Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları 2020 (Güncel)

Çiftçinin ziraat işçiliği yapabilmesi için en temel kaynak tohumdur. Tohum olmadan ekim yapılmaz. Çiftçiler de hem kaliteli hem de ucuz maliyetli tohum seçmek isterler. Ziraat Kredi Kooperatifi bu mevzuda çiftçilere her zamanki benzer biçimde tam destek sağlıyor. Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü, arpa, buğday benzer biçimde birçok ürünün tohum fiyatlarında çiftçiye uygun maliyet sağlamaktadır. Çiftçilerin gözleri arpa buğday tohum fiyatlarına dikildi. Düzgüsel tohumların haricinde bir de sertifikalı tohumlar bulunmaktadır. Sertifikalı tohum düzgüsel tohumlara gore birazcık daha farklıdır. Ziraat İlçe Genel Müdürlüğü ve Ziraat Kredi Kooperatifi sertifikalı ya da sertifikasız tohum fiyatlarından haberimizi inceleyerek informasyon alabilirsiniz.

Tohum Nedir?

Mevcud bir bitkinin tohum olarak kullanılabileceği, bir yerinden toprağa yeniden ekilmesidir. Bitkinin ya da sebzenin yeniden aynı ürünü yaratabilecek benzer biçimde bir parçasını toprağa ekme işlemidir. Bu sebzeden yada ayrılan bitkiye tohumluk adı verilir. Mesela; patates tohumluğu toprağın altına atılır ve bir süre sonrasında patatesler toprağın altında gelişme işlemi gerçekleştirir. Tohumluk olacak malzemenin taneleri bulunmuş olduğu ve yetiştiği yerde tamamen gelişinceye ve olgunlaşıncaya kadar bırakılır. Tohumluk çeşidine gore değişim göstererek iyi mi ekim yapılması gerekiyor ise ona gore ekim işlemi gerçekleştirilir. Tohumluk olmadan hiçbir ürünü yetiştiremezsiniz. Ektiğiniz tohumlukları ürünün yetişme süresine kadar dikkatli bir halde sulamalı ve diplerini güzelce kazma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Dikkatli bulunmadığınız taktirde su fazla gelip çürütebilir ya da azca gelip gelişmeyebilir. Diplerini kazma işleminde ise daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Fazla derine gitmeniz halinde ürüne zarar verebilirsiniz. Düzgüsel tohumlukların haricinde bir de sertifikalı tohumluklar bulunmaktadır. Sertifikalı tohumluklar, standart tohumluklara gore farkı ise laboratuvarlarda incelenerek genetik, fizyolojik ve biyolojik tanılarının belgelenmesidir. Ziraat Kredi tarafınca satışa sunulan ilaç tutarları listesini inceleyebilirsiniz.

tohumluk

Tohumluk üretimi için lüzumlu koşulları sağlamanız halinde verim alabilirsiniz.

Sertifikalı Tohumluk

Daha öncesinden ekilmiş olan ürünlerin belirli bir kısmından elde edilmiş tohumlukların, fizyolojik, biyolojik ve genetik testlerden geçerek düzgüsel standartlara uygun olduğu tespit edilmiş belgeli tohumluklara Sertifikalı Tohum adı verilir. Bu belgelerin verilmediği ve uygun testlerin yapılmadığı tohumluklara ise Vasıfsız Tohumluk adı verilir. Sertifikalı Tohumluklar Vasıfsız Tohumluklara gore daha çok verim sağlamaktadır. Bundan dolayı Sertifikalı Tohumluklar ilaç ve su vakalarından daha etken olarak yararlanırlar. Tohumlukların toplanacağı tarlaya işlem yapılabilmesi için tarlanın temiz olması gerekmektedir. Bundan dolayı eğer tarla karışık olursa öteki türlerle karışma ihtimali oldukça yüksek olur.

Sertifikalı Tohumluk toplanması için toplanacak tarla öncesinden hazırlanmalıdır. Hazırlanırken tohumluk çıkartılan yerde detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Toplayacağınız tohuma zarar verecek zehirli otları yada böcekleri ortadan kaldırmalısınız. İl Ziraat Müdürlüğü tarafınca kontroller yapılır. İl Ziraat Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen incelemede ekime uygun görülen bölgeler tespit edildikten sonrasında öteki türlerdeki bitkilerle karışmadan derhal toplama işlemi gerçekleştirilir. Daha sona bu tohumluklar tohumluk fabrikalarına götürülür.

