Sıfır Faiz KOSGEB Başvuruları Ne Zaman? Esnafa Faizsiz Kredi

KOSGEB tarafınca başlatılan, geçtiğimiz yıl 400 binden fazla esnafın hak kazanılmış olduğu sıfır faizli KOSGEB programının bu yıl tekrardan verilip verilmeyeceği bilinmese de, binlerce esnafımız tarafınca 50 bin tl. faizsiz kredi için meraklı bekleyiş başladı. KOSGEB 2020 senesinde esnafa 50 bin tl. faizsiz kredi verecek mi? Verirse şartları neler olacak? Geçtiğimiz senesinde müracaat yapanlar faydalanabilecek mi? İşte detaylar..

esnafa-faizsiz-kredi

50 bin TL. faizsiz kredi şartları nedir?

Sıfır Faiz KOSGEB 2020 Senesinde 50 Bin Tl. Kredi Verecek mi?

Uygulama geçtiğimiz yıl başladı ve toplamda 244 bin esnafımız KOSGEB’in yolunu tuttu. iki yıl ilkin bütçe olanakları dahilinde, Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı bir tek 15 bin kişiye verileceğini müjdeledi ve söylediği benzer biçimde de oldu.

15 bin KOBİ ve esnaf 50 bin lira faizsiz krediden faydalandı ve o yıl başkan olan sayın Faruk ÖZLÜ şu müjdeyi verdi.

Bu sistemin daha kolay bir hale getirileceğini ve TUİK verileri esas alınarak il kotaları belirleneceğini, işletmelerin ölçeklerine nazaran orta ölçekli, ufak ölçekli ve mikro ölçekli işletmeler olarak başvuruların sıralanacağını belirtti.

Doğal olarak bundan yararlanmak için desteklerden yararlanma mevzusunda yasaklı olmamak, geçtiğimiz yıl başvuran 244 bin 980 işletme içinde faydalanan 15 bin kişinin içinde bulunmamak gerekiyordu.

Geçtiğimiz yıl 10 Şubatta gösterilen bu duyuru ile 9 banka ile antak kalma yapılmış oldu. KOSGEB Bu aşamada bir tek 50 bin tl. faizsiz kredinin faiz kısmını karşılarken, ana para ödemesini esnaflar yapacaklardı. Sıfır faizli esnaf kredisinin;

 • İlk 12 ay (1 yıl) ödemesiz,
 • Ödemeler 3 er aylık periyotlarla 3 yıl içinde,
 • Teminata gerekseme duyanlar KGF Esnaf Kefalete başvurabileceklerdi.
Sıfır Faiz KOSGEB

Sıfır Faiz KOSGEB

Geçen yıl 400 binden fazla esnafımız KOSGEB’e sıfır faizli kredi için başvurdu ve Bakanlık 461.167 esnafımıza toplamda 11 milyar Tl. kredi verilmesine karar verdi. Sadece her ne kadar KOSGEB bu sonucu almış ise de, bir tek faiz kısmını karşılayacağı için, anlaşmalı 9 bankanın şartlarını da taşıyor olmak gerekiyordu. Eğer KOSGEB 2020 senesinde tekrardan bu şekilde bir sıfır faizli 2020 kredi uygulaması başlatırsa, gene aynı şekilde 9 bankanın şartlarını taşımanın gerekeceği değerlendiriliyor.

Bankaların bazı esnafları daha ilkin ki borçları, ipotekleri ve hacizlik durumları sebebiyle kapıdan çevirdikleri, tırpanladıkları, ev yada otomobil ipoteği istedikleri öne sürüldü. Her ne kadar Sayın Başbakanımızın bankalardan esnafa destek olun talebi olsa da, kredi teamülleri bunu gerektiriyordu. Bu sebeple borç batağında olan bir esnaf, çekmiş olduğu 50 bin TL. nin faizini KOSGEB ödese de, ana parayı ödeyecek durumda değildi.

Geçtiğimiz dönemde başvurular sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden yapılmıştı. Eğer 2020 senesinde sıfır faizli olarak bir kredi verilecek olursa başvurular aynı sayfa üstünden alınacaktır.

Esnafa Faizsiz Kredi Verilecek mi?

