SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? 2020 (GÜNCEL)

SGK kurumu tarafınca tek çatı halinde tüm Türk vatandaşlarının ilgili kanunlar gereği tek çatı altında toplandığı Genel Sıhhat Sigortası kapsamına girebilmek için yapılması lüzumlu olan Genel Sıhhat Sigortası kapsamında sigortası olmayanlara, ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayanların yaptırması mecburi olan gelir testi başvurusu iyi mi yapılır? Gelir testi başvurusunda istenen belgeler nedir?  SGK gelir testi başvurusu nereye yapılır?  Detaylar haberimizde..

Gelir Testi Nedir?

Genel sıhhat sigortası olmayanların bu imkanlardan yararlanabilmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor. Sigortalı olarak bir işte çalışmayan ve dolayısıyla sigortası ödenmeyen Türk vatandaşlarının ne olursa olsun Genel Sıhhat Sigortası sistemine doğal olarak olması gereklidir. Bunun için ne olursa olsun sigortası olmayan ve herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, geliri bulunmayan her yurttaş Genel Sağlık Sigortası sistemine dahil olabilmesi için gelir testi yaptırma zorunluluğu vardır.

gelir-testi

Genel sıhhat sigortası olmayanların bu imkandan faydalanabilmeleri için gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

2020 Gelir Testi Başvurusu

Toplumsal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanılan her Türk vatandaşının mecburi olarak yaptırması lüzumlu olan Genel sıhhat sigortası sistemine dahil olmak için yapılması lüzumlu olan gelir testi için başvurular kişinin yaşamış olduğu ilçedeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafınca alınmaktadır. Gelir testi SGK kurumu tarafınca yapılsa da başvurular SGK dan alınmaz. İlçe kaymakamlıklarına giderek gelir testi başvurusu yapanlar verilen formu doldurup, altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahhütte bulunup imzalayarak görevliye teslim ederler. Gelir testi kişinin yaşamış olduğu hanedeki şahıs sayısının toplam gelirinin şahıs başına düşen gelirine gore asgari ücret baz alınarak hesaplanır.

Genel sağlık sigortası primleri ne kadar öğrenmek için tıklayınız.

Müracaat meydana getiren kişinin gelir durumlarına gore bu formlar değerlendirilir ve SGK tarafınca tescil işlemi yapılarak ödenecek olan prim tutarı belirlenir. Genel Sıhhat sigortası primleri hesaplanan ve prim mükellefi bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Toplumsal Güvenlik Kurum’larına öderler.

Gelir Testi Başvurusunda İstenen Belgeler

Genel sıhhat sigortasından yararlanmak isteyenler yaptırmak zorunda oldukları gelir testi başvurusu için yukarıda da anlattığımız benzer biçimde  bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıklarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Buradan gelir testi başvurusu yapılarak istenen belgelerin ibraz edilmesi ile kontrol için müracaat alınmış olur. Muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, 2 tane vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile beraber kaymakamlık binasındaki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına götürüp teslim ederek gelir durumunuza gore yapılacak gelir testi sonucuna gore ödeyeceğiniz prim miktarını öğrenebilirsiniz.

gss

Posta yolu ile kişilere bilgilendirme yapılmaktadır.

GSS Uygulamasının Amacı Nedir?

Genel  sağlık sigortası uygulaması ne vakit başlamıştı. Uygulama ile ne amaçlanıyor, GSS yükümlülere  ne benzer biçimde haklar getiriyor isterseniz GSS hakkında informasyon vermeye devam edelim.

GSS uygulaması 1 .1 2012 tarihinden itibaren, çalışmayan aylık yada gelir almayan yada bunların bakmakla yükümlü durumunda olmayan yurttaşlarımız Genel Sıhhat sigortalısı olarak SGK tarafınca tescil edilmektedir. SGK kurumunun Genel  sıhhat sigortası uygulamasındaki amacı; toplumsal güvencesi olmayan vatandaşlar ile primleri kendileri yada  devlet tarafınca ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır.

Kurum olarak kanunun yürürlüğe girmiş olduğu andan itibaren toplumsal güvencesi olmayan vatandaşları tescil edip, GSS sigortalısı olarak tescil edilen vatandaşların tescil edildikleri tarihten itibaren 1 ay içinde, ikametgahlarının bulunmuş olduğu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yapmalarına müteakip, gelirleri asgari ücretin 3’te birinden düşük çıkarsa primleri devlet tarafınca ödeniyor gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa prim hesaplaması yapılarak hangi prim ödemesine doğal olarak olursa o prim tutarlarını ödemekle yükümlü olmaktadırlar.

GSS Primi 2020 Yılı

Kişinin geliri asgari ücretin 3’te birinden azca doğrusu 981 TL’ den azca çıkarsa bu yurttaşlarımızın primlerinin tamamı devlet tarafınca karşılanıyor ve sıhhat hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Aylık gelirleri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arası olan yurttaşlarımız 88 TL ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Gelir testinde asgari ücret baz alınarak prim hesaplaması yapılmaktadır. GSS primlerini kimin ne kadar ödeyeceği tespit edilen gelire gore belirlenmektedir. Asgari ücretin 3′ te birinden azca ve yüksek olan yurttaşlarımız için GSS prim hesaplama yaparak borç bilgisine ulaşabilir.

Peki herhangi bir toplumsal güvencesi olmayanlar Genel sıhhat sigortası iyi mi dahil ediliyor? Bu durumdaki vatandaşların durumları SGK’ ya online olarak düşmüş olduğu için online olarak durumu düşen vatandaşların durumları tescil ediliyor ve tescil ettikten sonrasında vatandaşlara Genel Sıhhat Sigortalısı oldunuz diye bilgilendirme mektubu gönderilerek kişilerin durumları bu şekilde belirlenmektedir.

E-devlet üstünden genel sıhhat sigortası tescil ve prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir.


About admin

Check Also

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

Ülkemiz toplumsal bir devlet olduğundan gereksinim sahibi vatandaşlara yardımlar sunmaya devam etmektedir. Kamu kurum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>