Fabrikalara götürülen tohumluklar elenir, iyileri ve kötüleri içinde fark yapılır. Biçim açısından fena, hasta, zayıf taneler ve yabancı ot benzer biçimde maddelerin hepsi birbirinden ayrılır. Sonrasında ayrılan tohumlukların laboratuvarda tüm tetkikleri yapılır. Kontrolleri meydana getirilen tohumluklardan şartlara uygun olarak kabul edilen tohumluklar Sertifikalı Tohumluk olarak kabul edilir ve hastalık vakalarına karşı ilaçlanır, paketlenir ve dağıtıma çıkartılır. Sertifikalı tohum öteki tohumlara gore daha azca tohum harcamaktadır. Sertifikalı tohumlar genetik ve potansiyel yükseklikten dolayı yüzde 25’e kadar verim sağlar. Sertifikalı tohumluk bu imkanları bünyesinde barındırması sebebi ile öteki tohum çeşidinden birazcık daha maliyetli olarak satılmaktadır. Sertifikalı Tohum sertifikası alabilmeleri için Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere ekecekleri alan başına tohumluk ihtiyacını karşılamalarına destek sağlanmaktadır. Tohumluk desteği alabilmek için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeleri bulundurmamanız halinde uygun görülen destekten faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Lüzumlu evraklar şöyledir;

 • Tohumluk sertifikası
 • Başvuruda bulunduğunuzu belirten bir dilekçe
 • Günümüzde kullanabilecek kadar güncel ve yeni tarihindeki bir ziraatçi kayıt formu
 • Tohumluk için talep formu
 • Satışın gerçekleştiğini belirten satmaca
sertifikalı-tohumluk

Sertifikalı tohumluk öteki tohumluklara gore daha çok verim sağlar.

Sertifikalı Tohumluk Üretim Desteklemesi İçin Fiyatlar

Sertifikalı Tohumluk için Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere verilen üretim destekleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tohumluk Türü Tohumluk Fiyatı
Yer fıstığı 0,80 TL (kilogram)
Soya fasulyesi 0,35 TL (kilogram)
Çeltik 0,25 TL (kilogram)
Yonca 4,00 TL (kilogram)
Arpa, tritikale, çavdar, yulaf, 0,08 TL (kilogram)
Kanola (kolza) 1,20 TL (kilogram)
Susam 0,60 TL (kilogram)
Buğday, patates 0,10 TL (kilogram)
Nohut, kuru fasulye, korunga, fiğ, mercimek, aspir 0,50 TL (kilogram)

Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Sağlanan Destek sunar

Sertifikalı Tohumluk üretimi haricinde kullanımı içinde destek sunar sağlanmaktadır. Sağlanan destekleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Tohumluk Türü Tohumluk Fiyatı
Çeltik 8,00 TL
Yer fıstığı 15,00 TL
Patates 80,00 TL
Yonca 30,00 TL
Tritikale, çavdar, yulaf 6,00 TL
Fiğ, yem bezelyesi, korunga 20,00 TL
Susam, aspir, kanola 4,00 TL
Buğday, arpa 8,50 TL
Nohut, kuru fasulye, mercimek, soya fasulyesi 20,00 TL

Tohumluk Üretimine Tesir Eden Faktörler

Sebze tohumu yetiştiriciliği yaparken bazı çevresel faktörlerin fazlaca tesiri bulunmaktadır. Bu etkenler olmadan üretimini yapmak istediğiniz tohum tam anlamıyla gelişimini tamamlayamaz. Lüzumlu olan çevre faktörleri şu şekildedir;

