Subay Nasıl Olunur? 2020 Yılı Şartları ve Net Maaşları

Her Türk Asker Doğar sözü gereği Her Türk gencinin hayalidir subay olmak. Tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan gençlerin subay olma hakkı vardır. Doğal olarak bu bir tek Türk vatandaşı olma şartı değil bazı koşulları yerine getiren ve değişik şartları da taşıyan kişiler subaylık rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olarak çalışmaya hak kazanmaktadır. Subay olmak isteyenler için  Subay iyi mi olunur, 2020 senesinde subaylık şartları nedir tüm sorulara devlet destekli olarak cevap vermeye çalıştık.

subay

Subay olmak için iki değişik yöntem mevcuttur.

2 Değişik Yöntem Mevcuttur

İlki askeri lise imtihanlarına girerek, ikincisi lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık imtihanlarına müracaat da bulunarak subay olmaktır.

Orta okul mezunları askeri Lise Giriş sınavına katılarak subaylık imtihanlarına katılabilir. Lise mezunu adaylar ise Kuvvet Komutanlıklarından herhangi birine Kara, Deniz Hava kuvvetleri komutanlıklarına müracaat yapabilirler. Gençlerin harp okullarına girme yaşları 20 ile sınırlıdır. Ek olarak üniversiteye geçişte girilen YKS sınavından geçerli bir not alınması barajı geçerek istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olmak şartı ile müracaat yapılabilmektedir.

Üniversite giriş imtihanlarına girerek Kuvvet Komutanlıklarına müracaat yaparak subay olabileceğiniz şeklinde Son düzenlemeler ile kararlaştırılan Askeri okulların açılışlarıyla başvuruların başladığı bu günlerde askeri okullara müracaat yaparak subay olabilirsiniz.

Lisans mezunu olan adaylar TSK ‘ nin istediği kilo, boy, fiziki yeterlilik şartlarını taşımaları halinde yapılacak olan subaylık imtihanlarından da başarıya ulaşmış olmak şartı ile en oldukca 27 yaşına kadar subaylık başvurularını yapabilirler. Yüksek lisans mezunlarının subay olma yaş şartları ise 32’ dir. Subaylık maaşları aşama bazında ve kıdem aldıkça değişkenlik göstermekte ve günümüz şartlarına kıyasla oldukça iyi sayılara karşılık etmektedir. Subay olmak isteyenlerin yerine getirmeleri ihtiyaç duyulan şartları ve koşulları sağlamaları takdirde yapacakları subaylık başvuruları ile TSK bünyesinde çalışmaya başlayarak subay olarak vazife alabilirler.

Lüzumlu Şartlar Nedir?

Tüm Türk Silahlı Kuvvetlerinde Deniz, Hava, Kara kuvvetleri komutanlıklarında subay olarak vazife yapmak isteyenlerin taşıması ihtiyaç duyulan şartları şu şekilde sıralayabiliriz. Ilk olarak Türk vatandaşı olmak subay olmanın ilk şartıdır. Esasen türk olarak ülke sınırlarında doğan kişiler vatandaşlık haklarına doğuştan haiz olmaktadır ve subay olabilmek için bu şartı ilk olarak taşımanız gerekmektedir. Vatandaşlık şartının yanında nüfus kaydına gore 24 yaşından gün almamış olmak gereklidir. 24 yaşından büyük olanlar subay olamamaktadır.

Bordo bereli olmak isteyenlere tavsiyeler adlı içeriğimizden Hususi Kuvvetler Komutanlığı hakkında informasyon alabilirsiniz.

Subay olarak vazife meydana getirilen Kuvvet Komutanlıkları (Kara, Deniz, Hava), Sahil güvenlik, Jandarma Genel komutanlığının teklifi üstüne lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olmak şartını taşımak gereklidir. Lise mezunu olmayan ortaöğretim mezunu kimselere subaylık yolu kapalıdır.Subay olmaya uygun lüzumlu sıhhat şartlarını taşımak  da subay olmak için lüzumlu ön koşullar arasındadır. Bu sıhhat şartları ise TSK Sıhhat Yönetmeliğinde belirlenen maddeleri taşıyor olmak şartı aranmaktadır.Subay olmak isteyenlerin daha evvelde bir askeri okuldan kendi istekleriyle ayrılanlar hariç TSK ve askeri okullardan çıkarılmamış olması şartı da vardır.

subay

Subay olma şartları nedir?

