imtihanı başvuruları ve şartları hakkında yazımızda sizler için geniş bilgilere yer verdik.

Özgür Muhasebeci 2020 Asgari Ücretleri

2020 senesinde her alanda olduğu şeklinde SMMM hizmet bedelleri de güncellendi. Özgür muhasebecilerin 2020 yılı için verecekleri tüm hizmetlerde geçerli olacak ücret tarifesi üstünden ücret eğitim etmektedir. Bu ücret tarifesi de  31 Aralık 2019 Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Özgür Muhasebeci, Özgür Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca hazırlanan Danışmanlık, Uyuşmazlık antak kalma, Hakemlik, SPK ve BBDK tarafınca yaptırılacak muhasebe denetim işlemleri, bilirkişilik, tasfiye, ortaklık işlemleri, konkordato işlemleri, fizibilite raporu,  vergi ve SGK işlem takip edeni şeklinde işlemlerinde geçerli olacak ücret tarifesi 2020 senesinde meslek mensuplarınca uygulanacak olan asgari ücret tarifesi ekte yer verilmiştir.

Özgür Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları 2020

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Uygar hakları kullanma ehliyetine haiz bulunmak
  • Ayırt Etme Gücü, Kısıtlılık, Erginlik şartlarına haiz olmak,
 • Kamu haklarından yoksun bulunmama,
 • Mahkumiyet hali şartında mahkum olmama şartını yerine getirmelidir.
 • Ceza ve disiplin kovuşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak
 • Meslek onur ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak
 • Hukuk, ekonomi, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan yada denkliği Yükseköğretim Kurumunca onay edilmiş yabancı Yükseköğretim Kurumlarından minimum lisans seviyesinde mezun olmak yada öteki yükseköğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla birlikte bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde mezuniyet belgesi almış olmak.

3568 sayılı Yasanın 5. maddesine gore Özgür Muhasebeci Mali Müşavir olabilmenin hususi şartları şunlardır:

 1. Minimum 3 yıl süresince özgür muhasebesi mali müşavir ya da yeminli mali müşavirlerin yanında yetişim yapmak,
 2. Özgür Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavında başarı göstermiş olmak ve imtihanı kazanmış olma,
 3. Kanunları uyarınca vergi araştırma yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavında başarı göstermiş olduktan sonrasında yeminli mali müşavirlik imtihanını vermiş olanlarda, özgür muhasebeci mali müşavirlik imtihanını kazanmış olma şartı aranmaz.
 4. Özgür Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsatını almış olma şartlarıdır.

SMMM Imtihanı 2020 Takvim

Her yıl 3 dönem halinde meydana getirilen Staja Başlama, Özgür Muhasebeci Mali Müşavirlik, Hususi Özgür Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik  sınavları 2020 Yılı Imtihan Takvimi ile;

Tesmer 2020 Yılı Özgür Muhasebe Mali Müşavirlik, Yeminli Mali Müşavirlik ve Staja Başlama Imtihanı açıklandı.

SMMM 2020 imtihanı Zamanı

2020/1 Süreci, SMMM Imtihan Tarihleri : 14-15 Mart 2020

İlk kez katılacaklar için müracaat tarihleri : 16.12.2019-10.01.2020

Yeniden katılacaklar için müracaat tarihleri : 20.01.2020-21.02.2020

SMMM 2020 Imtihan Başvuruları

Özgür Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavına katılmak isteyen adaylar ilk olarak ön müracaat yapmalıdır. Adaylar ön başvurularını https://ssi.tesmer.org.tr web adresi  Tc kimlik numarası ve gizyazı yazarak yapmalıdır.

İlk kez sınava katılacak adaylar, web adresi üstünden ön başvurusunu yaptıktan sonrasında bu belgenin yazıcı çıktısını, imtihan müracaat dosyası ile beraber bağlı bulunmuş olduğu SMMM Odası Başkanlığına teslim etmelidir. Sınava katılmaya hak kazanan adayların başvuruları, ilgili Oda Başkanlığı tarafınca gene aynı web adresi üstünden onaylanacaktır.

SMMM 2020 imtihan  ücretleri ”TÜRMOB Temel Eğitim ve Yetişim Merkezi’nin” TESMER banka hesaplarına yapabilecekleri şeklinde kredi kartı ile imtihan başvurusu esnasında TESMER Otomasyon Sistemi üstünden de ödenebilir.

Banka detayları;

 1. Türkiye İş Bankası Ankara-Dikmen Şubesi 487 255
 2. Halk Bankası Ankara / Yenişehir Şubesi 16000 140

SMMM Sınav ilan detayı 

SMMM Imtihan istenen Belgeler

 • Imtihan dosyası
 • Cumhuriyet Savcılığından yada e-Devlet kapısı üstünden alınacak adli sicil belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Mezun Belgesi (Lisans / Yüksek Lisans / Doktora Mezun belgesi)
 • 3 tane (4.5 x 6) boyutunda renkli fotoğraf
 • Özgür Muhasebeci Mali Müşavirlik stajının tamamlanmış bulunduğunu gösteren belgeler,
 • TÜRMOB tarafınca lüzumlu görülen öteki belgeler
 • Imtihan giderleri karşılığı olarak ders başına 170.00 TL olmak suretiyle, ilk kere sınava katılacak adaylardan; 7 dersten görevli olanlar için toplam 1.190 TL, 8 dersten görevli olanlar için ise toplam 1.360 TL ödemenin yapıldığına ilişkin belge,
 • Özgür Muhasebeci olarak özgür çalışanlardan, ilgili vergi dairelerinden alınacak mükellefiyet tesis tarihini gösterir belge ile affa uğramış olsalar dahi kaçakçılık suçlarından dolayı yargı giymiş olunmadığını gösterir belge, ruhsat fotokopisi, etkinlik belgesi; bağımlı çalışanlardan, oda kayıt belgesi, ruhsat fotokopisi şeklinde belgeler istenir. 

Yeminli Mali Müşavir Iyi mi Olunur?

Özgür muhasebeciliğin yanında yeminli mali müşavir de olunabilmektedir. Yeminli mali müşavirlik olabilmek için özgür mali müşavirlik alanında minimum 10 yıl çalışılmış olunması gerekmektedir. 10 yıl  özgür muhasebeci mali müşavirlik hizmeti meydana getiren muhasebeciler yeminli mali müşavirlik sınavına girmeleri ve imtihanı kazanmaları gerekmektedir. Yeminli mali müşavirlik sınavına giren ve sınavdan başarı göstermiş olan kişiler yeminli mali müşavir olabilir doğal olarak bunun için Asliye Tecim Mahkemesine yemin olarak kabul gören bir metin vermesi gerekmektedir.

Yeminli mali müşavir olanların alacakları aylıklar devlet kurumunda ve özelde farklılık göstermektedir. Averaj yeminli mali müşavir maaşlarımı 3250  TL ve 5500 TL içinde değişmiş olur. İş hayatında performanslarına ve hangi okuldan mezun olduklarına gore alacakları aylıklar da değişebilmektedir.

Kamu kurumlarında vazife alan yeminli mali müşavirlerin maaşları ise standart olmaktadır. Bu kişiler devlette A seviyesinde işgören olarak vazife almaktadır. Kamu kurumlarında yeni işe süregelen en alt aşama mali müşavir maaşı ise 3185 TL olurken,  en yüksek aşama mali müşavir maaşı olan kişiler 4125 TL arasındadır.


About admin

Check Also

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar 2020

Bankalar çeşitli kampanya ve sıfır aidatla öğrencilere de kredi kartı hizmeti sunuyor. Öğrencilerin hemen hemen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>