Tarım Kredi Gübre Fiyatları 2020 (Güncel)

Tarımsal alanda gelişme ve gelişme sağlanabilmesi için ekim meydana getirilen toprağın gübrelenmesi gerekmektedir. Gübrenin bir bitkinin yetişebilmesinde mühim ve büyük bir tesiri vardır. Gübre atılan topraktan %100 verim alabiliriz. Fakat gübre kullanmadan ürün yetiştiriciliği yaparsak ürünlerimizde kafi ve istediğimiz büyümeyi sağlayamayabiliriz. Tarımsal faaliyetlerde çiftçiler, hangi gübrenin daha kaliteli, hangisinin daha ucuz ve uygun maliyetli bulunduğunu araştırmaları gerekmektedir. Her markayı araştırıp fiyatlar ve detaylı bilgiler alarak hepsini birbiriyle karşılaştırmalı yetiştireceği ürünün cinsine bakılırsa hangisi en uygun ise onu seçmelidir. Ziraat Kredi Kooperatifi birçok markanın gübrelerini satışa sunmaktadır. Malum ve önde gelen gübrelerin içinde “Gübretaş, toros, dap, igsaş” şeklinde markaları örnek verebiliriz. 2020 yılına ilişik güncel ziraat gübre fiyatlarını haberimizde inceleyeceğiz.

Gübre Çeşitleri

Ekilen toprağın verim alabilmesi için ve ürünlerin gelişmesi için lüzumlu olan naturel yada kimyasal malzemelere gübre adı verilir. Gübreler ekilen toprağın en verimli şekilde mahsul vermesine destek sunar. Gübreler; naturel ve suni gübre olarak ikiye ayrılır. Her iki gübre çeşidi de kendi içlerinde çeşitlerine ve sınıflarına ayrılır. Organik gübreler kimyasal içermez daha oldukça hayvan ve nebat canlılarının atıklarından oluşturulan gübrelerdir. Organik gübreler ile verim alınması toprakta daha geç işlenmesi sebebi ile daha kolay olmaktadır. Toprağı düzeltme özelliği de bulunan bu gübre çeşidi genel anlamda köy yerlerinde fazlaca kullanılmaktadır. İnsanlar naturel gübre şansını kullanarak gerekmedikçe gübreye para harcamak zorunda kalmıyorlar. Oralarda tarımsal faaliyetleri gerçekleştirmek hakikaten daha kolay ve daha azca maliyetli. Kolay derken sarf edilen çabadan ve harcanılan efordan bahsetmiyorum doğal ki.

gübre

gübre

Ziraat her insanın yapabileceği, sorumluluğunu üstlenebileceği bir meslek değil bence. Tarımla ve hayvancılıkla uğraşmak hakikaten çaba, uğraş ve dikkat gerektiren bir iş. Tarımsal faaliyetlerde ektiğiniz, üretimini yapmak istediğiniz bitkinin yada besinlerin ince ince her şeyini düşünmeli ve tüm bilgileri dikkatle incelemeli, adımlarınızı doğru atmalısınız. Bir bitkiye ya da üretimini yapacağınız mahsule fazla gübre vermemeli oranını iyi tutturmalısınız. Seçeceğiniz gübrenin türünü ve standardını iyi belirlemeli, zarar verecek malzemeler kullanmamalısınız. Üretimini yapacağınız ürünlerin hastalıklarına, gelişme şekillerine, ilaçlamasına dikkat etmelisiniz. Öteki bir çeşit olan suni doğrusu öteki adı ile kimyasal gübre de katı ve sıvı halde bulunur. Bu günlerde her ne kadar sıvı gübre ön plana çıksa da insanoğlu taşıma kolaylığı sağladığından dolayı katı gübreleri tercih etmektedir. Gübreleri atmak için genel anlamda insanoğlu ilkbahar mevsimini beklemektedir. Yalnızca kışın ılık ve hafifçe geçmiş olduğu bölgelerde gübre atmak için güz mevsimi beklenir.

