Tarım Sigortası Ek-5 Ödeme Miktarı 2020’de Ne Kadar?

Vatanımızda emeklilik emek harcayarak prim tamamlamanın haricinde, Bağkur yada SSK üstünden kendimiz isteğe bağlı prim ödeyerek de gerçekleşen bir durumdur. 2020’de belirli şartlar sağlanarak vatanımızda çeşitli şekillerde emeklilik hakkı elde etmek isteyen kişiler içinde devlet destekli aylık belirli miktarlarda prim ödenerek emekli olunabilmekte. Ziraat sigortası ödeyerek SSK kapsamı altında emekli olmak isteyen kişiler için 2020 senesinde yatırılacak prim tutarı ne kadar, kimler ziraat sigortası ek-5 ile emekli olabilir, 2020 de bu emeklilikte alınacak emekli maaşı miktarı nedir sorularınızın cevabı yazımızın ayrıntılarında.

Ek-5 Ziraat Sigortası Nedir? Müracaat Şartları Nedir?

Ek-5 Ziraat Sigortası Nedir Müracaat Şartları Nedir

Ziraat sigortası vatanımızda emekli olmak isteyen kişilerin 4a üstünden SSK kapsamında isteğe bağlı ödeyerek elde ettikleri tek emeklilik yöntemidir. Vatanımızda 2011 senesinde yürürlüğe girmiş bu emeklilik hakkı için aylık olarak ödenecek primler asgari ücretin brüt miktarına nazaran hesaplanırken 2020 yılı için belirlenen en düşük ödeme 781.36 liradır. Prim ödemelerine nazaran kazanacağınız emeklilik hakkında alacağınız emekli maaşı da değişmekte ve en yüksek prim ödemesi de 913.80 lira olarak belirlenmiştir.

  • Ziraat ve orman işlerinde süreksiz doğrusu mevsimlik çalışanlar bu kapsamda emeklilik için başvurabilirler.
  • Ziraat odası, İlçe ziraat, pancar kooperatifi benzer biçimde yapılarda çiftçilik kaydınızın olmaması gerekmektedir.
  • İsteğe bağlı sigortalı olmamak,
  • Sigortalı çalışan olmamak,
  • Esnaf kaydı ve şirket ortaklığı olmaması gerekir,
  • 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaş yaşlılık haklarından faydalanmamak bu emeklilik için aranan şartlar içinde.

Ek-5 Ziraat Sigortası Emeklilik Maaşı 2020

Bu sigorta kapsamında primleri tertipli yatırarak emekli olmak için bulunduğunuz bölgedeki SGK birimine ek-5 ziraat sigortası dilekçesi ve kimlik fotokopimiz ile başvurabilirsiniz. Ek-5 tarım sigortası formu ile yapacağınız bu başvurunuz ile SGK anlaşmalı banka ve PTT şubelerine ATM den prim ödemelerini yapabilmeniz mümkün. Bu prim ödemeleri SGK benzer biçimde 30 gün değil 2020 yılı için 26 gün prim ödemesi yapılacaktır. Prim ödemeleri her ay tertipli yatırılmadığı ve 2 aylık aksama olduğu süre parasız sıhhat hakkı kendi için ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri için kesilmektedir. Prim ödeme takibinizi e-devlet sistemi üstünden takip edebilir online ödeme sistemi ile de aylık ödemeleri yada gecikmiş ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kapsamda emekli olmanız ile size aylık bağlanacak maaş en düşük primden ödemişseniz SGK emeklisinden birazcık daha azca maaş alacaksınız. 2023 yılına kadar SGK emeklisi ve ek-5 ziraat sigortası ile emekli olan kişinin maaşları eşitlenecektir. Eğer ki siz maaşınızın daha yüksek olmasını istiyorsanız prim ödemelerinizi daha üst kademeden ödeyerek bu hakka haiz olabilirsiniz.

Ek-5 Ziraat Sigortası Ödeyerek Ne Vakit Emekli Olurum

Ek-5 Ziraat Sigortası Ödeyerek Ne Vakit Emekli Olurum?

Bu sigortayı başlatmak için aranan ilk koşul olarak ” Ziraat ve orman işlerinde hizmet akdiyle sınırsız çalışanlara ilişkin giriş belgesiyle” beraber SGK ya başvurmanız gerekmektedir. Emeklilik hakkı kazanmak için prim ödemek isteyen kişiler Ziraat odasında evvel kayıtlı olup sildirmiş de olabilir, asgari ücret altında geliri bulunduğunu kanıtlayanlar da bu sigortadan faydalanabilmektedir. Üstüne tapu olanların malı bu emeklilik için engel teşkil etmemektedir. Prim ödemelerinizi durdurabilir iptal edebilirsiniz. Durdurmanız ihtiyaç duyulan durumlar;

  • Sigortalı bir işte çalışmaya başladığınızda dilekçe vererek ek-5 ziraat sigortası ödemenizi durdurmanız gerekmektedir.
  • Bir işyeri açacak yada ortak olacaksanız bağ-kur ödemeniz başlamış olacağı için gene bunu dondurmanız gerekecektir.
  • Emeklilik durumunda da bu ödemeleri durdurmak için dilekçe vermeniz gerekmektedir.

Durdurma işlemi ileride emeklilik hakkı kazanırken size fazladan gün olarak yarar elde edecektir. Eğer ki bu primi ödemede sorun yaşar ve ödemeler aylarca aksarsa her ay için gecikme faizi uygulanmaktadır. Ödeme durumunda sorun olduğu an durdurmak en iyi çıkış yoludur. Bir işte çalışıp emekli olmaya yaklaştığınızda ödediğiniz bu primler üzerine ilave edilerek size erken emeklilik fırsatı sunacaktır. Ziraat sigortası ek-5 ödemesi yaparken askerlik borçlanması da yapmanız mümkün. Hanımefendiler için ise doğumdan ilkin bu sigortaya başvurması halinde doğum borçlanması yapabilmektedirler. Emzirme yardımı alamazlar sadece bir kereye mahsus doğum yardımından bu sigorta yardımıyla faydalanabilmektedirler. Bu prim ödemeleriyle emekli olma zamanınızı öğrenmeniz için sizin prim ödemeye başlama ve sigorta giriş tarihiniz önemlidir.

About admin

Check Also

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 (5 Özel Paket)

Size birisi gelir belgesine haiz değilsiniz diye 2020 senesi içinde ev hanımları da bankalardan kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

>