Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? Nasıl Başvurulur? 2020 (Güncel)

2020 senesinde bankalara borcu olan esnaf emekli ve tüm yurttaşlarımız Kredi sicil affı yasasının yürürlüğe girmesini bekliyor. Bankalara sicil affı için başvuruları yasanın meclisten geçmesinin derhal arkasından yapılabilecek. Peki milyonlarca borçluyu ilgilendiren kredi sicil affından yararlanmak Bankalara Kredi Affı Başvurusu Iyi mi Yapılır? için müracaat şartları neler? Kara listeden çıkmak için nereye başvurmak gerekiyor? Daha ilkin borçlu olanlar sicil affından iyi mi yararlanacaklar? Bankalara müracaat yapmak gerekiyor mu? Borçlulara tekrardan kredi verilecek mi? İşte Tüm detaylar finansdestegi.com’da sizlerle.

Ekonomik tedbirler Kapsamında Poşet Teklifte Sicil Affı Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca geçtiğimiz hafta açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketinde yer edinen ve yasal düzenleme gerektiren tüm tedbirler bu hafta içinde Meclis Genel Kurul gündeminde bulunan poşet yasa teklifiyle hayata geçirilecek.

Korona Virüs salgını sebebiyle alınan ekonomik tedbirlere sicil affı yasası da eklendi. Meclisten geçmesi beklenen poşet teklifte karşılıksız çek ve sicil affı meclis gündemindeki poşet yasa ile hayata geçirilecek. Poşet yasaya sicil ve çek affı da eklenecek.  25 Mart tarihinden önceki karşılıksız çeklerin affı da poşet yasa ile meclisten geçmesi planlanıyor.

TBMM’ den geçecek ekonomik önlemler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek. Karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödenecek.

kredi-sicil-affı

Sicil affı Poşet Yasa İle Hayata Geçirilecek

2020 KREDİ SİCİL AFFI VE BAŞVURU YÖNTEMİ

Kara listede olan ve bu yüzden bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan milyonlarca kişiye sicil affı yasası çözüm getirecek. Hükumet sicili bozuk olanların bankalardan daha kolay finansman sağlayabilmesi için sicil affı yasasını getirdi. Finansman kuruluşlarındaki çeşitli borç bakiyelerini kapatmakta zorluk çeken, aylık taksit ödemelerini zamanında yapmayan ve bu yüzden kredi notu düşük olan ve bankaların kara sıralamasında bulunan hususi ve tüzel kişilerin vakit kaybetmeden bankalara başvuruda bulunması gerekiyor. Kredi sicil affı yasası yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren 6 ay içinde bankalara başvuran hususi ve tüzel kişilere bu sayede beyaz bir sayfa açılacak.  Peki bankalara niçin müracaat yapılıyor? Doğal olarak ki geçmiş borçların tamamının kapatılması ve borç yapılandırma yapmak için müracaat yapılacak.

Kimler Sicil Affına Başvurabilecek?

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren yasa tasarısı TBMM’ den geçmesi planlanıyor. Poşet yasa ile beraber meclisten geçmesi beklenen sicil affı yasası Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olduğu andan itibaren başvuruların başlatılacak. Müracaat için hepimiz yasanın yürürlüğe girmesini bekliyor. Kara listede yer edinen ve kredi notu düşen bankaların esnaf kredilerinden yararlanamayan binlerce esnaf sicil affı yasalaştığında bankalara müracaat yapabilecek.

Bankalara geçmiş borçlarını ödemek ve peşin olarak kapatmak için meydana getirilen başvurular yardımıyla kara listede adı bulunan kişilerin borç ödeme gayreti içinde olmasından dolayı kredi notları yükseltilerek kara listeden çıkması sağlanacak ve kara listeden çıkarak sicilleri temizlenecek. Ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan hepimiz kobi, işletme, tüccar, esnaflar ve hususi kişiler karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve öteki kredi borçlarına ilişkin kayıtları için sicil affından yararlanabilecek.

Sicil affı başvuruları bankalara borçlu olan ve bu yüzden bankaların kara sıralamasında adı bulunan milyonlarca borçlunun umudu olmuş, yasa yürürlüğe girdiğinde artık fena sicile haiz olanlar için yasa finansman problemlerine çözüm getirecek olması beklentileri artırmıştı.

Geçmişte bankalar ile yaşanmış olan sıkıntılar sebebiyle kredi alamayan KOBİ ve hususi kişiler yasanın onaylandığı ve düzenlemenin hayata girmesi ile bankalardan daha kolay kredi alabilecek.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nedir?

