Tarım Kredi Kooperatifi 2020 Ziraat Kredileri

Çiftçimize Kooperatiften 2020’de Kredi İmkanı

Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatiflerince ziraat alanlarında kullandırılmak suretiyle düşük faizli yatırım ve işletme kredisi uygulamasını Resmi Gazete’de gösterildi. Gösterilen bu karar ile Ziraat bankası Ziraat Kredi Birleşke kredi verecektir. Bu uygulama ile gerçek ve tüzel şahıs üreticilere, Ziraat ve Orman Bakanlığı’ nın vazife alanı içinde bulunan  tarımsal amaçlı kooperatiflere Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri tarafınca onaylanan belirteceğimiz indirim oranları ve üst limitleri ile kredi kullandırılacaktır. Bu kapsamda kredi kullanmak isteyenler için hangi tarımsal alanlara kredi verildiği ve yapılacak faiz indirimi hakkında informasyon vermek gerekirse;

2020 Senesinde faizsiz Kredi olarak verilecek olan sektörler

Hayvansal üretim mevzuları, Bitkisel üretim mevzuları, Çeşitli mevzular ve Tarımsal amaçlı kooperatiflerin üretim mevzuları olmak suretiyle 4 başlık altında ayrılmaktadır. Bu başlıkların alt dallarında hangi üretim alanlarına ne tür faiz indirim yapıldığı ve verilecek kredi üst limitinin ne kadar olduğu hakkında daha detaylı informasyon vermek gerekirse:

Hayvancılık Üretim mevzuları altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği adı altında verilecek olan kredinin üst limiti 25 milyon liradır. Bu krediyi kullanmak isteyenler yatırım periyodu için % 50 faiz indirimi işletme periyodu için ise % 50 faiz indiriminden faydalanabilirler.

Damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği için bu imkanlar ile ziraat bankası ve ziraat kredi kooperatifleri tarafınca verilecek olan kredilerin yatırım periyodu ve işletme dönemleri için faiz indirimleri aşağıdaki tablodan incelenebilir.

Bitkisel üretim mevzuları altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi 

Kontrollü örtü altı ziraatı için verilecek kredi üst limiti 25 milyon liradır. Bu krediyi kullanmak isteyenler yatırım periyodu için %50, işletme periyodu için ise %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Bu şartlarla yem bitkisi üretimi yapanların yatırım periyodu kredi faiz indirimi %75’tir. Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi yapanlara yatırım periyodu kredisi için %100 faiz indirimi uygulanacaktır. Ek olarak yaygın bitkisel üretim, süs bitkisi üretimi yurt içi sertifikalı fidan kullanımı için yatırım periyodu ve işletme periyodu kredilerinde de faiz indirimi yapılacaktır.

Çeşitli mevzular altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi

Çağıl basınçlı sulama alanında 5 milyon liraya kadar üst limiti bulunan kredi imkanı ile yatırım döneminde alacağınız kredi için yatırım periyodu faiz indirimi %75 olacak şekilde kullanılacaktır. Ek olarak bu kredi ile organik ziraat uygulamaları, tarımsal mekanizasyon, arazi alımı ve soğuk hava deposu yatırımları için alacağınız kredi yatırım periyodu için değişik faiz indirimleri uygulamaktadır.

Damızlık düve yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan besiciliği adı altında alınacak krediler için yatırım periyodu faiz indirimi %75 olarak açıklanmıştır. Damızlık düve yetiştiriciliği kredi üst limiti 10 milyon liradır. Küçükbaş hayvan besiciliği kredisinin üst limiti ise 15 milyon liradır. Büyükbaş hayvan besiciliği, kontrollü örtü altı tarımı, tarımsal ürün işleme, paketleme ve depolama tesisi yatırım periyodu kredisi için %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Tarımsal amaçlı üretim icra eden kooperatifler de düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabilecektir.

Tarımsal amaçlı üretim icra eden kooperatiflere 2020 yıllarında sunulmaya devam edilecek olan kredi üst limitleri ve faiz oranları yukarıdaki tablolarda gösterilmektedir. Damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, kontrollü örtü altı tarım, su ürünleri, tarımsal ürünlerin paketlenmesi, depolama ve tesisi vb. için kredi kullandırılacaktır.

Bu içerik Yukarıda yer edinen resmi gazete sayfalarının yorumlanması ile hazırlanmış olup, detaylı ve en doğru bilgiyi Ziraat bankasından öğrenebilirsiniz. Başvurular 2020 yılının sonuna kadar alınabilecektir.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>