Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası (Ücretsiz Hizmet)

Genel Sıhhat Sigortası Nedir?

1 Ocak 2012 Tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Toplumsal sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası kanunu ile devletimizde yaşayan her insana GSS olma zorunluluğu getirilmiştir. Sigortası Olmayanlara Genel Sıhhat Sigortası yapılması zorunludur. Herhangi bir kapsamda GSS yada Genel Sıhhat Sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu şahıs statüsünde bulunmadığı tespit edilenler SGK tarafınca asgari ücret üstünden hesaplanan prim tutarına gore tescil edilirler. Genel  Sıhhat sigortası kanunu ile tüm vatandaşlar SGK kurumunca  tek bir çatı altında toplanmıştır. Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan yada ilgili kanunlar gereği herhangi bir yerden aylık yada gelir almayan, ailesinden sıhhat sigortasından yararlanmayanlar gelir testi yaptırarak Genel Sıhhat Sigortası primleri ya devlet tarafınca ödenmektedir ya da aşağı bir tutarda ödenmesini sağlayabilirler.

GSS Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Bunun için ilk olarak GSS sıhhat durumunuzu öğrenmelisiniz. Bu durumunuzu öğrenmek için www.sgk.gov.tr web adresinden e sgk sekmesinden e hizmetler başlığını tıklayıp, T.C kimlik numaranızla sorgulama yapmalısınız. Gene sistem üstünden sıhhat provizyonu alıp almadığınızı da öğrenebilirsiniz.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası

Sigortası Olmayanlara Genel Sıhhat Sigortası

Kanunun 60 ncı maddesinin G bendi kapsamında tescil edilmiş olmanızı görmeniz halinde, ikametiniz bulunmuş olduğu ilçedeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek Gelir testi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Gelir testi başvurusunda kimliğinizi görevli kişiye ibraz ederek herhangi bir işyerinde çalışılmadığının tespiti ile tescil işlemlerinin yapılması halinde ilgili kanunun g bendi kapsamında başvurunuz kabul edilecektir. Kurumdaki görevlinin müracaat esnasında sordurulmuş olduğu sorulara eksiksiz yanıt verip müracaat işlemini tamamladıktan sonrasında ödeyeceğiniz prim tutarı en geç 1 ay içinde  kısa süre içinde ödenecek prim tutarı tarafınıza iletilecektir.

Gelir testinde belirleyici unsur asgari ücrettir. Asgari ücretin 3 te biri ve altında gelir haiz olan kişilerin prim tutarları devlet tarafınca karşılanırken, asgari ücretin tamamı ve üstünde çıkan prim tutarları ise SGK kurumuna ödeme kanalları ile tertipli olarak ödenmelidir. Gelir testinde gelir testi yaptıran kişinin yaşamış olduğu hanedeki şahıs sayısının, bu kişilerin toplam gelirlerinin şahıs başına düşen gelir miktarı ile asgari ücret baz alınarak hesaplama yapılarak ödeyeceğiniz GSS prim tutarı hesaplanarak belirlenir.

Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca eğer başvurunuz uygun görülürse, gelir testi işlemlerine başlanır ve en geç 1 ay içinde sonuçlandırılır.

gss

Gelir Testi Sonucu Iyi mi Öğrenilir?

Gelir testi sonucunuzu bir tek müracaat yaptığınız Vakıftan öğrenebilirsiniz. Buna ilişkin müracaat yapanlara ek olarak bir bilgilendirme yapılmayacaktır. Meydana getirilen gelir testi sonucuna gore tescil kaydınız güncellenir. Böylelikle daha ilkin adınıza oluşturulan GSS prim tutarlarınız silinebilir yada daha azca tutarlara düşürülebilir. Bu yüzden gelir testi yaptırmanız önemlidir.

Genel sağlık sigortası gerekli evraklar ve belgeler için tıklayınız!

Hastaneye başvurmadan ilkin Genel sıhhat sigortasından yararlanıp yararlanamadığınız mevzuları hakkında SGK web adresine giriş yaparak data edinebilirsiniz.

Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanununun 5510 sayılı  60 ıncı maddesince Mecburi Genel sıhhat sigortası kapsamından yararlanabilmek için kişilerin yerleşim yerinin Türkiye olması şartı aranmaktadır. Türk vatandaşlar mecburi olarak, yabancı ülke vatandaşları ise talepleri ile genel sıhhat sigortası kapsamına alınır. Genel sıhhat sigortası prim tutarı için tıklayınız.


About admin

Check Also

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet’in Taktığı Diş Protezi Yenileme Süresi Ne Kadar? Ana dişlerimizi bir çok süre geçirmiş olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>