Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi?

Sıhhat ocaklarında verilen Aile Hekimliği Hizmetlerinden yararlanmak için illa sigortalı olmaya gerek kalmamıştır sigortasız olanlarda  doğrusu toplumsal güvencesi olmayan ve işi olmayan olanlarda sıhhat ocaklarında Aile Hekimliği Hizmetinden yararlanabilir. Sıhhat ocaklarındaki doktorlara muayene olmak isteyenler MHRS sisteminden buluşma alabilecekleri şeklinde, Sıhhat ocaklarına giderek sıra numarası alarak muayene olabilirler. Sıhhat ocağında muayene olanların muayene ücretleri, eczaneden ilaçları temin ederken sistemden gözükmektedir ve ilaçlar yazılan reçete ile alınırken birlikte ödenerek ilaçlar ile beraber muayene tutarı ödenerek sıhhat hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

sağlık-ocağı

Sigortasızlar sıhhat ocaklarında muayene olabilirler.

Sigortasız Muayene Tutarı Ne Kadar?

Toplumsal güvencesi olmayan, herhangi bir  işte çalışmayan ve sigortasız olanların Kaymakamlıklarda ki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek gelir testi yaptırmaları ve meydana getirilen gelir testi sonucunda hesaplanacak olan Genel Sıhhat sigortası prim borçlarını tertipli ödeyerek sıhhat hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilirler.

Genel Sağlık sigortası primleri  asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Her insanın ödeyeceği GSS primleri değişim göstermektedir. Bu sebeple gelir testinde o hanede yaşayan kişilerin eş, çocuk büyükanne ve büyükbabanın aylık gelirlerinin toplamlarının şahıs başına düşen gelirlerinin asgari ücretin üçte birine denk gelen rakamlarına gore hesaplanarak belirlenen GSS primlerini  ödeyerek sıhhat hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmak mümkündür.

Sıhhat ocaklarında muayene olanlarda Genel sıhhat sigortası kapsamına giren ve GSS primlerini tertipli ödeyen kişilerde ücretsiz bir şekilde muayene olabilirler. Bunun haricinde toplumsal güvencesi olmayan, GSS primlerini ödemeyen, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunan kişinin GSS kapsamı haricinde kalan kişiler sıhhat ocaklarındaki sıhhat hizmetlerden muayene ücretleri kesilecektir. Bu ücret ilaçlar eczaneden alınırken alınacak tutara ilave edildikten sonra eğitim edilmektedir.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi

Şu demek oluyor ki sıhhat ocağından alınan sıhhat hizmetinin bedeli ilaçların üstüne ilave edildikten sonra kişilerden eğitim edilir. Bunun için her muayene sonrasında ödeyeceğiniz muayene tutarının ne kadar olduğuna dair eczaneden alıntı alarak ödediğiniz muayene tutarının takibini yapabilirsiniz. Haksız yere alınan muayene ücretlerine itiraz etmek için kesinlikle eczanelerden alınan makbuza gerekseme olacağından, satmaca ile beraber kesilen muayene  tutarının makbuzunu da eczaneden almayı unutmayınız. Bu makbuzlar Gelir testi yaptırdıktan sonrasında ilçe Kaymakamlıklarında ki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından talep  edilen yardımlarda ibraz edilerek makbuzun karşılığında tutarı Kaymakamlıktan geri alabilirsiniz.

Gelir testinin iyi mi yapılacağını SGK gelir testi başvurusu linkinden öğrenebilirsiniz.

Sigortasız Hastalardan Alınan  Devlet Hastane Muayene Tutarı Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti olan 30 TL muayene tutarı ödeyerek sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirler ve vezneden verilen paralı hasta muayene ücret makbuzunu da ilçe Kaymakamlıklarında ki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ibraz ederek sizden alınan tutarı geri alma imkanınız olacaktır bundan dolayı makbuzları atmayınız ve tahsili için vakfa ibraz ediniz.

Sigortasız ve işi olmayan olanlar Aile hekimliği hizmeti almak için sıhhat ocaklarına giderek muayene olabilirler.

Ek olarak konuk olarak bir yerden bir yere gidenler konuk hasta olarak aile hekimliklerine muayene olabilirler. Yaşanılan bölgedeki aile hekimliğini de değişiklik yapmak istediğinizde bu talebiniz pozitif olarak karşılanır. Ek olarak işi olmayan fakat genel sıhhat sigortasına sahipseniz de istediğiniz aile hekimliklerinde ve sıhhat ocaklarında muayene olmanız mümkündür. Konuk hastalardan extra ücret talep edilmemektedir. Sadece bulunduğunuz bölgede 3 aydan fazla kalacaksanız doktor değişikliği yapmanız gerekiyor.

Muayene Katılım Tutarı

Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, hususi hastaneler ve üniversite hastanelerinde muayene olduğunuzda SGK tarafınca ödenen bedeller haricinde sizden ücret talep edilmektedir. İlaç kesintilerinin maaşınızdan yapılmasının yanı sıra bir kısmı da gene kurum tarafınca ödenmektedir. Sıhhat hizmeti alanlar tarafınca ödenen tutarlara katılım oranı adı verilir. Bu hisse emeklilerden yüzde 10, çalışanlardan ise yüzde 20 oranında alınmaktadır.

Emeklilerin ilaç katılım payları maaşlarından meydana getirilen kesintiler yolu ile eğitim edilir. Çalışanlar ise ilaç kesintilerini eczanelere öderler. Sigortalıların güncel muayene ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Devlet hastanelerinde 6 TL
  • Hususi sıhhat hizmeti verilen yerlerde 15 TL
  • 2. ve 3. sıhhat hizmetlerinde 7 TL
  • Üniversite hastanelerinde 8 TL olarak ödeniyor.

Diş muayenesi ve ayakta muayene ücretleri ile eczaneye yapılmaktadır.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>