Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Desteği 2020

Her insanın bilmiş olduğu benzer biçimde Kosgeb bağışlama desteklerini kesinlikle girişimci sertifikası alma şartı ile hazırlanan proje karşılığında veriyor. Girişimcilere sağlanan bağışlama destekleri iyi mi alınıyorsa Solucan üretim tesisi açılışın için de aynı şartları yerine getirmeleri talep ediyor.

Kosgeb Uygulamalı girişimcilik eğitimine başlayıp buradan girişimci sertifikası alarak, şirket kurup solucan üretim tesisi için proje hazırlayarak kosgeb desteklerinden yararlanabilmek mümkün.

Bu destek sunar ilk olarak İşletme kurum desteği adı altında 2000 lira olarak sorgusuz sualsiz verdiği destektir. Arkasından makine döşem desteği olarak maksimum 18 bin lira olarak verdiği makine desteği veriliyor. Mesela 10 bin lira + KDV tutarında üretim havuzu var. Bu üretim havuzunun % 60′ ını girişimciye belirli bir süreçte geri ödemesini yapıyor. Bu 10 bin liralık üretim havuzu için 3 değişik yerden fiyat teklifi olarak proforma satmaca alınıyor. Bu fiyat teklifi olarak alınan proforma faturaları Kosgeb’ e sunarak bunlar içinde fiyat olarak en uygun olanını seçerek onaylıyor. Girişimcilerde giderek kendi şirket hesaplarından üretim havuzu olarak makineyi aldıkları şirketlerin hesabına havale yapılmak suretiyle ödemesi yapılıyor. Ödeme yapıldığına dair satmaca ve dekont ile Kosgeb ‘e giderek yetkililer makinenin kontrolünü yaptıktan sonrasında onay vermeleri halinde birkaç ay içinde % 60’ ını iade ediyor. 10 bin liralık üretim havuzunun 6 bin lirası bu şekilde alınmış olur. Bunun benzer biçimde öteki makinelerde de aynı yöntemi uygulayarak geri ödemeler alınabilmektedir.

Mesela elek makinesi, havuz, ısıl işlem makinesi, tartı benzer biçimde birçok makine tesisatta maksimum 18 bin lira olarak Makine ekipman desteği veriliyor.

Solucan gübresi üretimi

Solucan gübresi üretimi

Şu detaya da değinmek gerekirse, mesela 18 bin liraya kadar deniyor. Bu liraya kadar demesinin sebebi yukarıda da örnek verdiğimiz benzer biçimde 10 bin liralık makinenin 6 bin lirası olarak verilmesidir. Kısaca Kosgeb KDV hariç bedelin % 60 desteklendiği için bu söylem kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan detay verilen bağışlama kısmıyla 6 bin lira tutarında 3 tane makine alımına denk geliyor olmasıdır. 30 bin liralık yatırım yapıldığını düşündüğümüzde KDV hariç 30 bin liralık bir yatırımın 18 bin lirasını girişimciye bağışlama olarak geri ödemesini yapmaktadır.

Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Kredi Desteği olarak İşletme kurum, makine ekipman desteğinin yanında İşletme giderleri desteği olarak 30 bin liraya kadar destek vermektedir.

İşletme giderleri desteği 30 bin liralık kısım olanıdır kısaca içinde de işletme için kira giderleri ve işçi giderleri vardır. 30 bin liralık verilen işletme giderleri içindeki kira ve işçi vergiler hariç giderlerinin % 60′ ı 24 ay süresince desteklenir. Kosgeb 50 bin lira bağışlama veriyor bu hibenin 50 bin lirasının tamamıyla makine alınacak benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Bir tek 18 bin liraya kadar olan kısım ile tesis için lüzumlu olan makine ekipman ve döşem alınabilmektedir. Geriye kalan tutarları ile kira, işçi ve şirket kurulum giderleri karşılanmaktadır.

Kosgeb bu bağışlama desteğinin yanında bir de durağan(durgun) yatırım desteği olarak 100 bin lira tutarında destek vermektedir. 100 bin liralık durağan(durgun) yatırım desteği geri ödemeli olarak aynı şekilde işlemleri uygulayıp geri ödemeli olarak kredi alınabilmektedir. 100 bin lira taksitli geri ödemeli makine alımı yapılabilir. Bu şekilde Kosgeb Solucan Gübresi Üretimine KOSGEB Kredi Desteği olarak 150 bin lira tutarında destek vermektedir. Bu desteğin 50 bin lirası geri ödemesiz bağışlama olarak 100 bin lirası da geri ödemeli kredi olarak verilmektedir. Kısacası hiçbir şekilde girişimciler kendi sermayelerini kullanmadan Kosgeb desteğinden yararlanamazlar Ilk olarak sermayelerinden bir yatırım yaparak sonrasında faturaları dekontlarıyla beraber Kosgeb’ e başvurup bu giderlerin geri ödemelerini alabilirler. Devlet destekli yapılacak işler hakkında data almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şöyleki bir detay daha var; Makineleri şirket kurulumundan sonrasında alınması gerekiyor. Firmanın kurulumundan sonrasında alınan makineler için Kosgeb herhangi bir destek vermemektedir. Kosgeb’ in projeden evvelde alınmış makinelere desteği vardır gene buradaki detay da şirket kurulumundan sonrasında alımların yapılmış olması gerekiyor. 2 yılı geçmediği sürece 2 yıldan eski olmadığı sürece faturası ve dekontları duran makinelere Kosgeb destek vermektedir.

Kısaca üzerinde durmak gerekirse ilk olarak girişimcilik sertifikasının alınması gerekiyor. Arkasından şirketimizi kuruyoruz, projemizi hazırlıyoruz, proje hazırlanırken sözel kısımlar var bu tarz şeyleri dolduruyoruz, proforma faturaları mali kısımları dolduruyoruz, kurula sunuyoruz. kurul kabul ediyor, bundan sonrasında geri ödeme ve makine alım süreci başlıyor. Kurulun kabul etmiş olduğu makinelerin alımını yaptığınız için destek kesindir.

Solucan gübresi üretimi ile ilgili data almak için aşağıdaki KÖY TV’nin hazırladığı videoyu seyredebilirsiniz.

Kosgeb tarafınca verilen desteklerin yanı sıra üreticilerimiz bazı mevzularda desteklenmektedir. Hayvansal üretim mevzularında belirlenen oranlarda destek veren kurumlardan bi tanesi de TKDK’ dır. TKDK tarafınca destek verilen sektörler içinde ne yazık ki solucan gübresi üretimi bulunmamaktadır. Ek olarak bankalardan alacağınız krediler yardımı ile solucan gübresi üretimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


About admin

Check Also

KOSGEB 300 Bin Lira Faizsiz Kredi 2020 Desteği

Kosgeb girişimcilere ve kobilere finansman desteği sunan kurumlar içinde yer almıştır. Dönem dönem faizsiz kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>