Sürü Yöneticisi Desteği Nasıl Alınır? Sertifikalı Çoban 2020

Sürü yöneticisi desteği adı altında Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen bir destek bulunmaktadır. Sertifikaya haiz olan çobanların, çoban desteği alım şartlarını taşımaları halinde kendilerine ödeme yapılacaktır. Her yıl belirlenen tarihlerde başvurular alınmakta ve ödemeler bir sonraki yılda peşin olarak üreticilerimizin hesaplarına aktarılmaktadır. Sürü yöneticisi istihdam desteği için 2020 yılı ödeme tarihleri de belirlendi. Bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Sürü Yöneticisi İstihdamı Desteği Nedir?

Devlet tarafınca küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe hizmet veren sürü yöneticilerin destekleme ödemesi yapılmaktadır. Hayvan çiftliği sahibi, hayvanların bakımı için sertifikalı çoban görevlendirdiğinde, bu görevli için Devletten destekleme ödemesi alabilmektedir. Sürü yöneticisi desteğinin şartları, müracaat koşulları, kaç para ödendiği içeriğimiz dedir.

Çoban istihdam desteği isminde olan bu destekleme hayvan sahiplerinin sürü yöneticisi istihdam etmeleri karşılığında Devlet tarafınca meydana getirilen bağışlama ödemelerdir. Ödenen para miktarları ve şartları Ziraat ve Orman Bakanlığınca belirlenmektedir.

Şartları Nedir?

Çoban istihdam desteklemesi 250 ve üstünde anaç küçükbaş koyun ve keçi hayvanı olanlara verilir. Desteğe ilişkin şartlar şunlardır;

 1. Çobanın hayvan çiftliğinde çalışıyor olması şarttır.
 2. Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçimizin müracaat süresi içinde TÜRKVET’te meydana getirilen kontrollerde minimum 250 baş anaç küçükbaş hayvanının bulunması gerekmektedir.

(Anaç Nedir? Birkaç kez yavru vermiş ya da yavru verecek duruma gelmiş olan hayvan anlamını taşır.)

 1. Çobana ilişkin o yıl içinde geçerli olan SGK primleri, SGK tescili olan çiftlik üstünden kesintisiz olarak minimum 5 ay süre ile işletme sahibi yada çoban tarafınca yatırılmış olması gerekir.
 2. Çobanların, sürü yetiştiriciliği eğitimi almış ve sertifikalarının olması gerekmektedir.

Kimlere Verilmez?

 1. SGK Prim ödemelerini isteğe bağlı olarak yapanlar,
 2. SGK primlerini 30 gün üstünden tam zamanlı olarak yatırmayanlar,
 3. İşletmede istihdam edilen sadece fiilen çobanlık yapmayanlar,
 4. Muhtarlar,
 5. Devlet memurları, Emekliler
 6. 18 yaşından küçükler çoban olarak destekleme kapsamında değerlendirilemez.
sürü yöneticisi istihdam desteği

sürü yöneticisi istihdam desteği

Çoban Destekleme Başvurusu ve Lüzumlu Evraklar

Başvurular evrak bazında çiftliğin kayıtlı olduğu İl yada İlçe Müdürlüğüne yapılmaktadır. Başvurular yıl sonunda sona erecektir. Müracaat için lüzumlu evraklar şunlardır;

 1. Hayvan sahibinin müracaat dilekçesi,
 2. Hayvan sahibinin kimlik fotokopisi,
 3. TÜRKVET sisteminden çıkartılan, minimum 250 küçükbaş hayvan bulunduğunu gösteren küpe sıralaması,
 4. Çoban hem de işletme sahibi, çiftliğin sahibinin 1. dereceden yakını yada eşi ise, sertifikasını il/ilçe müdürlüğünden onaylanmış fotokopisi, taahhütname ve çobana ilişkin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 5. İstihdam edilen çobana ilişkin sertifika belgesinin ve sözleşmenin İl yada İlçe Müdürlüklerinden onaylı örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 6. Müracaat yapılacak yıl içinde geçerli olan sigorta primlerinin kesintisiz olarak minimum 5 ay süreyle yatırıldığına dair SGK Müdürlüklerinden alınan onaylı Sigortalılık Hizmet Döküm Belgesi,
 7.  SGK primleri 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu kapsamında, istihdam edilen çoban için calistigi işletme üstünden 4/a maddesi kapsamında, işletme ya da işletme sahibinin birinci dereceden yakini olan çoban için ise SGK tarafınca tescili yapılmış işletme üstünden 4/b maddesi kapsamında yatırılır.
 8. Evrak bazında müracaat esnasında Sürü Yöneticisi Sertifikası ve/yada primlerin yatırıldığına dair onaylı Sigortalılık Hizmet Döküm Belgesinin tamamlanmamış olması durumunda da müracaat kabul edilecektir.  Tamamlanmamış olan belgeler müracaat icra eden işletme sahibi tarafınca tamamlanarak il/ilçe müdürlüklerine ibraz edilecektir.
 9. Birden fazla işletmesi olup, desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, her bir işletmesi için ayrı ayrı müracaat şartlarını taşımalıdırlar.
 10. Başvuruda istenen ve HAYGEM tarafınca belirlenen formatta ki belgeler Hayvancılık İstatistik Data Sistemindeyer alan Çoban istihdam Desteği Modülünde yayımlanır.