Organik gübreler kendi içlerinde naturel, kompost ve yeşil gübreler olarak 3’e ayılır. Kompost gübre nebat ve hayvan atıklarının toplanarak bir yerde kurutulmasıyla oluşturulur. Yeşil gübre ise toprakta ekili olan bir mahsulün hasat zamanında, toplanmayarak sürülüp yeniden toprağa gömülmesi işlemi ile oluşturulur. Yeşil gübreler daha oldukça soya fasulyesi, bakla, soya şeklinde ürünlerle meydana getirilir. Suni gübre ise kendi içinde “azotlu gübreler, potasyumlu gübreler, kalsiyumlu gübreler ve fosfatlı gübreler” olarak 4’e ayrılmaktadır. Azotlu gübreler, amonyum ve nitrat içeren bileşenlerden oluşturulan bir gübre çeşididir. Potasyumlu gübreler, odun külü ve naturel potasyum tozlarından oluşturulan bu gübre çeşidi, suda çözülmesi daha kolay olduğundan işlenmesi de aynı oranda kolay olan bir gübre çeşididir. Fakat öteki gübrelere bakılırsa daha azca tercih edilir. Fosforlu gübreler hayvan kemiklerinden ve naturel fosfatlardan elde edilir. Kalsiyumlu gübreler kireç taşının öğütülmüşünden elde edilmiş bir gübredir. Kalsiyum eksikliği olan toprak çeşitlerinde daha oldukça kullanılmaktadır. Devletin hayvancılık ve ziraat ile ilgili desteklerini görmek için tıklayınız.

Gübre

Gübreler naturel ve suni (kimyasal) olmak suretiyle ikiye ayrılır.

Gübre Markaları Ve Özellikleri

Gübrelerin de iyisi kötüsü tozu, sıvısı şeklinde değişik değişik özelliklere haiz olanı bulunmaktadır. Ürün çeşitliliklerinin bir de fiyat farklılıkları ve kalite yönünden ayrımı olanları da bulunmaktadır. Sırasıyla gübre markalarını ve barındırdıkları özellikleri açıklayalım.

 • Gübretaş
 • İgsaş
 • Dap
 • Agsan
 • Toros

GÜBRETAŞ

1952 tarihinde yapım sonucu alınan Gübretaş resmi olarak 1953 senesinde faaliyete geçmiştir. Ondan sonra İskenderun Sarıseki’de Tükiye’nin ilk kimya fabrikasını kurarak faaliyete geçirirler. Üretim kapasiteleri yüksek bu fabrikaların senelik üretimi 100,00 tona çıkmaktadır. Ondan sonra 1961 senesinde İzmit ilinin Yarımca ilçesinde gene üretim kapasitesi 100,000 ton olan bir yapınak daha kurulur ve faaliyete geçirilir. 1975 senesinin başlarında kompoze gübre üretimi yapmak için emek harcamalar başlatılır. Uzun devam eden emek harcamalar sonucunda 1978 senesinde yılda 200,000 tonluk kopmoze gübre elde edildi. Bir sonraki gelişme yolundaki başarıları ise Ziraat Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Bayilik Protokolü imzalamaları oldu. Bu sayede Gübretaş şirketi, Ziraat Kredi Kooperatiflerinin gübre mevzusunda tek tedarik toptancısı oldu. Büyümelere ve kendini geliştirmeye doymayan Gübretaş şirketi Samsun ve İzmir’de de bölge müdürlükleri kurarak satış alanını daha da genişletti. Gübretaş emek verme bünyesinde şu ürün gruplarını bulundurmaktadır;

 • Katı gübreler
 • Sıvı ürünler
 • Toz ürünler
 • Hususi ürünler 
 • Organik ürünler
 • Tescil belgeli ürünler


GÜBRETAŞ

İlk bakışta Gübretaş markasının kurulumu ve ilerleme süreci

Gübretaş markasının emek verme firmalarının yüzdeleri, çalıştırdığı ve istihdam sağlamış olduğu insanların yüzdelik dilimleri ve yılda ne kadar ürün ürettikleri yukarıda ki görselde verilmiştir. Görüldüğü suretiyle büyümeyi ve gelişmeyi kendine hedef bilmiş bir şirket olup bunu başarmıştır. Gübretaş markasının yazışma adreslerine, yazışma telefonlarına yetişebilmek ve yol tarifi almak için web sitesinden ulaşabilirsiniz. Gübretaş markasından online alışveriş yapmak artık oldukça kolay! İnternet sitesine tıklayarak web üstünden beğendiğiniz ürünü tek tıkla sipariş edebilirsiniz. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ziraat Kredi Kooperatifinin küçükbaş hayvan yem fiyatlarını görmek için tıklayınız.

