SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır? 2020 Güncel

SGK Cenaze Ödeneği Nedir? Iyi mi Alınır?

Bağkur SSK ve Emekli Sandığı olarak SGK kurumu olarak 5510 Sayılı kanun gereği tek çatı altında birleşmesinden sonrasında vefat eden yurttaşlarımız toplumsal güvenlik kapsamında ise kendi hak sahiplerine müstahaklık durumuna gore ölüm aylığı sağlanmaktadır. Hak sahiplerinin cenazeyi kaldırmaları sebebiyle kendilerine cenaze yardımı yapılmaktadır.

Eğer cenazeyi gerçek sahibi değilde üçüncü şahıslar kardeşi yada yakınlarının kaldırması durumunda cenaze giderlerinin faturasını  ibraz etmek suretiyle müracaatları üstüne onlara da cenaze parası ödenmektedir. Gerçek sahibi olan eşi ya da evlatları ölüm aylığı bağlanmışsa aylığın bağlanmasına müteakip bilgisayar ortamında meydana getirilen aylık bağlama işlemi ile beraber cenaze yardımı ödeme talimatı da beraber göndermiş olduğu için herhangi bir şarta herhangi bir öğrenci ve faturanın ibraz edilmesine gerek kalmadan direkt cenaze yardımlarını ödemektedir.

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır?

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

SGK cenaze yardımı parası toplumsal güvenlik kapsamındaki kişinin vefatının peşinden müracaat edilmesi ile beraber müstahaklık durumuna gore ilk olarak eşe, yoksa çocuklarına, yoksa ebeveynine, yada üçüncü kişi olarak satmaca ibraz etmek şartıyla kardeşlerine ve yakınlarına ödenmektedir.

Ölüm yardımı karşılıksız olarak meydana getirilen yardımdır. Ölüm yardımı SGK tarafınca, ölüm sonrasında geride kalan hak sahiplerine  594  lira ‘cenaze ödeneği’ adı altında ödeme yapıyor. Vefat eden kişinin sigortalı olma şartı ile verilen cenaze ödeneği şartının yanında SGK ölüm tarihinde çalışmayan biri için bile 360 gün prim ödenmişse bu ödenek veriyor.

Cenaze ödeneği vefat eden kişinin ardında kalan kişilerin cenaze masraflarının karşılanması için hak sahiplerine ödenen ve cenaze esnasında kalanların harcamalarla uğraşılmaması için ödenen paradır. Birçok şahıs tarafınca malum cenaze ödeneğinden yararlanmak için ilk koşul ölen kişinin sigortalı olması ve 360 gün prim yatırılmış olması şartıdır. Ölüm ve cenaze işlemlerini meydana getiren hak sahipleri ölen kişinin sigortasından yararlanarak SGK’ya başvuruda bulunup cenaze ödeneğini alabiliyor. Hak sahiplerinden ilk olarak eşe, yoksa çocuklarına yoksa anne ve babasına ödenen cenaze ödeneği için asla koşul şart satmaca ibraz edilmesine gerek kalmadan ödenek hak sahibine veriliyor. Ölen sigortalı kişinin yakınları cenazeyi kaldırmışsa da bu durumda cenaze masraflarının faturası ile SGK’ya başvuruda bulunarak yakınları ve kardeşi cenaze ödeneğini alabiliyor. Sigortasız çalışan kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenmesi mümkün değildir.

İş kazası ve meslek hastalığı sebebiyle ölen kişinin cenaze ödeneğinin çıkması için 360 gün şartı aranmadan bigün bile çalışmışlığı olsa cenaze ödeneği yakınlarına ödeniyor. 

Aynı şekilde SGK’dan emekli bir kişinin vefat etmesi halinde cenazeyi kaldıran eşi, evladı anası babası kardeşi ve yakınları doğrusu müstahaklık durumuna gore hak sahiplerine ve kalanlara cenaze ödeneği ödenir. Bu şeklinde durumlarda ölen kişinin önceki prim ödeme şartına bakılmadan ödenek hak sahiplerine yapılır.

Dolayısıyla emekli aylığı alan bir kişinin ölümü halinde geride kalanlara cenaze ödeneği ödenir.

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Müracaat Iyi mi Yapılır?

Ölüm yardımı doğrusu SGK tarafınca sigortalı ölen kişinin hak sahiplerine yapılacak olan cenaze ödeneğinin başvurusu kişinin ölüm tarihinin belirtildiği ve dilekçe ile SGK il Müdürlüklerine ve SGK merkezlerine müracaat yapılarak ödenek alınabilir. Eğer ölen sigortalının cenaze ödeneğinden yararlanması için ölüm zamanı nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle beraber sigortalının ölüm tarihini belirten ölüm belgesinin SGK’ya verilmesi gerekir.

Cenaze Ödeneği Kimlere Veriliyor?

Cenaze ödeneği ölen sigortalının yakınlarına müstehaklık durumlarına gore belirlenen sıraya gore öncelik olarak eşe verilir. Eşi yoksa Sigortalının ölümü sonrası cenaze ödeneği sigortalının çocuklarına, o da yoksa ebeveynine, ya da kardeşlerine akrabalarına ödeme yapılır. Bu kişilere de yapılamazsa ödeme harcaması meydana getiren gerçek yada tüzel kişilere ödenir.

Cenaze parası ; ölüm tarihinden itibaren müracaat yapılması durumunda 5 yıl içinde alınması gerekir. 5 yıl süre içinde alınmayan ve süre aşımına uğrayan cenaze ödenekleri hak sahiplerine ödenmez. Bu yüzden cenaze ödeneğini almayı unutanlar, müracaat yapmayanlar, bu durumdan habersiz kişiler başvurularını SGK‘ya yaparak beş yıl içinde dilekçeyle müracaat ederek ödeneği alabilirler.

Cenaze yardımı ; sigortalı olan ve işinden çıkan fakat son 360 gün sigorta primini yatıran kişilerin işi olmayan olsalar bile cenaze ödeneği alınabilir. 360 gün uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiş ise ölen şahıs ölüm tarihinde çalışmıyor olsa bile  şahıs ölüm tarihinde çalışmasa, 360 gün prim ödemişse SGK’dan cenaze ödeneği alınması mümkündür.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>