SGK Evde Çocuk Bakım Projesi Başvuru İletişim Adresleri

İlk etap da pilot iller olarak İzmir, Antalya ve Bursa da uygulanan evde bakıcılık sistemi İstanbul ve Ankara ilimizde de uygulama girmiştir. SGK evde çocuk bakım projesi 2020 senesinde da öteki illerimizde uygulanmaya başlayarak devam edecektir. Muhtemelen ilk destek olacak il olarak Adana ilimiz yararlanacaktır. Avrupa birliği ile ortaklaşa iş içinde uygulanan evde çocuk bakım projesi ile engelli çocuk sahipleri tam 416 avro ile desteklenir ilken öteki gerçek sahibi olan anneler ise 320 avro bağışlama desteği devletten evde çocuk bakıcısı çalıştırmak için alacaktır. 1000 TL ile 1500 TL arasından devletten bu hibeyi alabilmek müracaat yapabileceğiniz adresleri talep edilen şartları ve kurumlara ilişkin yazışma bilgilerini siz çalışan annelerimiz için sayfamızda yer verdik.

Çalışan annelere devletten dev destek!

Bir tek sigortalı olarak çalışan annelerin faydalanacağı bu destek ile yeni doğum yapmış 0 ile 2 yaş kısaca 24 ay dahil olmak suretiyle çocuk sahipleri evlerinden çalıştıracakları SGK kayıtlı bakıcılar için 320 avro ile 416 avro içinde aylık tertipli olarak bağışlama para alacaklardır. Geri ödemesiz olarak verilecek olan bu paradan yararlanacak olan annelerin desteklerin şuan ki verildiği illerde dolayısı ile çalıştıracakları bebek bakıcıların da bu illerde ikametgah etmeleri gerekmektedir. Bu iller 2016 senesinde İzmir, Antalya, Bursa ve İstanbul, Ankara 2017 yılı itibarı ile Adana, Konya ve 2020 de öteki illerde de uygulamaya girecektir. Eğer bu illerde çalışan anne iseniz ve çocuğunuzu bakıcı ile büyütmek istiyorsanız sigortalı olarak yanınızda iş vereceğiniz bebek bakıcısının parasının nerede ise tamamını devlet geri ödemesiz olarak karşılayacaktır. Tam zamanlı kısaca 30 gün süresince sigortanız eksiksiz olarak yatıyor ve T.C. vatandaşı iseniz doğum sonrası izin den başlayarak çocuğunuzu 24 aya kadar tutmuş olduğunuz bakıcınıza vereceğiniz ücretin tamamını yakını aşağıdaki adımları ve başvuruları yaparak devletten geri alabilirsiniz. Unutmadan ne olursa olsun çalıştırmayı düşündüğünüz çocuk bakıcısının size 3 dönem dahil akraba olmaması gerekmektedir!

Müracaat işlemleri ve lüzumlu belgeler nedir?

Yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun iseniz ve bu şartlarda evinizde sertifikalı yada sertifikasız olarak bakıcı çalıştıracaksınız ilk olarak BURADA yer edinen SGK girişini T.C. kimlik numaranız ile yaparak çıktısını almanız gerektirme etmektedir. Ihmal etmeyin sistem şimdilik yalnız desteklen yukarıda belirtilen illerde yürürlükte olduğundan başka il ikametgah seçimlerini kabul etmeyecek ve uyarı verecektir! SGK sistemine girdikten sonrasında sol üst köşede yer edinen yazdır butonuna tıklayarak ilk istenilen belgeyi yazıcınızdan çıkartmış olmuş olursunuz. Bu işlemleri yazıcısı olmayanlar kırtasiye yada öteki olanak sahibi iş yerlerinden yapabilirler. İndirilen müracaat belgesi doldurularak bakıcı ve sisin imzasının atılması ihtiyaç duyulan birinci aşamadır. İkinci aşama olarak ise gene aynı ekranda yer edinen EKLER kısmına girerek PDF uzantılı klasör de yer edinen MUVAFAKATNAME isminde belgenin de çıktısını alarak doldurunuz. Son adım da ise gene aynı PDF uzantılı klasörde yer edinen ÇALIŞMA BELGESİ isminde belgeyi çıktısını alarak doldurarak imzalayınız. Bu işlemleri elde eden annelerimiz aşağıdaki lüzumlu belgeleri de iliştirerek kendilerine en yakın SGK binasına getirmeleri gerekmektedir.

İlgili video

İlgili Ek Evraklar Nedir?

Yukarıdaki işlemleri SGK İnternet sayfasından elde eden anneler aşağıdaki kendilerine, bakıcılarına ve çocuklarına ilişkin lüzumlu evrakları da ne olursa olsun yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Bu evraklar ise;

  • Evladı %40 oranında eğer engelli raporuna haiz ise fotokopisi
  • Bakıcı eğer sertifikalı bir bakıcısı ise belgesi
  • Anne, çocuk ve bakıcıya ilişkin nüfus cüzdan fotokopileri
  • Eğer anne eşinden boşanmış ise çocuğun kendisine verilmişse bunu gösteren velayet belgesini

yanlarında getirmesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra birde orada tanzim edilmesi ihtiyaç duyulan belgeler vardır. Bunlar işlemlerin onaylanması ile beraber çalışan anneye verilmektedir. Bu belgelerin adları ise; imzalanmış kati kayıt formu, sözleşme ve taahhütnamedir.

Taahhütnamede Uyulması Gerekilen Kurallar

Devlet çocuk bakım desteklerinden yararlanacak olan anne çocuğunu belirttiği adreste baktırması gerekmektedir. Ara sıra yetkililer tarafınca kontroller yapılacaktır. Bakıcının aylık ödemeleri Türkiye Halk Bankası üstünden sağlanması gerekmektedir, dolayısı ile elden ödeme kabul edilmez. Ödemelerde dikkat edilecek husus bakıcının başladığı aydan bir ay sonraki günler içinde bakıcı maaşı ödenmesi gerekmektedir. Bakıcının SGK tutarı tam gün olarak gösterilmedir, kısaca 30 gün. Bakıcının aylığı o anki asgari ücretin altında verilemez. Oldu ki herhangi bir nedenden dolayı bakıcı ile iş ortaklığınız biterse ne olursa olsun bunu en fazla 15 gün içinde SGK birimlerine bildirmeniz gerekmektedir.

  • Devlet çocuk bakım desteği minimum 320 avro bulunduğunu ve Euro 3,63 TL olarak hesaplarsak 320 * 3,63 = 1.161 TL si sizin cebinizden geri kalan ise asgari tutarı 1.300 TL olarak kabul edersek eğer 1.300 – 1.161 = 139 TL sini cebinizden ödemeniz gerekmektedir. ( Bu hesaplamaya SGK pirim ve sizin vermeyi taahhüt ettiğiniz yiyecek + yol benzer biçimde giderler dahil değildir )

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>