Subay olarak vazife almak isteyenlerin taşımaları ihtiyaç duyulan şartlardan biri de güvenlik soruşturmalarından temiz çıkmaları gerekliliğidir. Şahıs hakkında daha evvelde yedek subay olması imkansız sonucu çıkmamış olması gereklidir. Yapılacak olan geniş kapsamlı güvenlik soruşturmasından da pozitif netice almaları gereklidir. Hiçbir şekilde yasadışı, siyasal, irticai, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak TSK ‘nın en oldukca dikkat etmiş olduğu şartlardan birisidir. Şahıs hakkında güvenlik soruşturması temiz çıkmaz ve negatif olarak karara bağlanırsa o şahıs hiçbir surette subaylığa başvuruda bulunamaz.

Adli sicil kaydının temiz olması ve adli sicil müdürlüğünden Cumhuriyet savcılığı ve Askeri mahkemelerden temin edilecek evraklarda ve belgelerde askeri yoklama kaçağı olarak aranmamak yada bu  şeklinde suçlardan aranmamak, para cezasına çevrilse bile bu suçlardan ilgisi olmamak şartı da oldukça önemlidir.Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet komutanlıkları ile Sahil güvenlik ve Jandarma Komutanlıklarının subay alımlarında adaylardan isteyecekleri Komutanlıklarınca çıkarılan yönergelerle belirlendiğinden alımlarda çıkan yönergelerdeki şartları taşıyan adayların başvuruları değerlendirilmektedir.

Astsubay nasıl olunur? diye merak edenler içeriğimizden informasyon alabilir, lüzumlu şartları öğrenebilir ve ilgili tarihlerde başvurularını yaparak bordo bereli olabilir.

Subay olarak alınacak olan sınıfların kadro durumları, kişilerin etik ve toplumsal durumları, sıhhat durumları, ilgi alanları, mesleki deneyimleri ve istekleri dikkate alınarak komutanlıklarca alımlarda çıkarılan yönergelerde belirlenen şartları taşıyan adayların durumları değerlendirilir.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subayların 2020 senesinde averaj en düşük maaşlarının 5.000 TL. civarında olduğu ve aşama/kıdem ilişkisi ile beraber vazife yapmış olduğu birliğe (tazminatlara) gore maaşı yükselmektedir.

TSK Subay ve Astsubay Alım Kılavuzu Gösterildi

Subay ve astsubay alımı yapılacak. https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden adayların e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapması isteniyor. E-mail ya da şahsen meydana getirilen başvurular kabul edilmiyor. Tüm müracaat adımları tamamlandıktan sonrasında tercihlerini yapması gerekiyor. Aday numarası T.C. kimlik numarası oluyor.

Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ na Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temini ile ilgili kılavuz yayınlanmış, kılavuzda ön müracaat alımlarının başladığı duyuru edilmiştir. 22 Kasım saat 23:59′ a kadar adayların web adresi üstünden ön müracaat yapmaları gerekmektedir.

Yukarıda genel şartları sayılan subay ve astsubay alımlarında aranan hususi şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • Lisans mezunlarının 27 yaşını aşmaması (1 Ocak 1992 ve sonrası)
  • Gene aynı tarihten itibaren Lisans üstü eğitimlerinin tamamlayanların 32 yaşını aşmaması (1 Ocak 1987 ve sonrası)
  • Uzmanlık yapmış doktorların 35 yaşını aşmaması (1 Ocak 1984 ve sonrası) gerekiyor.
  • Kadın adaylar için asgari boy şartı 1.53, adam adaylar için ise 1.64 olarak belirlenmiştir.

KPSS Şartı

Kamu Çalışanı Seçme Sınavından KPSS- P3 puan türünden 60 almış olmak gerekiyor. Puan türü olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Birden Fazla Komutanlığa Başvurulabilecek

Adaylar minimum 1 tane kuvvet komutanlığını tercih edecek. Üç tercihte de bulunulabilir. Tercihlerde herhangi bir sıralama söz mevzusu olmayacak. Kuvvet komutanlığını yeğleyen adaylar, mezun oldukları programa gore en fazla 5 derslik tercih edebilecek. Kaynak okul programı dikkate alınarak bu sayıdan daha azca tercih yapanlara izin verildiği seviyede tercih hakkı tanınacaktır.

Imtihan Bölgeleri

Sınavlar 3 merkezde gerçekleştirilecek.

  1. Hava Kuvvetleri Bando ve Tören Komutanlığı Kirazlıdere/Ankara
  2. Kara Harp Okulu Komutanlığı Çankaya/Ankara
  3. MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak/Ankara

KPSS P3 60 almış olanlar şartları taşımaları durumunda sınava müracaat yapabilecektir. Son müracaat zamanı olan 22 Kasım’a kadar sizde ön başvurularınızı yaparak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu alımlar 2020 yılı için de devam edecek.


About admin

Check Also

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilinmiş olduğu suretiyle bilhassa teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>