Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2020 300 Bin TL. Başvuru Şartları

Esnafımızın kredi faiz desteğine gereksinim duyduğu anda KOSGEB devreye giriyor ve anlaşmalı bankalardan 300 bin liraya kadar kredi çekecek olan esnaflarımızın kredilerinin faiz kısmını KOSGEB karşılıyor. Bu program dahilinde esnaflarımızın ve KOBİ’lerin başvurularını almaya devam ediliyor.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Amacı Nedir?

Aslolan amaç orta ölçekli ve ufak işletme sahiplerinin nakit gereksinimlerine finansman sağlamak olsa da, esnafında istihdama destek olması, üretimde kalite standartını yükseltmesi ve internasyonal düzeyde rekabet enerjisini yükseltmesi planlanıyor. Esnafa sıfır faizli kosgeb kredisi senesinde bu amaçla veriliyor.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Vadesi ve Miktarı

KOSGEB Türkiye’de hizmet vermekte olan BBDK kayıtlı yerli ve yabancı bankalar ile yapacağı protokol neticesinde paranın alınacağı bankayı tespit etmektedir. Protokol sonrasında günümüz koşullarında uygun bir faiz oranın belirlenmekte ve azami 4 yıl (48 ay) vade yapılabilmektedir. Daha ilkin Sıfır faiz kosgeb başvuruları sorusunu yanıtladığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kobi’lerin kredinin ilk başlangıcında ekonomik açıdan kendini toparlaması için bir geri ödemesiz dönem belirlenebilmektedir. Bu geri ödemesiz dönem bankalar ile meydana getirilen görüşmelerde kararlaştırılır ve protokol metninde bu döneme tebliğen yer verilir.

300 Bin lira tutarında ki destek miktarı her bir esnaf içindir. Bu meblağ geçtiğimiz 2 yılda verilmiş olan ve sıfırfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden müracaat meydana getirilen projelerden ayrı bir programdır.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi  Şartları Nedir?

 1. Esnafın daha ilkin bu destekten faydalanmamış olması gerekir.
 2. Müracaat tarihinde işletmenin etkin durumda olması vergi kaydı bulunması gerekir.
 3. Kobi’nin KOSGEB kaydı yapılmış olmalı ve beyannamesi güncel olmalı. Eğer e-KOBİ kayıt ve bildiri işlemi yapılmamış ise yapılmalı.
 4. Esnafın kullanacağı kredi anlaşmalı bankalardan sağlanır. Bu doğrultu da bankalar ile meydana getirilen protokolde belirtileceği suretiyle, daha evvel bu banka yada BBDK’ya kayıtlı öteki bankalardan kullandığı kredi ve kredi kartlarının borçları öteki yıla sarkarken sarkan yada kara listede bulunması sebebiyle başvuruları banka tarafınca reddedilebilir. Bunun sebebi KOSGEB’in bir tek faizi ödemeyi taahhüt etmesidir.
 5. Bakanlık tarafınca programa ayrılan bütçede yer almakta olan ödenek miktarı bitirildiğinde, KOBİ’lere verilen destek durdurulmaktadır.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Geçtiğimiz dönem protokol imzalanan kosgeb anlaşmalı bankalar şunlardı;

 1. Akbank,
 2. Ziraat Bankası,
 3. İş Bankası,
 4. Denizbank,
 5. Yapı Kredi,
 6. Qnb Finansbank,
 7. Vakıfbank,
 8. Güvence,
 9. Halk Bankası

2020 senesinde bu bankalar ile tekrardan antak kalma yapılıp yapılmayacağı ve protokol hükümlerinde hangi bankaların yer alacağı hemen hemen belli değil.

Geçtiğimiz dönem yaşanmış olan bazı aksaklıkların bu yıl da yaşanmaması için şu tavsiyelerde bulunmak isteriz.

Müracaat tarihinden ilkin lüzumlu hazırlıkları tamamlayın. Açıklanan tarihten ilkin esnafın tüm evraklarını tamamlamış olması yararınadır. Zira bu tarihte müracaat yoğunluğu yaşanacağından dolayı evraklarını hazırlamayan, bildiri vermeyen esnaflar sorun yaşamaktadırlar. Bilhassa de yoğun başvurudan meydana gelen sunucu yoğunluğu hatası yüzünden birçok esnaf destekten faydalanamamaktadır. Müracaat şartları hakkında yönetmeliği incelemenizi tavsiye ederiz.

kosgeb-destekleri-2019

Kosgeb anlaşmalı bankalar vasıtası ile girişimcilere destek verecektir.

Bankalarda ki KKB Notunuzu Paklayın!

Geçen yıl sicil affı yasası yürürlüğe girdi. Borcu olan esnaf, bankaya gidip borcunun tümünü bir kerede ödeyebiliyor yada borcunu taksitlendirebiliyor. Bu sicil affı yasası hem gereksinim kredilerine hemde kredi kartları için geçerli oldu. Bu kapsamda halen bankalarda bulunan ödenmemiş borçlarınız var ise ve bu sıfır faizli KOSGEB kredisi çekmenize engel olacaksa, şimdiden gereğini yapmanızı tavsiye ederiz.

Kosgeb 2020 senesinde da girişimcileri desteklemeye devam edecektir. Sadece girişimciliği geliştirme programı geçtiğimiz yıl sonunda nihayetlenmiştir. Kurum 2020 senesinde yeni destek programları ile girişimcileri desteklemeye devam edecektir. Kurum tarafınca verilen destekleri incelemek için tıklayınız.

Kosgeb’ in yanı sıra kaymakamlıklara bağlı olarak etkinlik gösteren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca 15 bin TL bağışlama destek sağlanmaktadır. Bu desteklere de başvurabilirsiniz. Bankaların girişimcilere verdiği oldukca değişik krediler de vardır. İhtiyaç kredilerinin yanı sıra Kobi kredileri,  işyeri alma kredileri vb. kredilere müracaat yapabilirsiniz. Kredi notu yüksek olanların bu kredilerden yararlanmak için tek yapmaları ihtiyaç duyulan banka şubelerine giderek mevzu ile ilgili detaylı data almak olacaktır.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>