İgsaş

İgsaş gübre fabrikası 1971 senesinde Kocaeli ili Körfez ilçesinde kurulmuştur. Birçok ilde bulunması sebebi ile geniş bir üretim ağına haiz olmuştur. Ülkenin ekonomik durumu açısına oldukça büyük katkılar elde eden bu marka Türkiye’nin en büyük ikinci gübresi haline gelmeyi başarmıştır. 3500‘den fazla çalışanı bulunmakta olan İgsaş bir sürü insana istihdam olanağı elde etmiştir. Tükiye’de ve dünyada 12 tane tesisi bulunan bir şirket olup 50‘den fazla ülkeye ihracat işlemi gerçekleştirmektedir.  Ondan sonra Yıldızlar Tüm ortaklık şirketi tarafınca satın alınarak işlerini genişletmişlerdir. Bir sonraki aşamada ise Samsun, İzmir Aliağa, Kütahya, Antalya, Tekirdağ illerinde depolar açılarak faaliyete geçmiştir. İgsaş markasını öteki markalardan ayıran bir öteki özellik ise konsantre gübre olarak adlandırılan “Üre” gübresini yalnızca kendileri tarafınca üretilmesidir. Ürettiği ürün listelerini miktarları ile şu şekilde bir tablo ile açıklayabiliriz.

Üretilen Ürün Üretilen Ürün Miktarı
Amonyak 396.000 Ton
Üre 560.000 Ton
Kompoze Gübre 225.000 Ton
Ton Igsaş Blue 115.000 Ton
Amonyum Nitrat 338,500 Ton
Pril Poröz Amonyum Nitrat 250.000 Ton
Seyreltilik Nitrik Asit 201.300 Ton
Derişik Nitrik Asit 15.000 Ton

Tabloda da gördüğünüz suretiyle birçok üründen fazla oranda üretim sağlamaktadır. Bu tablodakilerin haricindeki klasik ve hususi gübre şeklinde ürünlere ulaşmak ve detaylıca incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Ürün siparişi vermek için ise cep telefonlarınızın Play Store yada App Store uygulamalarından İgsaş Mobil uygulamasını indirerek ürün siparişi verebilir, kolayca ödeme yapabilir ve ondan sonra verdiğiniz siparişin ürün takibini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İgsaş yazışma adreslerine ve telefon numaralarına buradan ulaşabilir, arzu ettiğiniz her mevzuda data alabilirsiniz.

2020 Ziraat Kredi Genel Gübre Tutarları

Aşağıdaki tabloda verilen fiyatlar yüzeysel fiyatlardır. Net bir fiyat bilgisi almak için gübre firmalarına yada ilgili satış noktalarına giderek daha detaylı data alabilirsiniz. 2020 yılının başlarında Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca satılan çeşitli gübrelerin fiyatlarında yüzde 7 indirime gidildiği ifade edildi.

Gübre Adı Gübre Markası Kilosu (kilo) Gübre Fiyatı
Amonyum Nitrat 33 AN Gübre Bagfaş 50 KG Satışa sunulması yasak
Süper Ekin Gübretaş 50 KG 80.00 TL ile 87,00 TL arası
Amonyum Sülfat AS Gübre Bagfaş 50 KG 83,00 TL ile 87,00 TL arası
Nitro Power %33 Azot Gübre Gübretaş 50 KG 130.00 TL
Dap Gübre Fiyat Bagfaş 50 KG 142.00 TL ile 147,00 TL arası
1- Kompeze Gübre Bagfaş 50 KG 140.00 TL
2- Kompeze Gübre Bagfaş 50 KG 135.00 TL
Kompozit Akıllı Gübre Gübretaş 50 KG 160.00 TL
20.20 Çinkolu 50 KG 100.00 TL – 108,00 TL arası

Doğru gübreyi seçmek ve satın almak için detaylı araştırma yapmalı ve ona bakılırsa kararlar vermelisiniz. Gübre mühim bir etken olduğundan dikkatle seçim yapmanızı tavsiye ederiz. GittiGidiyor, N11, Hepsi Burada şeklinde e-ticaret sitelerine de gübre satın almak için göz atabilirsiniz.


About admin

Check Also

Çiftçilere Borç Yapılandırması 2020 Başvuru Şartları

2020-2025 Ziraatçi Borçları Yapılandırılması Uzun süreden beri çiftçilerimiz tarafınca beklenen iyileştirme Ziraat bankasından geldi. Tarımsal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>