 • Isı: Hava sıcaklıklarının düşük olması halinde tohumların gelişmesi ve olgunlaşması birazcık gecikmeye uğramaktadır. Olgunlaşma evresi geçe fikir otomatikman hasat zamanı da gecikmeye düşmektedir. Bu yüzden tohum üretiminde ve hasat döneminde kuru ve sıcak havaların olmasına itina gösterilmelidir.
 • Rüzgar: Tohum üretimi yapılırken sıcak esen rüzgarlar tohumlara pozitif yönde şekilde tesir vermektedir. Rüzgar, tozlanmayı ön plana çıkartır, hasat zamanının sonuna doğru normalinden daha erken bir kuruma sağlar. Bununla birlikte uygun hızda eserse tohumların solunumda ve terlemesinde pozitif etkisinde bırakır yaratır.
 • Hastalık ve zararı dokunan yoğunluğu: Fena ve zararı dokunan hastalıklar genel olarak tohumlar aracılığı ile bulaşmaktadır. Bu yüzden seçilen tarlada yada bahçede dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan özelliklerden biri de tohum yapılacak alandaki yabani ve zehirli ot, böceklerden temizlenmesi gereklidir. Tohuma zarar verecek tüm tehlikeli maddelerin dikkatli bir halde yok edilmesi gerekmektedir. Tüm her şey denetim altına alındıktan sonrasında üretime geçilmelidir.
 • Işık: Işık bitkilerin üstünde fotosentezi arttırması ve çiçeklenmeyi uyarı etme tesiri ile yararlıdır. Kısa gün bitkileri çiçeklerini çıkartmak için oldukça kısa bir vakit güneş ışınlarına gerekseme duyarlar. Uzun gün bitkileri de doğru orantılı olarak uzun süre güneşin altında kalmış olarak gelişimini tamamlama tesiri gösterirler. Öteki ne kısa ne uzun gün tamamen yansız bitkiler ise her türlü güneş ışığında çiçeklenme tesiri gösterirler.
 • Arı ve böcek faaliyeti: Nebat tohumlarının tozlanma dönemlerinde arı ve böceklere gerekseme duyulmaktadır. Arı ve böcekler bitkilerden ve çiçeklerden kendi gıda gereksinimlerini karşılarken hem de da tozlanmaya destek olurlar. Bu da organik tozlanma olarak tohum ekiminde etkili bir yarar haline gelmiştir.
 • Yağış ve rutubet: Nebat ve sebze tohumu üretimi esnasında havanın nemli ve yağışlı olmaması istenir. Bundan dolayı nemli ve yağışlı hava hasat zamanının gecikmesine sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte tohumun oluşum aşamasında yağan yağmur, tohumların kurumasına sebep olur. Fazla yağan yağmur ise tohum yapraklarının dökülmesine ve tohum yitirilmesine niçin olur. Bu yüzden tohum ekim esnasında negatif sonuçlar almamak adına hava koşullarına daha çok dikkat edilmelidir. Her şey denetim altına alınmalıdır.
 • Toprak: Tohum üretme aşamasında ekimin yapılacağı toprak da oldukça mühim bir rol oynamaktadır. Toprağın kafi verim yapabilmesi için standart nebat yada sebze yetiştiricliği meydana getirilen topraklardan daha değişik toprak seçilebilir. Killi topraklarda, tohum döneminden tohumluk dönemine geçen süre birazcık daha çok uzun olduğundan nebat ve sebzedeki çiçeklenme tohumlarının olgunlaşmasında ve gelişmesinde üreticinin istediği şekilde gelişme sağlanamayabilir. Öteki bir toprak çeşidi de hafifçe topraktır. Bu toprakta ise nebat yada sebze kafi bir halde gelişim sağlayamaz. Toprak bu gelişimi sağlayamayacağı için de tohum kalite standartları ve tutarı negatif yönde etkilenmektedir. O yüzden ekim yapılacak olan toprağın dikkatli bir halde seçilmesi gerekmektedir. Tarım Kredi gübre fiyatlarına ulaşmak için tıklayınız.

Ziraat Kredi Kooperatifi Tohumluk Tutarları

Ziraat Kredi Kooperatifi çiftçilerin tohumluk alabilmesi uygun fiyatlarda tohumluk satışı gerçekleştirmektedir. 2020 yılı tohumluk tutarları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Arpa ve buğday tohumluk fiyatlarını ve marka seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Tohumluk Adı Tohumluk Türü Tohumluk Kilosu (kilogram) Tohumluk Fiyatı
Dağdaş Buğday tohumluğu 50 KG 100 TL ile 108 TL arası
Aydan Hanım Arpa tohumluğu 50 KG 80 TL ile 87 TL arası
Ekiz Tohumluk Buğday tohumluğu 50 KG 100 TL ile 108 TL arası
Müfitbey Tohum Buğday tohumluğu 50 KG 98 TL ile 105 TL arası
Arcanda Tohum Arpa tohumluğu 50 KG 90 TL ile 98 TL arası
Naci bey Tohum Buğday tohumluğu 50 KG 85 TL ile 95 TL arası

Buğday tohumluğu almak ve ekim yapmak için lüzumlu koşullar bu şekildedir. Uygun koşulları yerine getirmeniz halinde iyi bir ziraat işçiliği yapabilirsiniz. Ziraat Kredi Kooperatifinin sunmuş olduğu imkanlardan da faydalanarak tohumluk üretiminizden güzel verimler sağlayabilirsiniz.


About admin

Check Also

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2020 Fiyatları (Tarım Arazisi – Arsa)

Haksız yere işgal edilen arazilere ödenen tazminat tutarına ecrimisil karşılık adı verilmektedir. Ziraat arazisi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>