Sicil affından yararlanmanın şartları ise oldukça rahat. Borçlular kesinlikle yasa yürürlüğe girmiş olduğu tarihten (altı) 6 ay içinde borçlarının tamamını ödemesi şartıyla aftan yararlanmış olacak. Borcun tamamını peşin olarak ödeyen kişiler haricinde borç bakiyesini toplamını kapatmak için ödeme gücü olmayan hususi şahıs ve kobiler gene altı ay içinde bankalara müracaat yaparak borçlarının yapılandırılmasının talebinde bulunarak borcu 6 ay içinde faizi ile beraber kapatarak aftan yararlanabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Bankalara borç ödeme gayretinde bulunan borçluların banka nezdinde bu gayretleri sebebiyle adları kara listeden çıkarılacak. Doğrusu borcunu ödemek için bankalara müracaat icra eden kişilerin borçlarını kapatma başvurusunda bulundukları için kredi notları yükseltilecek. Bilinmiş olduğu benzer biçimde kişilerin kredi notlarına dair bilgiler KKB de doğrusu Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinde kayıtları tutuluyor. Bankalar KKB kayıtlarını dikkate alamayabileceği de konuşuluyor. Bu durumda bankalar kendi kayıtlarını dikkate alacak ve bankalar mecburi olarak kredi notlarını yükseltmek zorunda kalmayacak doğrusu bankaları mecburi olarak kişilerin kredi notları bakmak için KKB kayıtlarını dikkate almayacakları yasa ile mecburi hale getirilmedi. Bankalara borçlarını kapatarak 6 ay için kara listeden çıkmayan kişiler ise bu durumda bankalara durumlarını denetim ettirmeleri müracaat yapmaları gerekiyor. Geçmişteki tüm borç bakiyesi peşin olarak tamamen ödeyenler yada faizi ile beraber 6 ay süreli tekrardan yapılandıranlar kredi sicil affı yardımıyla kara listeden çıkacak.

Kredi sicil affı yasası neler getiriyor?

Bankalardan kredi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen ve günlerini aksatan kişilerin borç tahsilleri eğer 3 ay içinde ödenmediği tespit edilirse bankalar borcun tahsili için lüzumlu resmi işlemleri başlatabiliyor. 3 ay içinde doğrusu 90 gün süresince borç ödemediğiniz tespit edildiğinde banka borcun tahsili için yasal takip işlemi başlatarak banka avukatına gönderilerek işlemler başlatılıyor. Doğrusu kişiler yasal takibe düşmüş olduğu andan itibaren adları kara listeye alınıyor. Kara listeye giren kişiler bankalardan 5 yıl süresince tüm bankacılık hizmetlerinden yoksun kalıyor Ne bir kredi başvurusu kabul ediliyor ne de kredi kartı başvuruları onaylanıyor. Başvuruları 5 yıl içinde hiçbir şekilde kabul edilmeyen milyonlarca borçlu için yasa büyük bir ümit oldu. Yasadan yararlanmak için şartları yerine getiren hususi ve tüzel kişiler af yardımıyla 5 yıl bekleme süresinden muaf oluyor ve istediği vakit bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı açtırabiliyor tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için önü açılıyor.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Kara listeden çıkanlar bu süre içinde kredi kullanarak bankalara borçlarını zamanında ve tertipli olarak ödeme yaptıklarında kredi notları yükseltilerek bankalara kredi için müracaat yaparak kolaylıkla kredi alabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu yaparak yasa ile kara listeden çıkan hususi şahıs ve tüzel kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi ve 5 yıl bekleme süresinden muaf olması ile bu yıl verilecek devlet destekli kredi ve değişik kredi kampanyalarından yararlanabilmeleri kolaylaştırıldı. İsteyen hepimiz bu yıldan itibaren bankalardan istediği kredi için müracaat yapabilecek.

SİCİL AFFINDAN KİMLER YARALANACAK

  • Kredi sicil affından 6 ay içinde tüm borcunu kapatanlar,
  • 6 Ay içinde borçlarının tümünü ödemek için yapılandırma kredisi kullanan müşteriler,
  • Banka tarafınca kara listeye düşmelerine sebep olan borçları yapılandırılanlar,
  • Borcunu ödemiş olmasına karşın 5 senelik süre sebebiyle halen kara listede olanlar faydalanacak.

SİCİL AFFI BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

Hemen hemen bankalara yapılacak müracaat ile ilgili bir mevzuat yayınlanmadı sadece, kanunun yürürlüğe girmesi ile beraber tüm bankaların kanun gereğince işlem yapmaları gerekiyor. Doğrusu vatandaşlar kanun hükümlerini ileri sürerek, bankalara tekrardan yapılandırma ve borç kapatma başvurusu yapabilecekleri benzer biçimde, kredi sicil affı ile ilgili sicil temizleme ve kara listeden çıkma taleplerinde bulunabilirler.

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartlarının borçlarının 72 aya vadelendirilmesi için mevzuat Resmi Gazete’de yayımlandı. Mevzuat metnine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sicil affının söz mevzusu olmadığı durumlarda ise kara listeden çıkmak için pek oldukça yöntem bulunmaktadır. Sicilin temizlenmesi için borçlarınızı en kısa sürede ödemeniz gerekiyor. Ek olarak bankalardan borç yapılandırması yaparak da kara listeden çıkmanız mümkün olmaktadır. Sadece tamamen sicilinizin temizlenmesi 5 yıl sürecektir.


About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>