Çoban Sertifikası Iyi mi Alınır?

Çoban eğitimi Halk Eğitim Merkezleri tarafınca oluşturulan kurslarda verilmektedir. Bu kurslara katılan ve başarı ile tamamlayan adaylar sürü yöneticisi sertifikasına haiz olurlar. Başvurular Halk Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır.

Kimler Çoban Sertifikası Alabilir?

 • Halen sürü yönetimi elemanlığı yapmakta olan yada sürü yönetim faaliyetlerini gerçekleştirebilecek eleman olmaya adaylar
  Toplumsal güvence kapsamına alınma niteliklerine haiz olanlar
 • Emekli olmayanlar,
 • Sigortası olmayanlar,
 • Okuma ve yazma bilen yada minimum ilköğretim mezunu olan bedenen sıhhatli ve eğitim mevzularına ilgi ve gerekseme duyan kişiler.
 • Küçükbaş hayvan yetiştiricileri kursa katılabilir.
suru-yoneticisi-destegi

Çoban sertifikası iyi mi alınır?

Hangi mevzularda eğitim veriliyor?

 • Merada Hayvan Bakımı
 • Sürü Yöneticiliğinde Güvenlik
 • Barınak Ortamı
 • Küçükbaş Hayvan kayıt Bakım ve Islahı
 • Minik Hayvanlarda Zapturapt
 • Küçükbaş Hayvan Besleme
 • Beslenme Hastalıkları

Kurs süreleri ve saatleri Halk Eğitim Müdürlüklerince kurs programında belirtilmektedir. Haftalık işlenen ders saatine gore gün belirlenmektedir. Tebliğde yer edinen ifadeye gore kurslar minimum 104 saatten oluşmaktadır.

Çoban Desteği Başvuruları Nereye Yapılır?

Sürü yöneticileri devlet tarafınca verilen destekten faydalanabilmeleri için geçerli olan yıl içinde ilgili müracaat yerlerine başvurmak gerekmektedir.Bu destek her yıl belirlenen tutarlarda verilmektedir. Başvurular şahsen yapılabileceği şeklinde, çobanın çalmış olduğu işletmenin sahibi tarafınca da yapılabilecektir.

Linke tıklayarak müracaat formunu bilgisayarınıza indiriniz. Formun ekler bölümünde yer edinen belgeleri de müracaat formuna ekleyiniz.

Doldurulan müracaat dilekçesinin bizzat Ziraat İl ya da İlçe Müdürlükleri’ ne teslim edilmesi gerekmektedir. Yukarıdaki lüzumlu evraklar bölümünde yer edinen evrakları da müracaat formuna ilave ederek ibraz ediniz.

Çoban Parası Ne Kadardır?

Çoban parası adı ile verilen istihdam desteği hayvancılık destekleri kapsamında değerlendirilmemelidir. Yukarıdaki şartları taşıyan, sertifikalı, verilen sürede müracaat icra eden ve evraklarını eksiksiz olarak teslim eden sürü yöneticilerine verilecek destek geri ödemesiz şu demek oluyor ki hibedir. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca belirlenen çoban istihdam destek parası tutarı ise 5 bin TL‘ dir. Bu miktar 12 aylık süre zarfı için verilecektir. Müracaat yapanların Hayvancılık Data Sistemi kayıtları teyit edilir. Şartlar uygunsa destekleme ödemesi almaya hak kazanılır.

Destek her yıl verilmektedir. Mart ayında ödenecek desteklemeler hakkında data alabilirsiniz.

2020 Çoban Destekleri Ödeniyor

Devlet tarafınca işletmelerin istihdam edecekleri sürü yöneticilerinin masraflarının karşılanması adına halk içinde çoban parası olarak malum ödemenin tutarı 5 bin TL‘dir. Başvurularını icra eden ve lüzumlu şartları taşıyarak destekleme ödemesi almaya hak kazanan yetiştiricilerimiz için ödeme tarihleri belirlenmiştir. Bu yıl 7 bin 23 tane işletme çoban desteğinden yararlanacaktır. Bu da 7.023*5.000 = 35 milyon 115 bin TL ödeme yapılacağı anlamına gelmektedir. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile işletme sahiplerinin hesaplarına yatırılacaktır. Ödemeler tek seferde ve peşin olarak hesaplara yatırılacaktır. Hayırlı uğurlu olsun.


About admin

Check Also

Devlet’ten Tarım Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ziraat yada da hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz için toplamda 3 milyar 400 milyon hazineye ilişik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>