Sicil Affı Çıkacak mı? Son Durum Ne?

Geçen yıl tam 3 kez kredi sicil affı yasası gündeme geldi ve 3 kez değişikliğe gidildi. Geçen yıllarda meydana getirilen düzenlemeler ile birçok esnafımız, emeklimiz, çalışanımız sicil affı yasasından yararlandı. 2020 senesinde sicil affı çıkacak mı, bankalar ne süre sicil affı uygulayacak, hangi uyacaklarını açıklayan bankalar hangileri, Halkbank, Vakıfbank, Güvence, İş Bankası, Akbank, TEB, Denizbank yada Ziraat Bankasına borcu olan esnaf ve vatandaşlar aftan iyi mi yararlanacaklar? detaylar haberimizde..

sicil-affı

Sicil affı yasası geçen yıl kabul edildi.

Sicil Affı Yasası Geliyor

Bu yıl itibariyle meclisin gündeminde esnafın yada öteki çalışanların sicil notlarının düzenlemesine ilişkin sicil  affı yasası gündeme geldi. Koronavirüs salgını sürecinde ekonomiye negatif yansımaların önlenmesi için açıklanan ekonomik tedbirlerin yasalaştırılması için hazırlıklarını tamamlayan Hükumet poşet yasayı bu hafta yürürlüğe koyacak.

Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar ile Meclisten geçecek ekonomik önlemler paketinde karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek.

Sicil affı da poşet tasarıya eklendikten sonra, karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödeyerek mahkumiyetten kurtulacak.

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı yasasında buna nazaran kimlerin iyi mi yararlanabileceğini, müracaat şartlarını, iyi mi müracaat yapılacağını, Sicil Affı Yasası isminde haberimizde anlatmıştık.

Sicil Affına Uyacaklarını Açıklayan Bankalar

Poşet yasa ile geçeceği açıklanan sicil affı yasalaştığında bir oldukca esnaf ve tüketici sicil affından yararlanabilecek. Yasa ile bankalara olan borcun tamamının 6 ay içinde kapatılmasını yada borcun 6 ay içinde yapılandırılmasını ve bunun neticesinde borçlunun 5 senelik kara sıralaması süresini beklemesine gerek kalmayacağı şeklinde düzenlemeler yapılıyor.

Sicil affı yasası meclisten geçtiğinde bankalara olan ve hemen hemen ödemedikleri borçlarının tamamının silinmesi bankalar tarafınca talep edilebilecektir.

Kara listede olması sebebiyle; KOSGEB tarafınca verilen faizsiz kredi ve bankalara borcu olan esnafımızın bankalara sicil affı kapsamında yapılandırma için başvuruda bulunabilecek.

Esnaflara, emeklilere ve çalışanlara ön görülen sicil affı uygulamasında bankalara olan borcun ödenmeden yada yapılandırılmadan kişilere tertemiz bir sayfa açılması yada kara listeden silinmeleri mümkün değildir.

Eğer Meclise sunulan poşet yasa ile sicil affına ilişkin yeni bir düzenleme kabul edilirse, Sicil Affı Yasası olarak finansdestegi.com informasyon arşivimizde yayınlanacaktır.

Geçen yıl yürürlüğe giren Sicil Affı Kanunu Metnini buradan inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçlarına İlişkin Sicil Affı Düzenlemesi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen sicil affı uygulamasında bankalara kredi kartı borcu olan vatandaşlar, borcun tamamını ödemek suretiyle bankalara müracaat yapabilecekler.. Bankalar Resmi Gazete’de piyasaya sürülen bu sicil affı uygulamasını yerine getirmedikleri durumda, tüketicilere yargıcı heyetleri yada yargı yolu açılabilmektedir. Sadece bu düzenlemelerin hiçbiri bankanın sizlere tertemiz bir sayfa açarak kredi verme mevzusunda mecburi oldukları anlamına gelmemektedir.

Sicil Affı Yasası Haricinde Kara Listeden Çıkma Yöntemi

  • Eğer bankaların kara listesinden çıkarak sicilinizin temizlenmesini istiyorsanız;
  • Borçlu olduğunuz bankaya müracaat yaparak, kara listeden çıkmak istediğinizi ve buna ilişkin borçlarınızın yapılandırılmasını talep edin.
  • Öteki bankalara olan borçlarınızı yada ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinizi kapatın.
  • Eğer banka borcun yapılandırılmasına pozitif bakmaz ise, öteki bankalardaki borç yapılandırma kredilerine başvurun.
  • Banka kredileri, kredi kartları ve benzer mevzulara ilişkin Devletin yapmış olduğu düzenlemelerin yer almış olduğu ve yayınlandığı feysbuk sayfamızı aşağıdaki beğen butonuna tıklayarak takip ediniz!

Müjde. Vergi borcu yapılandırmasının son zamanı kaçırmayın.


About admin

Check Also

Dolar Düştü Fiyatlar Neden Düşmüyor? 2020 Tahminleri

Ağustos ayında yükselen kur ile beraber dolarda yaşanmış olan artış fiyatlara da yansıdı. 7 lirayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>