Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Sonuçları Açıklandı

2020 tarihinde tüm esnafa verilecek olan KOSGEB işletme faiz destekleri neticeleri nihayet açıklandı. Kazananlar sıralaması ve sifir faiz 2020 kosgeb gov tr müracaat neticesinde destek almaya gerçek sahibi olan esnafımızın izlemesi ihtiyaç duyulan yol haritasını sizler için sayfamızda yer verdik. İşte KOSGEB anlaşmalı bankalar ile başvurunuzun iyi mi yapabileceğiniz ve sizden bankalar tarafınca talep edilen şartlar.

NOT: 2020 BAŞVURULARI BAŞLAMADIĞI İÇİN SONUÇLAR HAKKINDA NET  BİR BİLGİ ŞUAN İÇİN VEREMİYORUZ.

Sonuçlar En Sonunda Açıklandı

2019 tarihinde verilmesi planlanan KOSGEB işletme faiz desteği 28 şubat 2017 evveliyatına ertelenmiştir. KOSGEB’ in resmi sitesinde yaşanmış olan sıkıntılardan dolayı bu şekilde bir karar alındığını zannediyoruz. 28 şubat evveliyatına sarkıtılan karar açıklamasında Başbakanımız 460 bin 167 işletme sahibine bu kredinin verilmesine karar verildiğini deklare etti. Hak sahiplerine sistemde yer edinen cep telefonları aracılığı ile KAZANDINIZ mesajı gelmesi gerekmektedir. Sistemde yer edinen cep telefonlarınıza bu bildiri geldi ise 28 şubat 2017 zamanı itibarı ile daha ilkin antak kalma sağlanmış olan bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kendisine herhangi bir niçin ile SMS yada e-mail gelmediğini düşünen esnaflarımız BURADAN başvuruları neticelerini tekrardan öğrenebilirler.

Başbakanımızın izahat metni

Başbakanımızın canlı yayında yapmış olduğu gurup toplantısında esnaflar ile ilgili konuşma metni aynen ” Geçtiğimiz haftalarda duyuru ettiğimiz, KOSGEB aracılığı ile Minik ve Orta Ölçekli İşletmelere lüzumlu şartları sağlamaları durumda 3 yıl vadeli faizsiz kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu kredi 50 bin TL kadar olacak 20 bin ile 50 bin TL ödenecek ve bu bağlamda 460 bin işletmeye bu krediyi verme sonucu aldık KOSGEB şartları elde eden bu kadar işletme kredi verilecek. Kredi verme işlemi bugün başlıyor, hayırlı uğurlu olsun. Bu bağlamda esnafımıza, küçül işletmelerimize ortalama olarak  11 milyar lira nakit kaynak sağlıyor. Ödemeler işletmenin senelik cirosuna gore 20 bin ile 50 bin içinde değişiyor. İlk yıl ödeme yok ikinci yıl da faiz yok almış olduğu parayı eşit taksit ile ödenecek ” dedi. Başbakan sonrasında bizimde devamlı olarak altını çizdiğimiz şeklinde öncelik olarak daha fazlaca gereksinim duyan ufak esnaf gözetilmiştir dedi. Son olarak ise Başbakan geçtiğimiz gün gene vergi borçlarını ödeyen esnafımıza %5 indirim sağlayacak olan yasa görüşülüp kabul edildiğini söylemiş oldu

Antak kalma sağlanan bankalar

Kazandığınıza dahil onay SMS aldı iseniz müracaat işlemlerini aşağıdaki 9 bankadan herhangi birine yapabilirsiniz.

  • Hususi bankalar; Ankbak, Denizbank, Güvence bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi bankası, İş bankası
  • Kamusal bankalar; Türkiye Vakıflar bankası, Ziraat bankası, Halk bankası

Kazanan gerçek sahibi kobi faizsiz kredisini iyi mi alacak ?

SMS ile kazanan esnafımız bahsedeceğimiz 4 adımda KOSGEB anlaşmalı olan bankalardan sıfır faizli kredilerinin sahibi olacaktır. Bunun için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan..

  1. İlk olarak sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden giriş yaparak kazandığınızı gösteren sayfanın çıktısını almanız gerekmektedir. Iyi mi giriş yapacağını bilmeyen esnaflarımız BURADAN işlemlerini sağlayabilirler.
  2. Banka tarafınca onay aldıktan sonrasında sitemizde de yer edinen kobi beyannamesi doldurma işlemi yapılır, eğer var ise beyannameler güncellenmesi gerekmektedir. Doldurulan bildiri KOSGEB tarafınca onay verilmektedir.
  3. Başvuruda bulunduğunuz bankada sizden bazı evrakları talep edecektir. Bu evrakları da en kısa sürede tanzim ederek müracaat yaptığınız anlaşmalı bankaya vermeniz gerekmektedir.
  4. Banka yaptığınız başvuruyu inceler. İncele sonrasında banka eğer başvurunuzu onaylar ve KOSGEB de meydana getirilen başvuruya onay verir ise sıfır faizli 50 bin TL kadar olan kredinizi alabilirsiniz.
sifir faiz 2017 başvuru yol haritası

sifir faiz 2017 müracaat yol haritası

20 bin TL ile 50 bin TL içinde belirlenen oranlar esnafın senelik net satışına gore belirlenmiştir. Hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir.

faizsiz kedi 2017 dağılım listesi

faizsiz kedi 2017 dağılım sıralaması

Şartlar nedir?

2019 senesinde verilecek olan esnaflara işletme faiz desteklerinde sizin de bildiğiniz şeklinde devamlı olarak KOSGEB şartlarına uygun işletmeler den bahsedilmiştir. Bu şartların ilk başlangıcında özellik ile güvenlik soruşturmasından başarıya ulaşmış bir halde geçen işletmeler ön planda tutulmuştur. Kısaca buda demek oluyor ki FETÖ ve PKK yada öteki ülkemizin terör sıralamasında yer edinen gruplar ile bir bağlantınızın olmaması anlamına gelir. Her ne kadarda sıklık ile belirtilmese de bizim kanaatimize gore devlete vergi borcunuzun da olmaması gerekmektedir. SGK, bağ kur şeklinde borçlarınız var ise onların ödenmesi yada yapılandırılması istenilecek tir.

Bankalarda koşul arayacaktır !

Kıymetli esnaflarımız, 2018 yılının sonunda verilen sıfır faizli 50 bin TL de bildiğiniz şeklinde birde yedek kazanlar sıralaması oluşturulmuştur. Oluşturulan bu listenin amacı bankalardan geri dönen esnafın yerine yedeklerin başvuruda bulunması olanağı sağlanmasıdır. Kısaca paranın garantörlüğü bankada olacağı için sicili bozuk ve ödeme koşullarına uygun olmayan esnaflarımıza bankalar güçlük çıkarabilir. Bu durumda yer alanlar için ise devlet KGF 2019 yılı başvuruları için devlere sokmuştur. Kredi Güvence Fonu size kefalet sağlayacak ve büyük olasılık ile faizsiz kredi desteğinizden yararlanmanız için bu tür engelleri geçmenize destek olacaktır.

About admin

Check Also

KGF Kredi Garanti Fonu Nedir? Kimlere Verilir?

KGF kısaca Kredi Güvence Fonu nedir? Sorusuna en fazlaca dört gözle beklenen 30 sual ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>