Geçtiğimiz yıl 400 binden fazla esnaf sıfır faizli krediye hak kazansa da, krediye müracaat yapmak isteyen ne kadar esnafın kalmış olduğu bilinmiyor. Bu sebeple geçtiğimiz yılda KOSGEB her insana ön onay verdiği için, borçlu olmayan ve kriterleri bankaların taleplerini karşılayan esnafların %95’i 50 bin tl. faizsiz krediden yararlandı. Eğer KOSGEB sıfır faizli kredi paketi uygulaması başlatırsa;

 1. İki yıl ilkin faydalanan 15 bin esnaf  hariç tutulabilir,
 2. Geçen yılda 50 bin tl. faizsiz kredi çeken esnafa da verilmez,
 3. Geçtiğimiz 2 yılda müracaat yapmış olup, ön onay alan esnaflarımız kredi notları yada sicilleri sebebiyle bankalardan geri çevrilmiş iseler,  tekrardan müracaat yapmış olup, bankalar uygun görmüş olduğu taktirde faizsiz krediden yararlanma ihtimalleri üstünde durulabilir.
 4. Kredi sicil affı yasası kapsamında, bankalara olan temerrüte düşen borçlarını ödeyen, yapılandıran esnafların da faizsiz krediden  faydalanmaları söz mevzusu olabilir.
Esnaflarımıza Faizsiz Kredi 2018 yılında verilebilir. Bu destek gündeme gelebilir.

esnafa faizsiz kredi

KOSGEB kredi faiz desteği halen etken olan 14 programdan biridir. Bu programların listesini bu sayfadan görebilirsiniz. Uygulamanın belirli amaçları vardır. Bu amaçlar şunlardır;

 • Internasyonal düzeyde rekabet etme gücünün sağlanması,
 • Esnafların işyerlerine eleman almaları ve istihdam ortamının sağlanması,
 • Paraya gerekseme duyan esnafın Devlet tarafınca desteklenmesidir.
KOSGEB sıfır faizli kredi desteğini 2008 yılına kadar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank (Kamu Bankaları) aracılığı ile vermiş olup, 2008 yılından sonrasında vatanımızda hizmet vermekte olan öteki hususi bankalarda antak kalma yaparak listeye eklenmişlerdir.
Verilen destek şuan için 50 Bİn Tl. olarak uygulanıyor ve Bakanlar Kurulu sonucunda da;
 • İşletme başına 300 bin lirayı geçemeyeceği,
 • En fazla 4 yıl vade yapılabileceği, (1 yıl ödemesiz 3 yıl 3’er aylık ödemeli uygulanıyor)
 • Yasaklı olan KOBİ’lere verilmeyeceği belirtilmiştir.
Sıfır Faiz KOSGEB  Başvuruları başlarsa, bazı esnaflarımız gene bankalar tarafınca geri çevirileceklerinden kaygı etmektedir. 2020 yada 2023 senesinde dahi olsa, eğer ana para veren yerli yabancı mevduat ve katılım bankaları ise, Devlet bankanın parasının geri ödenmeyecek yada geri ödenmesinde sorun olabilecek bir durumda, dağıtılmasını sağlayamaz. Verilen desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerimiz
 • Eğer KOSGEB’e daha ilkin kayıt yaptırmamış iseler, kayıtlarını yaptırarak bildirge vermelerini
 • KOSGEB beyannamelerini güncellemeleri
 • Eğer herhangi bir borç sebebiyle bankaların kara listelerinde bulunmakta iseler, bu borcu ödemeleri ve kara listeden çıkmak için lüzumlu adımları atmaları,
 • Bankalara kredi sicil affına atıfta bulunarak müracaat yapmaları ve 5 senelik sicil temizleme süresini beklemeden kara listeden çıkmayı talep etmeleri
kosgeb-destekleri

Kosgeb destekleri

tavsiye edilmektedir. Hükumet tarafınca Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına ayrılan ve KOBİ’ler için uygulanacak destek ve teşvik programları dahilinde, sıfır faizli kredi programı için herhangi bir ödenek ayrılmaz ise, başvuruların alınması gündeme gelmeyebilir. Bu kapsamda hiçbir esnaf yada girişimciyi alacağı 50 yada 100 bin liralık desteği hesaplayarak girişimde bulunmamasını önermekteyiz.

2020 senesinde esnaflarımız düşük faizli esnaf kefalet kredisi imkanlarından da yararlanabilirler.

Kosgeb 2020 Destekleri

Kosgeb tarafınca girişimciler 2020 senesinde da verilmeye devam edecektir. 50 bin TL hibenin yerine yeni yılda geleneksel girişimciler tarafınca 60 bin TL, ileri düzeyde girişimciler ise 360 bin TL hibeler ile desteklenecektir. Destek sunar ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>